Řídký případ s hustým běháním je „radost“, kterou si na cestách musí odbýt téměř každý cestovatel. Dokonce se říká, že pokud po příjezdu na jiný kontinent nedostanete do týdne průjem, něco s vámi není v pořádku.
Co vás na cestě nemine
Ale teď vážně. Tzv. cestovatelský průjem patří mezi šest nejčastějších nemocí, jimiž cestovatelé trpí. Prý postihne až celou polovinu lidí, kteří každoročně vyrazí na cesty. Bývá pravidelným zpestřením cest do tropických zemí, nicméně často provází dovolené také v zemích jižní Evropy.
Dalšími nemocemi, které tak nějak patří k cestovatelské řeholi, jsou respirační nákazy, malárie, žloutenka A, kapavka a žloutenka B.
Příčiny průjmu
Ve své klasické podobě je cestovatelský průjem nepříjemností, která nepředstavuje žádné větší nebezpečí. Onemocnění se obvykle dostaví hned v prvních dnech pobytu a po třech až pěti dnech odezní. Někdy se spolu s řídkou stolicí dostaví i křeče v břiše a zvracení.
Průjem může mít celou řadu důvodů: špatná hygiena, změna stravy – především požití nezvykle ostrých jídel, časový posun a únava, klimatické změny, nebo prostě nervy spojené s cestou. Proto hned nepropadejte panice.
Zdrojem cestovatelského průjmu bývají bakterie, jejichž sérotypy se na našem území nevyskytují. Nejčastěji jde o kmeny bakterií Escherichia coli, jejichž zdrojem jsou různá, na pohled bezpečná jídla.
Průjem mohou vyvolat také některé léky, zejména antibiotika, která jsme si na cestě vzali k léčení zcela jiného zdravotního problému. Při antibiotikách se proto doporučuje slupnout pár jogurtů s živou kulturou, která obnoví mikroflóru ve střevech. V lékárnách jsou k dostání různé další přípravky s tímto účinkem.
A pozor! Může se také jednat o alergii na určité potraviny, např. mořské plody nebo mléko. Živočišné produkty na jiném kontinentě obsahují odlišné bakterie, než na které je vaše tělo zvyklé, a může dojít k alergické reakci. Je potřeba dobře si v takovém případě zanalyzovat, co jste jedli nebo pili, a pokusit se tomu propříště vyvarovat.
Vážné nákazy
Pokud se vaše situace po pár dnech nevrací do původního stavu, musíte vyhledat lékaře. Mohlo by se totiž jednat o nákazu salmonely, shigely (původce úplavice), cholery, tyfu nebo o různé nebezpečné améby.
Není radno s lékařským vyšetřením čekat, hlavně pokud se navíc dostaví teplota nebo krev ve stolici. Buďte opatrní. Mějte na paměti, že každý rok zemře na průjmová onemocnění na celém světě asi 20 miliónů lidí, zejména tedy malých dětí.
Co dělat
Hlavním nebezpečím při průjmovém onemocnění je dehydratace organismu. Pokud jste při cestování postiženi, postarejte se především o dostatečný přísun tekutin. Ideální je koupit si v lékárně rozpustné rehydratační přípravky, které tělo dokáže snadněji vstřebat než obyčejnou vodu.
Existuje i několik receptů na domácí „ionťák“. Např. přidat do litru převařené vody 1 kávovou lžičku soli, 1 čajovou lžičku prášku do pečiva, 4 polévkové lžíce hroznového cukru a skleničku pomerančového džusu.
Pokud na cestách nemáte tyto ingredience k dispozici, postačí rozpustit v litru převařené vody čtyři čajové lžičky cukru a jednu soli. Nápoje to nejsou zrovna chutné, ale navrátí organismu tekutinu a také energii, která při průjmu z těla rychle odchází.
Naopak při průjmu nejezte ostrá jídla, mléko, tuky a vlákninu. Prostě nechte vaše střeva trochu odpočinout.
Jak se bránit
Existuje samozřejmě celá řada pravidel, která je radno dodržovat, především pokud jste na cestách poprvé. Zkušenější cestovatelé již lépe dokáží poznat, co vše si v daném prostředí mohou dovolit, navíc také již vědí, jak jejich tělo reaguje na snížené hygienické podmínky a cizokrajné pokrmy. Nemá smysl být příliš ustrašenou primadonou, na druhou stranu opatrnost se vyplácí, neboť vám může ušetřit velice nepříjemné zážitky.
Zde jsou nejčastěji opakovaná pravidla:
- Pijte balenouvodu
- Vždy zkontrolujte, zda jsou nápoje v originálním neporušeném obalu
- Nekupujte led na ulici, nenechte si jej dávat do nápojů
- Zuby si čistěte pitnou vodou
- Nekupujte si na ulici zmrzlinu
- Nedávejte si na ulici jídla s plody moře
- Z ovoce a zeleniny jezte jen ty plody, které si můžete sami oloupat
- Na WC nepoužívejte společné ručníky
- Neskákejte do nádrží se stojatou vodou
Proti cestovatelskému průjmu neexistuje žádné očkování (žádná vakcína). Průjem může být projevem celé řady infekčních onemocnění, která ve většině případů mají původ v konzumaci vody, které nemá kvalitu pitné vody (tj. není mikrobiologicky nezávadná). Jediným způsobem jak se průjmu při cestování v zemích, kde není garantována nezávadnost pitné vody ve veřejném vodovodu, vyhnout je prevence (tj. cestovatel musí být vybaven vlastním systémem umožňujícím přípravu pitné vody).
To takhlenc jednou v Uzbekistánu mi místní kámoš koupil zmrzku. Nechtěl jsem ho urazit, tak jsem jí zblafnul. Normálně jsem jí v sobě cejtil, jak plave v břiše. Takovej divnej pocit, ale průjem jsem z toho nedostal. Zajímavé, že?
Lomotil proti cestovatelskému průjmu vhodný není. Naopak je kontraindikován, pokud je příčinou průjmu bakteriální dysbalance – a to je v tomto případě prakticky vždy. Preventivně i léčebně jsou doslova zázračné preparáty obsahující Lactobacilus Acidophilus či Bacillus Bifidus – běžně dostupné v lékárnách.
.. akorát mezi pravidly jak se bránit jsem nenašel nic o prevenci.
Čištění zubů pitnou vodou je dobrá rada, ale co třeba v Indii znamená pitná voda? Ani balená voda tam často pro Evropana není pitná.. Kromě toho, že obsahuje vysoké dávky bakterií, má také poněkud špatnou chuť
Četl jsem si před cestou doporučení od Mezinárodní zdravotnické organizace a cestovatelům do rozvojových zemí doporučují vodu převařovat nebo dezinfikovat a v obou případech předtím ještě vyčistit přenosným filtrem..
Je celkem snadne se naucit cistit si zuby „na sucho“. Za chvili je slin dost. Nebo pouzit vodu, kterou si clovek sam vycisti (chlorem a dechlorem, Sanosilem, prevarenim,…). Voda z indickeho kohoutku rozhodne pro nas pitna neni.
nieco podobne som zazil v Santiagu de Chile, zrejme zmena prostredia, a dost suchy vzduch, a podcenenie pitneho rezimu,…po par dnoch sa to dalo dohromady, ale fakt som myslel ze zomrem, nechutilo mi jest a bol som slaby ako caj.
ok..nebol to prujem, bol to skor neprijem 🙂
V červenci jsme byli v Turecku,zuby jsem si čistila převážně balenou vodou, pak i vodou z kohoutku.Vodu jsme pili v Čirale v horách cestou na Olympos tryskající z nějaké trubky.Místní kopečkovou zmrzlinu jsme jedli skoro denně. Stravovali jsme se většinou v restauracích, v jakých jedli Turci, dávali jsme si i fast foodový doner kebap,burek, pili Airan a klidně na to Efes pivo. V hosopdách oříšky k pivu,ovoce omyté většinou balenou vodou.Ze stromů jsme jedli ovoce nemyté.Vůbec žádný průjem nás nechytl, cestovali jsme já 32dní a přítel 37.Možná, že v hotelích je to horší, že tam nemusí být vše čerstvé, slyšela jsem, že i v Turecku mají lidi potíže s průjmem.Je dobré před cestou navštívit očkovací centrum třeba v Revoluční ulici v Praze, tam vám poradí, co je nejvhodnější. Nechali jsme se očkovat též proti tyfu a žloutence.
Ahojte.ja mel problemy loni v tunisku.patnact dnu v pohode a sestnacty sem pri pruchodu matmatou dostal vecer zimnici a silenou tresavku,doprovazenou ctyricitkami horecky.mistni berberi kteri nas pozvali na veceri do sveho skalniho obydli me nastesti vykuryrovali.daji vam napit hodne olivoveho oleje smichaneho s ridkym medem,zabali vas do mokre prikryvky a rano sem byl fit,po nejakem problemu ani stopa.i kdyz si myslim ze u me se jednalo spis o uzeh,nez o nevolnost z jidla ci z vody.kdo tam nekdy byl tak vi kolik je teplota v lete v horach v matmate,bezne pres 40st.c.ve stinu.jinak hledam na pristi rok spolucestovatele do tuniska,je to moje srdecni zalezitost a musim se tam porad vracet.pokud by mel nekdo zajem jet semnou,budu rad.
ha*****@se****.cz
ak by ste pili vsetci Ayram tak sa nikto z vas nepo5ere 🙂
Je to kysele mleko s bio mikroflorou ktore sa pije v Turecku tak ako u nas pivo 🙂
Já nedám dopustit na Carbofit (zaručeně český), ale na parazity samozřejmě nefunguje. Na ty je ten česnek :-).
Ale nejlepší je nebýt cimprlich ani doma :-).
Ahoj, používáte cestovní filtry? Mám často problémy s „pitnou“ vodou, hlavně při cestách mimo Evropu a tak uvažuju o Katadynu. Můžete mi někdo z vlastní zkušenosti poradit? Díky. Robert
Už jsem to psala k jiné diskuzi, protože jsem si nevšimla tohoto tématu, takže to přidám ještě sem – nikdy se mi neosvědčilo vozit s sebou při cestování na průjem léky z Česka, protože mi na průjem nikdy nepomáhaly. Nejlepší je vždycky koupit si na průjem něco v té zemi, ve které se zrovna nacházíte, protože jejich léky jsou na to stavěné, takže mnohem lépe zabírají. Jediné, co si z Čech vozím s sebou je vždycky pár pytlíčků rehydratačního roztoku kvůli odvodnění.
To zřejmě bylo tím, že zmrzlina obsahovala jiné tuky, než u nás.
Další mnou vyzkoušené příčiny průjmu: pití velmi studených nápojů v horku a časté používání nerafinovaných olejů v pokrmech. A nejlepší způsob, jak se toho zbavit? Nedám dopustit na Lomotil od firmy Pfizer, který u nás bohužel není k dostání, ale v zahraničí jej lze koupit často i bez receptu
Já mám odzkoušenou hořkou čokoládu a coca-colu + živočišné uhlí. Chvíli z vás tryská cosi úplně černého, ale během 1 dne to přejde.
Zažila jsem na Lipně čtyřiadvacetihodinovou infekci z vody. Myslela jsem, že umřu. Den jsem nejedla a ležela jako mrtvola. Druhý den jsem si vzala rohlík a černý čaj. Třetí den nudle, pak to bylo lepší a lepší, i když ve střevech to pořád nějak škrunká… 🙁
Dobrá věc je český přípravek Smekta. Je to vlastně jen neškodný jíl, který vám obalí vnitřní stěny žaludku a tím zabrání působení bakterií které jste snědli.
Pokud jde o balenou vodu v Indii, tak jsem přesvědčen, že je nezávadná, jen je potřeba pečlivě kontrolovat, že víčko je neporušené a láhev nedoplněná nějakým podnikavcem z kohoutku.
Také si myslím, že je to dost o psychice, pokud člověk neustále očekává Tutanchamonovu pomstu, příliš se kontroluje a při prvním náznaku čehokoli dochází k placebo efektu.
Já osobně pouze kupuju balenou vodu, vyhýbám se ledu (říct ‚bez ledu‘ se naučím jako jednu z prvních vět) a stravuju se min. z 95% tam kde místní, často na ulici. Ani se po česku příliš nedezinfikuju (pivo si sem tam dám). Turistickým restauracím se většinou vyhýbám.
Za poslední 4 větší cesty (min. měsíc) jsem neměl nejmenší problém (Egypt, 2x Indie, Venezuela) a to jsem ve Venezuele pil i vodu z horských potoků. Takže buď to není tak horké, jak se zdá, nebo už mám v sobě tolik parazitů, že tam nic nového nepřežije 🙂
Všechny ty odborné rady o převařování a filtrování jsou sice super, ale ne vždy na cestě realizovatelné.
Smecta neni ceska. Vyrabi ji laborator Beaufour Ipsen Pharma. Ale je to docela dobra vec.
ad : Turistickým restauracím se většinou vyhýbám.
yoyo… ja tiez ..som zly zakaznik lebo napisy MachuPicchu Restaurant, Swiss place, alebo podobne chytlave napisy na drevenych lakovanych boardoch maju na mna opacny efekt a zdaleka ich obchadzam. Ked som hladny pytam sa domacich kde jedia oni a zarucene najdes lacnu a vybornu stravu, casto zdravotne nezavadnejsiu ako v tych „in“ restaurant, lebo obsluhuju vacsi pocet ludi a je tam vacsia pravdepodobnost cerstvej stravy .
Nikdy člověk neví co a kde ho potká …
před mnoha lety jsem byl v Bulharsku, přes všechna varování jsem já i děti pili vodu z místních kohoutků a jedli vše a všude. Žádný problém, až cestou domů jsem si dal na D1 u 9křížů klobásu, ta mne stála týden prožitý na WC a asi 8 kg.
Před 5lety jsem byl v Etiopii, jedli jsme opět vše, vodu pili převážně balenou, ale v Simienu došlo i na potok. Opět za tři týdny (ve čtyřech lidech) žádný problém.Poslední večeři jsme měli s holkou z CZ velvyslanectví, zavedla nás do luxusní restaurace, kam chodí i náš velvyslanec s návštěvami. Na tu večeři jsme šli tři a všichni jsme měli další den velkou starost, abychom návrat domů zvládli „bez poskvrny“.
Přesně tak. Na konci pobytu v Sýrii jsem se v Aleppu vydal do luxusního restaurace Sisi a druhy den jsem musel úplně zrušit program a ležet v horečkách na matraci.
Na léčení se mi osvědčil Ercefuril. Zabírá sice po delší době, ale léčí příčinu a na mě pokaždé zabral. Myslím, že je na recept.
Ani místní restaurace nemusejí být ok. V lednu jsem měsíc putovala Thajskem, tři týdny bez problému. Jedla jsem na ulici i v restauracích. Pak jsem si ve městě Phuket ve staré čtvrti objednala v místní restauracik věčeři vepřový plátek s hranolkami (už jsem těch nudlí a pikantního jídla měla dost a potřebovala pozřít něco „evropského“ a o dvě hodiny později jsem již seděla na hostelu na záchodě. A seděla jsem na něm prakticky celou noc. Takový průjem jsem do té doby nezažila. Následující den jsem byla schopná pozřít jen několik lžic suché rýže bez chuti.
A co se týká pravidla nepít nápoje s ledem, na Kubě jsem to riskla, když mi náš kubánský řidič koupil na trhu guarapo (šťáva z cukrové třtiny), které mi čerstvě vylisované nalili do sklenice s ledovou tříští, kterou předtím opláchli v lavoru s vodou. bylo to vynikající, i když nepříliš hygienické. A nic mi nebylo. Ještě několikrát jsem si pak během pobytu guarapo s ledem dala (upřímě teplé guarapo není příliš chutné). A ještě větší extrém jsem zažila, když jsme se vydali do místní „restaurace“ u silnice vedoucí k Santiago de Cuba, kde nám rýži s fazolemi a plátek vepřového masa naservírovali do papírových krabiček. Tehdy jsem si říkala, že když se z toho nepo…tak už z ničeho. A taky že ne 🙂 …takže je to hodně o štěstí.
Smecta je dobra,ale jen pro lehke prujmiky,v Indii jsme si davali na jidlo pozor(jen balena voda, vse varene)a 5 tydnu jsme problemy nemeli, pak jsme si dali ve Varanasi palacinky a z Kalkaty si pamatuju jen vetrak na strope a zachod, kam jsem letela 15 x denne a vyzkousela postupne endiaron, smectu, cerny uhli, ercefuryl, ale nic nepomohlo…ale bala jsem se jit k indickemu doktorovi, tak jsem to nejak proúpěla a po trech dnech si dala prvni krabicku ryze. Za ty tri dny jsem shodila 5 kg :). Prujem se me pak drzel jeste asi 3 tydny,ale uz v pohode.
V Egypte pomaha Antinal.
Brý den, já sem se teda vrátil z první zahraniční dovolené letecky z exotiky, teda konkrétně Řecka, pokud je to braný za exotiku a musím říct, že sem si tam prožil úplné peklo!!! Nejvíc to protrpěla moje přítelkyně, která se mnou težce soucítila!!! Skoro půlku dovolené sem prosral!!! Pak mi teda zabralo černý uhlí,ale příští rok pokud to se mnou ta moje vydrží než pojedeme budu to řešit prevencí, protože jak jsem si teď zjistil tak existuje nějakej Biopran Forte kterej je přímo na tyhle věci a prej pomáhá. Jenže teď už je pozdě!!!
Brý den, já sem se teda vrátil z první zahraniční dovolené letecky z exotiky, teda konkrétně Řecka, pokud je to braný za exotiku a musím říct, že sem si tam prožil úplné peklo!!! Nejvíc to protrpěla moje přítelkyně, která se mnou težce soucítila!!! Skoro půlku dovolené sem prosral!!! Pak mi teda zabralo černý uhlí,ale příští rok pokud to se mnou ta moje vydrží než pojedeme budu to řešit prevencí, protože jak jsem si teď zjistil tak existuje nějakej Biopran Forte kterej je přímo na tyhle věci a prej pomáhá. Jenže teď už je pozdě!!!
Améby a amebiální sračky – to je svinstvo, na které nejsme my, Evropané, rezistentní. Púsobil jsem jistý čas na ME, hlavně v Sýrii. Tam si to ods***li všichni Evropané. „Přišlo“ to i na mne a nepomáhaly žádné antiamebiální přípravky a zdálo se, že budú muset rychle domú (tak jsme museli odeslat jednoho kolegu, který už vyhasínal a byl potom ve špitálu měsíc), hrozila už fatální dehydratace.
Na nohy mne postavili v Mysiafu (via Hama či Homs – Lattakia). Dostal jsem jedinou dávku lidového léku a byl pokoj. Užívám to i jinde, pokud je problém. Ono je to i dobré. O co de? Lavan wa tum se tomu říká, pokud si dobře pamatuji.
Jogurt s česnekem.
Dostal jsem cca 700 ml hustého jogurtu (vyhovuje jakákoliv acidofilní kyška, ve kterém by rozmíchaný roztlačený česnek (cca jedna velká hlavička, nebo 2 menší), k tomu se podávají nedovařené brambory (2 větší kusy, ale uvařené jen do stádia, kdy se ještě musí pokousat, míň jako na běžnou konzumaci). Funguje to na první pokus, i když jsem si myslel, že mne to zahubí.
Má to hlubokou logiku, sirné sloučeniny z česneku se rozptýlí v jogurtu a pozabíjejí améby v trávícim traktu, jogur přinese vhodné baktérie a škrob z brambor to asi celé zahustí.
To zní logicky a sympaticky a člověk navíc nepodporuje ty z……ý farmaceutický společnosti…
Pred tydnem jsme se vratili po dvou mesicich z Indie. Jeste pred odjezdem me chytila hnacka (uz ponekolikate, prvni nastoupila az po dvou a pul tydnech cestovani). V prubehu cesty jsem na to dvakrat brala Ercefuryl a pak dokoupila na miste Eldoper, ktery je slozenim asi to same. Oboji do dvou dnu vzdycky zabralo. Ted na konci jsem si rikala, ze kdyz uz jedem domu, vyprdnu se na prasky a doma se to navratem k nasi strave zase samo spravi. Jo a ono prdlajs. Porad se to zhorsuje.Pred tremi dny mi doktor predepsal Reasec, ale nestalo se nic, dneska mi doktorka delala ruzne testy a dala znovu Ercefuryl a zitra jdu na krev a dalsi testy.Zacli mi krece a teplota se zvysuje a k tomu krev v moci, tak jsem zvedava co z toho bude. A to jsem si rikala, ze uz budu mit imunitu z Keni 🙁 Uz jsem cela vycucnuta…
hmm, neviem, tiez sme to nejako extra neriesili, prve 2 mesiace sri lanka+india, voda balena, ale zuby sme si cistili normalne v tecucej, jedlo z vyvarovni, dzusy s ladom a absolutny pokoj bol. po 2 mesiacoch ma to zrazu chytilo na vystupe z indie a to som nezjedla nic specialne, ani nic s ladom. samozrejme som skusala endiaron, smectu, lieky z nepalu, lieky z thajska, doktor v malajzii tiez nieco naordinoval, ale vsetko malo vzdy iba minimalny resp pardnovy ucinok,takto sa mi to vracia uz 2,5mesiaca, a dost to zneprijemnuje zivot ak clovek stale cestuje. o 11 dni idem na 3tyzdne domov, vlastne aj toto bol hlavny dovod, tak som zvedava ako to skonci, lebo chcem pokracovat v ceste dalej
Zdravím, my jsme byli nedavno na tři týdny na Srí Lance. Třetí den pobytu jsem se ráno vzbudila s ukrutným pálením žáhy a málem mi explodovala střeva:-)) já hloupá jsem si první dny čistila zuby vodou z kohoutku a ještě jsem si do kafe lila místní mlíčko a chleba mazala máslem…pak už jsem jedla jen zeleninové polévky, nic jiného, ani všudypřítomné kuřecí maso a jako zákusek předloupané krájené ¨fresh fruit¨.
Užívala jsem na ten ultraprůjem Eucefuril dle předpisu paní doktorky z centra cestovní medicíny, ale žádný zázrak…obrátila jsem se tedy na místní domorodce, a jediné co mi opravdu zabralo během pár hoin, byla voda z kokosu s vymačkanou celou limetkou + černá káva c celou limetkou-prostě limetková káva, nevábné chtě, ale naprosto perfektně stavící:-)))) tedy ten průjem :-)) každopádně v Asii a jinde na cestách už od té doby nic nepodceňuji!!!
A ještě dodatek, určitě každému cestovateli doporučuji koupit si na cesty dostatek REHYDRONU, vynikající věc!!
Rehydron se používá k doplnění tekutin v organizmu po dehydrataci. Roztok Rehydronu pomáhá vyrovnávat ztráty minerálů a tekutin, upravuje hospodaření s vodou a normalizuje vnitřní prostředí organizmu.
Glukóza podporuje vstřebávání solí a citrát napomáhá udržovat rovnováhu při poruše metabolizmu kyselin. Roztok Rehydronu je slabě zásaditý.
Ztráta tekutin – tzv. dehydratace může vést ke slabosti a třesu a v krajním případě až k bezvědomí. Nejčastější příčinou dehydratace bývá průjem a s ním spojené odvodňování organizmu. Základem léčby je náhrada ztracených tekutin a minerálů = Rehydratace – doplnění tekutin.
Chutná sice jako voda z moře, ale opravdu pomáhá při dehydrataci…
Koukám, že se tady člověk dozví dobré rady ale nikdo se nezmínil o Imodium, to zastaví i rychlík, jednou jsem si vzal ze zoufalství tři a mělo to takovej účinek, že jsem si musel pak koupit laxativum.
Ten Rehydron bude dobrá věc, to si koupím a ten jogurt s česnekem je geniální, no místňáci holt věděj co na co platí.
Led si dávám všude a furt a nikdy mi nic nebylo ale je to samozřejmě o aklimatizaci a o štěstí, já považuji za horší než led vepřový co je v hrnci na pultu celej den jako na Filipínách, tak to pak má jeden z prdele výčep a vůbec jídlo až a vyjímky je tam zoufalý.
Já cestuji s manželem celkem dost a tohle téme pro mě bylo ještě loŇskou dovolenou v Thajsku úplný peklo!!! Každou dovolenou jsem minimálně 2 3 dny lidově řečeno pros… Chlap s tím taový problémy nemá. Nevím čím to je asi jsem moc velká citlivka dělám si ze všeho nervy…Nebo je to tím jak se těším? to asi ne. A není přece možný aby všechny ty místní speciality ve všech mnou navštívených zemích působili sravě…No ale jaštěstí mi letos jedna známá,)pracuje v lékárně )poradila před cesou do Londýna nějaký probion forte ten jsem začala baštit 14 dní před odletem a pak i tam musím přiznat, asi to pomohlo, průjem jsem něměla vůbec… Ta uvidím jeětě se chystáme na katamarán do Chorvacka, skusím opět a pokud budu bez potíží tak už nechci nic jiného…
jídlo – jogurt s banány, vařená rýže a zelenina
další vhodné ovoce – borůvky, maliny, granátová jablka
vhodné koření – kmín, zázvor, kurkuma, koriandr, kardamom, muškátový oříšek.
Psyllium (bojínek) – váže přebytečnou vodu.
Pití – voda se solí a cukrem (na 2 dl vody 1 čl cukru a špetka soli; pít po částech, ne najednou), voda, která se vařila s koriandrovými semeny, odvar z dubové kůry.
Detox – kavala graha (oil-pulling, žvýkání oleje), kratší půst, pokud není pacient vysílený.
Předevčírem jsme se vrátili z Keni. Celou dobu nic, máme průjem až teď, na vině je zřejmě letecká společnost (česká:) a její občerstvení. V Keni to bylo ok, v hotelu panovala čistota a nevyhýbali jsme se ničemu. Člověk nikdy neví, ale na podobné případy se mi osvědčil Ercefuryl.
Po dvaceti dnech v Cine mne to taky popadlo, jsem v Sichuanu, ktery je vyhlasen svou neskutecne ostrou kuchyni. A musim rict, ze je to tedy naprosta sila, palivejsi pokrmy jsme nikdy nepozrela. Navic ta hygiena tady neni zrovna na nejlepsi urovni, asi prave proto vsechno tak koreni kvuli desinfekci. Uz tri dny se trapim, aktivni uhli nezabira, jeste ozkousim Endiaron a jinak nevim nevim…
Nedávno jsme se vrátili z Filipín – snažili jsme se dodržovat všechna pravidla – pít jen balenou vodu, žádný led, jíst jen loupané ovoce… Však to všichni znáte, ale realita je často někde úplně jinde… Originálně balená voda není k dostání, na stole vám přistane, kde co, pouliční stánky jsou kolikrát jedinou možností, kde se najíst… takže bez cestovatelského průjmu by to prostě nešlo. Celou dobu jsem s despektem pohlížela na naši lékarničku obřích rozměrů, ale až došlo na lámání chleba, tak jsem byla za její obsah víc než vděčná :-). Takže z vlastní zkušenosti vřele doporučuju nepodceňovat antiprůmovou výbavičku. Ta naše celkem odpovídala tomuhle článku, kde lékárnice doporučuje, co se hodí proti cestovatelskému průjmu. Z těch probiotik jsme měli jen Hylak – hnusně chutná, ale funguje stejně jako Smecta. A ještě jsme teda měli Imodium 🙂
Tak sama mám s cestovatelskými průjmy zkušenost a u mě osobně je úplně jedno, jestli jedu do nějaké exotické destinace nebo jen do Itálie, mívala jsem s tím problémy úplně všude. A nějaké kloudné řešení jsem zatím taky nenašla, jen spoustu odříkání. Určitě bych si nikde v cizině nedala vodu z kohoutku ani led do pití, protože ho dělají právě z kohoutkové vody. Nemůžu si kupovat ani jídlo někde na ulici, četla jsem, že tam je ta kvalita taky dost pochybná, takže radši sváču a pak někam na jídlo. Což ale není až takový problém, protože veganských fast foodů nikde moc není 😀 A poslední dva roky zkouším i probiotika, před dovolenou koupím biopron forte (v lékárně mi ho tenkrát poradili, že je přímo na ty cestovatelský průjmy) a beru celou dovolenou, vystačím si s jednou krabičkou (nejezdíme na dovolenou na měsíc), která stojí kolem 300, takže investice není až tak veliká. Ale stejně s sebou radši vozím i nějaké to uhlí, imodium a rehydratační roztoky. Jo a co se týče toho, že se dříve hodně doporučovalo si kupovat radši léky na průjem v zahraničí, že jsou účinnější, tak teď jsem četla, že je to blbost, že vždycky jsou lepší naše a navíc v cizině prý nikdy nevíme třeba ani expiraci léků, protože se dají koupit kusově. Takže vždycky beru radši naše léky.
Vy mi připomínáte mou známou, doktorku, ta když jede na dovolenou tak bere snad speciální kufr na léky:) my jsme v tomhle hodně lehkovážní…naše lékárnička je opravdu jen základ – paralen proti boletsti a náplasti, jednou jsme teda taky chytli cestovatelský průjem, a od té doby ještě bereme kdyby náhodou biopron forte, nám taky v lékárně řekli že je na toto dobré…ale že bychom vezli rehydratační roztoky nebo dalších X věcí proti průjmu…na co? Nakonec když máte problém tak ho vždycky nějak vyřešíte..základ je určitě dobré mít, ale nic se nemá přehánět 😉
Vybavuju si teď lékárničku na cesty po Asii, tak zkoumám všemožné články, co stojí za to sbalit. A hezky to mají popsané tady v tom článku o cestovatelském průjmu. 🙂
My si na cestách při náznaku sebemenších potíží dáváme panáka Hylaku. – https://www.benu.cz/hylak-forte-peroralni-roztok-1x100ml
Jinak z mé zkušenosti doporučuji ještě filtry do láhve s vodou – a podpůrně Enterol, který je nej užívat ještě před odletem, potom se vám to vyhne obloukem:)
Enterol, doporučen lékařem při cestách do těchto oblastí. A jsem za něj ráda. jak už je psáno nahoře, podpůrně už před odjezdem.
Ahoj, tak jsem ráda že jsem na ten enterol zaletěla do lékárny. Pořád studuji co tak pomáhá při cestách a tak doufám že to vyjde a zabere.
A co pro děti na průjem takle na cesty i jako prevence? Co ssebou berete?
Živočišné uhlí , dávala jsem dětem po jídle jako prevenci . Při potížích větší dávky .
Přibal Endiaron nebo něco podobného. Hlavě hlídej hygienu a dostatek tekutin .
Jak pro děti, tak pro dospělé doporučuji Enterol. Mohou ho už děti od narození. Doporučuje se brát třeba 3 dny před odjezdem a po celou dovču…preventivně. Máme to vyzkoušené a funguje. Všichni bez problému, byli jsem v Tunisku. A ano stále umývat ruce, vyhýbat se pití jejich vody, raději kupovanou.
Díky moc za doporučení, na oboje se zeptám v lékárně 🙂 Ale ten Enterol mě říkala i kamarádka, tak snad bude dobrej.Jinak s tou vodou, jídlem apod to je mi jasné 🙂
S přítelem jsme před dvěma lety byli v Bangkoku. Dodržovali jsme veškerá pravidla jak se tomuto problému vyhnout, ale nakonec jsme přece jen jednu věc nevychytali – vypili jsme Colu s ledem, který se zřejmě dělá z kohoutkové vody. Nemít u sebe Enterol tak nevím. Pomohlo nám to oběma a to téměř okamžitě. Takže na cesty jedině s Enterolem.
Absolutni nesmysl. Led je vsude v JV Asii bezpecny uz hodne dlouho. Spis to vypada na reklamu.
Za mě na Balkáně a v Turecku funguje jako prevence skvěle hodně česneku (sním třeba celou paličku za den) a jogurt, ayran. Průjem jsem měl v jižní evropě nebo tujecku dvakrát – pokaždý z vedra po celým dnu na slunci na horách nebo na stopu u silnice. Stravujem se tam kde místní, na horách pijem z potoka. Bohužel ve spoustě jinejch lokalit je česnek nebo jogurt nedostupná potravina.Určitě si to chce hlídat co člověk jí – nekupuju u stánků vařená jídla z velkejch nádob, v kterých můžou být od včerejška, nedávám si mořský ryby ve vnitrozemí, nejím perfektně nepropečený maso, piju balenou vodu mimo vysoký hory. Nejhůř jsem se posral v Nikaragui, kde jsem si na ulici já vůl nechal naložit na rejži kvašenou zeleninu ze sudu která vypadala jak burčák z paprik a cibule. To byl pak hodně smutnej příběh na tejden :)) Strašně záleží na dispozicích organismu. Cestuju s přítelkyní a tý nikdy nic nebylo, i když se zdaleka tak nehlídá jako já a zbaští všechno co je kolem, led si nechává dávat do pití pravidelně.
Já denně používám kvůli špatnému zažívání psyllium. Od té doby se mi vše srovnalo a vůbec takové problémy nemám. Ale samozdřejmě co se týče dovolených dávám si majzla. Každopádně mě jen tak něco neskolí.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru