Cestovní lékárnička: Co nezapomenout?

Cestovní lékárnička: Co nezapomenout?

Chystáte se na delší cestu a nevíte, co zabalit do lékárničky? Inspirujte se našimi tipy na to, co byste rozhodně neměli zapomenout. A pokud toho balíte více, neváhejte napsat vlastní tipy do komentářů.

Léky a přípravky k ošetření:

  • přizpůsobte délce, místu a charakteru pobytu a počtu osob ( množství,váha, možnost uložení) pozorně přečtěte příbalovou informaci léků, zkontrolujte exspiraci léků
  • zvažte předpokládanou dostupnost lékařské péče v místě pobytu.
  • při cestě s dětmi zkontrolujte věkové omezení u jednotlivých léků
  • chraňte léky proti slunci, vlhku, mrazu
  • užívání antimalarik, antibiotik apod. konzultujte předem s lékařem

Vlastní léky, které pravidelně užíváte: uložte do příručního zavazadla pro snadnou dostupnost v letadle.Mějte je nejlépe v originálním balení.

Antimalarika: užívání konzultujte předem s lékařem.Vhodnost se řídí podle oblasti, délky a charakteru pobytu a podle zdravotního stavu cestovatele!

Pro první pomoc, drobná poranění:
Obvazový materiál – hydrofilní obinadlo pletené, sterilní gáza,obinadlo elastické, škrtící z pryže, náplasti různé velikosti,trojcípý šátek. Dezinfekční roztok,spray: Betadine, Septonex, Jodisol ( není-li alergie na jód). Mast na infikované rány, např. Framykoin. Nůžky, pinzeta, lékařský teploměr.Doporučeny též jednorázové injekční jehly a stříkačky pro delší pobyt.

Proti bolesti:
Paralen či Panadol, Ibalgin, Ataralgin,Alnagon. Bolest svalů, kloubů – Ibalgin krém, Flector gel, Dolgit krém ( tyto ne u dětí do 15 let) Křeče při menstruaci – Spasmopan čípky, Algifen Neo kapky.

Na snížení tělesné teploty:
Paralen, Panadol, Ibalgin.

Průjem a zažívací obtíže:
Smecta, Hylak forte,Carbotox,Carbocit,Imodium či Reasec (poslední dva pouze není-li horečka či krev ve stolici), Endiaron (v Evropě), Ercefuryl kapsle, Normix, (poslední 2 preparáty pouze na předpis a po poradě s lékařem). Preventivně během cesty vhodná probiotika, např.Biopron Travel, Enterol, Salutil, Dophilus Travellers aj.

Rehydratační roztoky na doplnění tekutin
Roztok – glukóza 20 g, NaCl 3,5g, KCl 1,5g soda bicarbona 2,5 g do 1 l převařené vody, (nebo pohotovostně: lžička cukru,půl lžičky soli,šťáva z 1 citronu či pomeranče,na špičku nože soda bicarbona do 1 l převařené vody). Izotonické tablety k přípravě nápoje, iontové nápoje, Iontia rehydratační nápoj, Kulíšek pro děti.

Zácpa:
Guttalax kapky, tablety

Alergické projevy – po poštípání hmyzem, požahání
K lokálnímu ošetření např. Fenistil gel, octanová mast, celkově ke zmírnění obtíží např.Fenistil tablety, Zyrtec, Claritine, Zodac, Dithiaden ( pozor na ovlivnění pozornosti a ospalost)

Antibiotika :
Vhodná pro delší pobyt v zahraničí s nesnadno dostupnou lékařskou péčí. Před užitím konzultujte předpis s lékařem, antibiotika mohou mít řadu nežádoucích účinků, pozor na alergie!! Ještě lépe je konzultovat podání po poradě s místním lékařem.Pro infekce horních cest dýchacích, močových, kůže např. Deoxymykoin ( Doxybene), Sumamed, amoxicillin ( Amoclen, Amoksiklav aj.), atd. dle snášenlivosti. Při infekčních bakteriálních průjmech je vhodný Normix, Ciprinol 250mg-500mg (ciprofloxacinum účinná látka), Ampicilin, Cotrimoxazol. Pro léčbu parazitárních onemocnění dle původu např. Entizol,Avrazor,

Ošetření očí:
Ophtalmo-Septonex kapky, Ophtalmo-Azulen mast, Livostin, Maxitrol, Spersallerg ( na Rp.)

Neklid, úzkost, nespavost:
např.Diazepam, Lexaurin, Stilnox.

Onemocnění vyvolaná plísněmi a houbami:
Myfungar – krém, zásyp, Batrafen krém, Canesten krém. Mykotická onemocnění u žen: Gyno-Pevaryl čípky, mast, Canesten krém, Batrafen vag.

Na opary rtů :
Herpesin krém, Zovirax krém.

Léky proti letadlové, mořské, automobilové nemoci:
Kinedryl (pozor na řízení motorových vozidel), Nokinal, Prothazin, Travel gum žvýkačka.

Přípravky k dezinfekci vody na cestách:
Pokud není možno vodu převařovat nebo kupovat v originálním balení, použijte dezinfekční prostředek např. AquaSteril (chlór), Sanosil, jodové kapky – nelze užívat dlouhodobě, hypermangan (v zahraničí Mikropur, Halazon, Sterotabs), Lifesystems – chlorové, jodové přípravky.Lze i v kombinaci s vodními filtry.

Repelentní prostředky k odpuzování hmyzu:
Prostředky s vysokým obsahem DEETu (N,N-diethyl-m-toluamid) jsou nejúčinnější do rizikových oblastí (nad 50% DEET). Např. Expedition 50, 100 (50%, 95% DEET), do minimálního rizika např. Autan Aktive, Off, repelentní Indulona (jejich kombinace). Přípravky se nanášejí na kůži nebo oděv.Pozor u malých dětí !! – nelze nanášet na větší plochy kůže, pro ně určeny přípravky s menším obsahem účimné látky /Kids/.

Insekticidní prostředky na hubení hmyzu:
Baygon (elektrický odpařovač, spray), Actellic spray, Biolit L (spray), Pif-paf (elektrický odpařovač, spray), aj..

Ochrana kůže před sluncem:
Přípravky s UV filtrem k ochraně kůže před sluncem (především vhodný při užívání Doxycyklinu proti malárii-fototoxicita), na citlivou kůži obličeje zvolit krémy s vyššími faktory. Na spáleniny Panthenol spray či Calcium panthotenicum mast- vhodné i pro děti.

Sluneční brýle
Rezervní brýle – u cestovatelů s dioptrickými brýlemi

Moskytiéra, síťka či klobouk se síťkou na hlavu – ochrana před komáry.

Zdroj: www.domuvezdravi.cz

Zkušenosti čtenářů

tana

Chtela bych se zeptat jak je to s prevozem leku.Za tyden jedem na Filipiny a vybavila jsem si radne lekarnicku.Jestli muze byt nejaky problem pri letistnich kontrolach.Nebudu je mit v pruricnim zavazadle ale normalne v batohu.Dekuji

Kuzma
Lukas

zdravím cestovatelé,letím do Vietnamu přes Rusko,lze převest bez zvláštnícho povolení léky jako adrenalin,novalgin,F1/1,dexamed.mam po zdravotní stránce na starost pár lidi a bez léku jim nijak nemohu pomoc,mimo město .

Lenka

Já si myslím, že pokud předložíte potvrzení od lékaře, tak by s tím problém být neměl, ale také by mě zajímalo, jak tyto kontroly v rámci těchto léků probíhají. Sama jsem se s podobnou situací nesetkala. Mám v plánu v září letět do Anglie, sice je to až za dlouho, ale také s chci s sebou vzít lékárničku a potřebné léky

Lucka

Dobrý den, já se chystám letos na dovolenou do zahraničí s se synem který má necelé 2 roky a nejsem si úplně jistá tím ,jak to řešit po stránce právě lékárničky…Letíme na Krétu a přemýšlím o tom zda se nechst očkovart, nebo to řešit prostě jen léky bez předpisu z lékárny. Provdou je že v minulosti jsem při cestování nejvíce trpěla na střevní potíže. Loni mi v lékárně doporučili probiotika Biopron Forte, ktereé jsem začala brát už 14 dní pře dovolenou a musím říct, že to bylo tak o 90 % lepší, těCh zbývajících 10 procent byla spíše nervozita z toho, že jsem si jela nadovolenou a dítě jsem nechala na pospas babičce…Naknec jsem si to užila dostatečně. Letos beru syna sebou a určitě zbalím Fenistil gen, fenistil kapky, nureofen, stoptusin, krém na opalování a popalování, černé uhlí, probitotika i pro malého, kapky do nosu…Nevím co dál, poraďte co by se nám ještě mohlo hodit. Někde jsem četla, že si sebou lidi berou antibiotika,ale jaká kdyzž jsou každé na něco jiného a hlavně na úředpis…

Ladislava

Dobrý den, co máte v lékárničce pro děti na poranění? Co doporučujete?

Hana

Ladislavo, jako na odřeniny atd? Je toho na trhu spousta, máme toho doma dost, ale ted nedávno jsem koupila něco, tyjo jak se to jen jmenuje, ted si nevzpomenu na název, ale vím, že to je supr, že není potřeba pak ani náplast a rychle a dobře se to hojí. Dystak jestli si vzpomenu, pak napíši.

Hana

Ladislavo, jako na odřeniny atd? Je toho na trhu spousta, máme toho doma dost, ale ted nedávno jsem koupila něco, tyjo jak se to jen jmenuje, ted si nevzpomenu na název, ale vím, že to je supr, že není potřeba pak ani náplast a rychle a dobře se to hojí. Dystak jestli si vzpomenu, pak napíši.

Ladislava

Jj asi jsem to blbě napsala. Ano na odřeniny, oděrky, drobné ranky apod. No tak to mě zajíma, mrkni prosím, jak se to jmenuje. Díky moc

Lenka
Ladislava:

my na tyto drobné poranění doma dáváme aloe vera, a na cesty bereme jakýkoliv krém s jeho obsahem…teď se budu zase poohlížet, kdyby měl někdo konkrétní tip tak také ocením…:) Tento přehled je ale dobrý, aspoň pro představu, i když konkrétně naše „zahraniční“ lékarnička je dost omezená…Po loňské zkušenosti ale vždycky beru něco na průjem, včetně probiotik, bez toho odmítám kamkoliv jet! Takže toto určitě nepodceňte, mě konkrétně proti průjmu doporučili Biopron forte, dost to v lékárně chválili tak se na to letos spoléhám..Kdo nezažil neuvěří, jak tohle dokáže zkazit dovolenou:(

Hana

Tak se to jmenuje Alfasiver. Je to toto: http://alfasilver.cz/
Tak snad pomohlo 😉

Ladislava

Super, díky  za odpovědi! 🙂 Mrknu do lékárny, zeptám se na to.

Hana

Jo mám to z Benu lékárny kdyby náhodou..

Eliška

Pěkné shrnutí skupin léků. Já do svého článku přidala ještě tip na organizaci lékárničky – třeba podlepit platíčka izolepou, aby se prášky nevysypaly http://outdoorova.cz/hory/lekarnicka-do-hor-nejen/

Eva

Pěkné shrnutí. Já také vozím Wobenzym, který je výborný jednak na imunitu, ale také při výronech, zlomeninách atd. A ještě s sebou vozím v poslední době i pinzetu na klíšťata.

Lea

Teď má navíc Wobenzym nově to balení jen po 300 tabletách, takže nemusím tahat tu celou pixlu… Jinak ještě propolis a dezinfekci.

Eva

Jj, a je celkem malé, takže se pěkně vejde do tašky. Zrovna před dvěma týdny se nám na dovolené wobenzym hodil.

Karolína

Jenže, pokud máte opravdu velký problém, tak je potřeba poměrně vysoké dávkování Wobenzymu. Ze zkušenosti známého s sebou alespoň těch 300 tablet vzít…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: