Při dodržení několika základních pravidel si cestu za poznáním užijete v plné síle a v pohodě. Nejvíce problémů si totiž člověk na cestě způsobí vlastní vinou sám.
Nebuďte otesánci
Nekombinujte jídlo, alespoň ze začátku člověk musí jíst střídmě. Ne už v letadle sníst vše co mu přistane na stolečku. Letecké společnosti nabízí různé druhy desertů, salátu. Ryba na sladko-kyselé omáčce, ananas jako dezert a na pití kokosové mléko? Zní to jako zajímavá kombinace, kterou ovšem nedokážete docenit hned. Vrátí se až za pár dní. Na cestu do vzdálených exotických zemí necestujete jen na pár dní, ale na několik týdnů. Máte tak vždy dost času ochutnat spoustu neznámých jídel. Objevujte tedy gastronomická dobrodružství postupně, vaše tělo vám určitě poděkuje.
Kupte si také antibakteriální krém či gel na ruce. Na škodu není ani užívat preventivně laktobacily či probiotika. Podporují trávení, posilují imunitu a připraví vaše tělo na zcela jiné složení stravy. Doporučuji zakoupit takové, které můžete uchovávat při teplotách přes 30°C.
Zoubky jako perličky
I když se na první pohled může zdát voda tekoucí z kohoutků jako čistá, raději si v ní zuby nečistěte. Volte raději tu balenou. V některých zemích se dokonce prodávají láhve vody, které jsou na hrdle opatřené ochranným plastem. Tak si můžete být jisti, že ji nenačepoval někdo z místní studny.
Domácí dezinfekce
Vypálit červa, pročistit střeva. Kdo by to neznal, at už cestuje člověk kamkoliv je třeba si sebou vzít vždy nějaký ten alkohol jako přirozenou dezinfekci a ochranu před střevními problémy. Jenž vše v množstvím větším než malém škodí a proto alkoholu užívejte jen střídmě. To platí i o místním (někdy docela pochybném) pití. Nadměrné pití totiž vede k úrazům i ztrátě osobních věcí. Spousta mladých lidí také ztrácí po požití alkoholu zábrany. Sednou na pronajatou motorku na cestě z baru, vrhají se do mořských vln,… Pozor na milou společnost, kterou potkáte na ulici při cestě z baru. Možná Vám její více než milý zájem o vás dodá sebevědomí, ale také může způsobit bolení hlavy při probuzení ze ztráty v lepším případě jen vaší hotovosti.
To nejcennější noste na těle
Nejbezpečnější místo pro vaše peníze, pas a kreditní karty je u přímo u vás. Nejlépe v pásu (money belt) na peníze, který si připevníte přímo na tělo. Cenné věci také neustále noste u sebe nebo v batohu. Nedávejte si peníze např. při přesunu autobusem do velkého zavazadla, které je uloženo v zavazadlovém prostoru. Když opouštíte pokoj, snažte si brát cenné věci (peníze, fotoaparát, doklady) sebou. Můžete znát majitele hotelu, ale třeba uklízečku ne. Nevěřil bych ani hotelovému trezoru. Z vlastní zkušenosti doporučuji u batohu zámeček na kód na uzamčení zipů. Je snazší si zapamatovat kód než někde hledat klíček.
I když si potřebujete jen na chvilku odskočit. Nenechávejte si batoh k pohlídání svému spolucestovateli, někomu ze skupiny nebo úplně cizí osobě. Třeba, když si odskočíte na záchod při čekání na autobus. Dotyčného něco zaujme, přijede autobus, rychle musíte nastoupit Spoléháte se na dotyčného, kterému jste dali své věci na starost, ten zapomene a končí to tak, že batoh leží tam, kde jste ho opustili a vy se vzdalujete.
Pozor: Klimatizováno!
Nedoporučuji vychladit pokoj, na velký teplotní rozdíl mezi venkovní a pokojovou teplotou. Je dobré mít u sebe slabší mikinu či košili. Při cestě v klimatizovaných dopravních prostředcích se bude hodit. Nachladit se můžete i pitím studených nápojů a sprchováním studenou vodou, hlavně když jste rozpáleni.
Kdo maže, ten jede
Většina cest za dobrodružstvím vede do tropických exotických krajin, proto se každé ráno nezapomeňte namazat ochranným opalovacím krémem, a to i když je třeba zataženo. Dobré je mít také kvalitní sluneční brýle. K večeru se mažte dál, tentokrát však proti komárům. Vylétají, když začne zapadat slunce, ale v období dešťů na komáry můžete narazit i přes den. Co dělat proti tomu aby Vaše nohy a ruce nezdobily komáří štípance?
Dlouhé nohavice a rukávy k večeru. V horkém a vlhkém klimatu je, ale docela horko na těle. Můžete použít různé repelenty proti komárům. Jak ve formě krému, tak spreje s různým obsahem DEET. Osobně používám maximálně 13% a funguje. Můžete však koupit i 27%, ale pozor to ženám smývá lak z nehtů. Jak se proti komárům brání místní? Jedí chilly, citronovou trávu a potírají se kokosovým mlékem. Stačí si tak jen vybrat, zda budete věřit chemii anebo se přikloníte k tradičním domorodým technikám.
Opatrnost nade vše
Potížím také můžete předejít, když se naučíte rozpoznat hodnotu bankovek místní měny. I kdyby byl sebevětší spěch, přepočítejte si kolik je vám vráceno. Výměna peněz za velmi výhodný kurz totiž nemusí být vždy tak výhodná. Nezapomenout byste neměli ani na elementární věci, které učíme děti už ve školce. A to při přechodu silnice se pořádně rozhlédnout a dbát zvýšené opatrnosti. Obzvláště v exotických zemích totiž řidiči absolutně nerespektují pravidla silniční provozu. V několika státech se také jezdí vlevo.
Když vyrazíte na obhlídku okolí, je dobré mít pokaždé u sebe vizitku místa ubytování. Ne jednu do dvojice, ale každý svou. Spoléhejte se především sami na sebe! Ne úplně na to, že cestujete ve dvojici. Mějte tak u sebe pro případ své peníze, pití, svůj opalovací krém, prostředek proti komárům. Nikdy nevíte, kdy vašeho spolucestovatele okradou, nebo kdy ztratí batoh. Druhý pár se tak vždy hodí.
Je také třeba si uvědomit, že cesta přes několik časových pásem, změna klimatu, denního režimu, aktivit, jídelníčku přináší pro organismus určitou změnu a tak je důležité dodržovat dostatečný odpočinek. Aby bylo dost sil na užívání, objevování, poznávání na vaší cestě.
Honza Pokorný, v JV Asii přezdívaný „Honda“. Do Asie poprvé odcestoval v roce 2003. Od té doby se tam pravidelně každým rokem na 4-6 měsíců vracel. V roce 2007 svou vášeň pro asijskou kulturu spojil s prací, začal pracovat jako průvodce po Vietnamu, Kambodži a Thajském království. Pracuje jak pro české CK, tak pro zájemce o individuální turistiku připravuje jedinečné cesty za poznáním na www.cestyasie.cz. Od loňského podzimu je už natrvalo v JV Asii doma.