Řídký případ s hustým běháním je „radost“, kterou si na cestách musí odbýt téměř každý cestovatel. Dokonce se říká, že pokud po příjezdu na jiný kontinent nedostanete do týdne průjem, něco s vámi není v pořádku.
Co vás na cestě nemine
Ale teď vážně. Tzv. cestovatelský průjem patří mezi šest nejčastějších nemocí, jimiž cestovatelé trpí. Prý postihne až celou polovinu lidí, kteří každoročně vyrazí na cesty. Bývá pravidelným zpestřením cest do tropických zemí, nicméně často provází dovolené také v zemích jižní Evropy.
Dalšími nemocemi, které tak nějak patří k cestovatelské řeholi, jsou respirační nákazy, malárie, žloutenka A, kapavka a žloutenka B.
Příčiny průjmu
Ve své klasické podobě je cestovatelský průjem nepříjemností, která nepředstavuje žádné větší nebezpečí. Onemocnění se obvykle dostaví hned v prvních dnech pobytu a po třech až pěti dnech odezní. Někdy se spolu s řídkou stolicí dostaví i křeče v břiše a zvracení.
Průjem může mít celou řadu důvodů: špatná hygiena, změna stravy – především požití nezvykle ostrých jídel, časový posun a únava, klimatické změny, nebo prostě nervy spojené s cestou. Proto hned nepropadejte panice.
Zdrojem cestovatelského průjmu bývají bakterie, jejichž sérotypy se na našem území nevyskytují. Nejčastěji jde o kmeny bakterií Escherichia coli, jejichž zdrojem jsou různá, na pohled bezpečná jídla.
Průjem mohou vyvolat také některé léky, zejména antibiotika, která jsme si na cestě vzali k léčení zcela jiného zdravotního problému. Při antibiotikách se proto doporučuje slupnout pár jogurtů s živou kulturou, která obnoví mikroflóru ve střevech. V lékárnách jsou k dostání různé další přípravky s tímto účinkem.
A pozor! Může se také jednat o alergii na určité potraviny, např. mořské plody nebo mléko. Živočišné produkty na jiném kontinentě obsahují odlišné bakterie, než na které je vaše tělo zvyklé, a může dojít k alergické reakci. Je potřeba dobře si v takovém případě zanalyzovat, co jste jedli nebo pili, a pokusit se tomu propříště vyvarovat.
Vážné nákazy
Pokud se vaše situace po pár dnech nevrací do původního stavu, musíte vyhledat lékaře. Mohlo by se totiž jednat o nákazu salmonely, shigely (původce úplavice), cholery, tyfu nebo o různé nebezpečné améby.
Není radno s lékařským vyšetřením čekat, hlavně pokud se navíc dostaví teplota nebo krev ve stolici. Buďte opatrní. Mějte na paměti, že každý rok zemře na průjmová onemocnění na celém světě asi 20 miliónů lidí, zejména tedy malých dětí.
Co dělat
Hlavním nebezpečím při průjmovém onemocnění je dehydratace organismu. Pokud jste při cestování postiženi, postarejte se především o dostatečný přísun tekutin. Ideální je koupit si v lékárně rozpustné rehydratační přípravky, které tělo dokáže snadněji vstřebat než obyčejnou vodu.
Existuje i několik receptů na domácí „ionťák“. Např. přidat do litru převařené vody 1 kávovou lžičku soli, 1 čajovou lžičku prášku do pečiva, 4 polévkové lžíce hroznového cukru a skleničku pomerančového džusu.
Pokud na cestách nemáte tyto ingredience k dispozici, postačí rozpustit v litru převařené vody čtyři čajové lžičky cukru a jednu soli. Nápoje to nejsou zrovna chutné, ale navrátí organismu tekutinu a také energii, která při průjmu z těla rychle odchází.
Naopak při průjmu nejezte ostrá jídla, mléko, tuky a vlákninu. Prostě nechte vaše střeva trochu odpočinout.
Jak se bránit
Existuje samozřejmě celá řada pravidel, která je radno dodržovat, především pokud jste na cestách poprvé. Zkušenější cestovatelé již lépe dokáží poznat, co vše si v daném prostředí mohou dovolit, navíc také již vědí, jak jejich tělo reaguje na snížené hygienické podmínky a cizokrajné pokrmy. Nemá smysl být příliš ustrašenou primadonou, na druhou stranu opatrnost se vyplácí, neboť vám může ušetřit velice nepříjemné zážitky.
Zde jsou nejčastěji opakovaná pravidla:
- Pijte balenouvodu
- Vždy zkontrolujte, zda jsou nápoje v originálním neporušeném obalu
- Nekupujte led na ulici, nenechte si jej dávat do nápojů
- Zuby si čistěte pitnou vodou
- Nekupujte si na ulici zmrzlinu
- Nedávejte si na ulici jídla s plody moře
- Z ovoce a zeleniny jezte jen ty plody, které si můžete sami oloupat
- Na WC nepoužívejte společné ručníky
- Neskákejte do nádrží se stojatou vodou
Proti cestovatelskému průjmu neexistuje žádné očkování (žádná vakcína). Průjem může být projevem celé řady infekčních onemocnění, která ve většině případů mají původ v konzumaci vody, které nemá kvalitu pitné vody (tj. není mikrobiologicky nezávadná). Jediným způsobem jak se průjmu při cestování v zemích, kde není garantována nezávadnost pitné vody ve veřejném vodovodu, vyhnout je prevence (tj. cestovatel musí být vybaven vlastním systémem umožňujícím přípravu pitné vody).
To takhlenc jednou v Uzbekistánu mi místní kámoš koupil zmrzku. Nechtěl jsem ho urazit, tak jsem jí zblafnul. Normálně jsem jí v sobě cejtil, jak plave v břiše. Takovej divnej pocit, ale průjem jsem z toho nedostal. Zajímavé, že?
Lomotil proti cestovatelskému průjmu vhodný není. Naopak je kontraindikován, pokud je příčinou průjmu bakteriální dysbalance – a to je v tomto případě prakticky vždy. Preventivně i léčebně jsou doslova zázračné preparáty obsahující Lactobacilus Acidophilus či Bacillus Bifidus – běžně dostupné v lékárnách.
.. akorát mezi pravidly jak se bránit jsem nenašel nic o prevenci.
Čištění zubů pitnou vodou je dobrá rada, ale co třeba v Indii znamená pitná voda? Ani balená voda tam často pro Evropana není pitná.. Kromě toho, že obsahuje vysoké dávky bakterií, má také poněkud špatnou chuť
Četl jsem si před cestou doporučení od Mezinárodní zdravotnické organizace a cestovatelům do rozvojových zemí doporučují vodu převařovat nebo dezinfikovat a v obou případech předtím ještě vyčistit přenosným filtrem..
Je celkem snadne se naucit cistit si zuby „na sucho“. Za chvili je slin dost. Nebo pouzit vodu, kterou si clovek sam vycisti (chlorem a dechlorem, Sanosilem, prevarenim,…). Voda z indickeho kohoutku rozhodne pro nas pitna neni.
nieco podobne som zazil v Santiagu de Chile, zrejme zmena prostredia, a dost suchy vzduch, a podcenenie pitneho rezimu,…po par dnoch sa to dalo dohromady, ale fakt som myslel ze zomrem, nechutilo mi jest a bol som slaby ako caj.
ok..nebol to prujem, bol to skor neprijem 🙂
V červenci jsme byli v Turecku,zuby jsem si čistila převážně balenou vodou, pak i vodou z kohoutku.Vodu jsme pili v Čirale v horách cestou na Olympos tryskající z nějaké trubky.Místní kopečkovou zmrzlinu jsme jedli skoro denně. Stravovali jsme se většinou v restauracích, v jakých jedli Turci, dávali jsme si i fast foodový doner kebap,burek, pili Airan a klidně na to Efes pivo. V hosopdách oříšky k pivu,ovoce omyté většinou balenou vodou.Ze stromů jsme jedli ovoce nemyté.Vůbec žádný průjem nás nechytl, cestovali jsme já 32dní a přítel 37.Možná, že v hotelích je to horší, že tam nemusí být vše čerstvé, slyšela jsem, že i v Turecku mají lidi potíže s průjmem.Je dobré před cestou navštívit očkovací centrum třeba v Revoluční ulici v Praze, tam vám poradí, co je nejvhodnější. Nechali jsme se očkovat též proti tyfu a žloutence.
Ahojte.ja mel problemy loni v tunisku.patnact dnu v pohode a sestnacty sem pri pruchodu matmatou dostal vecer zimnici a silenou tresavku,doprovazenou ctyricitkami horecky.mistni berberi kteri nas pozvali na veceri do sveho skalniho obydli me nastesti vykuryrovali.daji vam napit hodne olivoveho oleje smichaneho s ridkym medem,zabali vas do mokre prikryvky a rano sem byl fit,po nejakem problemu ani stopa.i kdyz si myslim ze u me se jednalo spis o uzeh,nez o nevolnost z jidla ci z vody.kdo tam nekdy byl tak vi kolik je teplota v lete v horach v matmate,bezne pres 40st.c.ve stinu.jinak hledam na pristi rok spolucestovatele do tuniska,je to moje srdecni zalezitost a musim se tam porad vracet.pokud by mel nekdo zajem jet semnou,budu rad. ha*****@****am.cz
ak by ste pili vsetci Ayram tak sa nikto z vas nepo5ere 🙂
Je to kysele mleko s bio mikroflorou ktore sa pije v Turecku tak ako u nas pivo 🙂
Já nedám dopustit na Carbofit (zaručeně český), ale na parazity samozřejmě nefunguje. Na ty je ten česnek :-).
Ale nejlepší je nebýt cimprlich ani doma :-).
Ahoj, používáte cestovní filtry? Mám často problémy s „pitnou“ vodou, hlavně při cestách mimo Evropu a tak uvažuju o Katadynu. Můžete mi někdo z vlastní zkušenosti poradit? Díky. Robert
Už jsem to psala k jiné diskuzi, protože jsem si nevšimla tohoto tématu, takže to přidám ještě sem – nikdy se mi neosvědčilo vozit s sebou při cestování na průjem léky z Česka, protože mi na průjem nikdy nepomáhaly. Nejlepší je vždycky koupit si na průjem něco v té zemi, ve které se zrovna nacházíte, protože jejich léky jsou na to stavěné, takže mnohem lépe zabírají. Jediné, co si z Čech vozím s sebou je vždycky pár pytlíčků rehydratačního roztoku kvůli odvodnění.