Dnes frekventovaná silnice, která dnes slouží statisícům turistů a ukazuje na odiv největší novozélandské přírodní klenoty ani nemusela vzniknout.
Úsek mezi Queenstown a Kingston byl otevřen ve třicátých letech dvacátého století, zejména díky veřejným zakázkám, které dávaly práci lidem sužovaným hospodářskou krizí. Ze stejného důvodu se stavěla silnice z Te Anau do Milfordu, jen aby dala lidem práci. Pak byla světová válka, práce se pozastavila a v roce 1952 byl vyhlášen národní park Fiordland. Tou dobou již byla celá silnice téměř hotová (poslední její část – tunel Homer byl slavnostně otevřen roku 1954). V novozélandských národních parcích se až na výjimky nesmí stavět, a proto kdyby nebylo hospodářské krize, pak by možná nebylo ani silnice do Milford Sound.
Úsek silnice mezi Te Anau a Milford Sound, 119 km dlouhý, je dnes považován za jednu z nejkrásnějších novozélandských tras. Teprve od roku 1992 je celý vyasfaltovaný. Jen si představte, předtím se jezdilo po štěrku s oblaky prachu za projíždějícími vozy.
Tato jízda nádhernými, ledovci vyřezanými údolími pod majestátnými štíty hor si zaslouží víc než jen rychlý přesun do Milford Sound, jak bohužel mnozí turisté činí. Na trase je mnoho zajímavých míst, která jsou hodná zastavení. Zde je jejich výběr:
Te Anau Downs dnes reprezentuje jediná výrazná budova v okolí (tamní motel) ale zejména kotviště lodi, která od jara do podzimu vozí turisty na túru Milford Track. Málo je známo, že je možné jen “ochutnat” Milford Track a absolvovat celodenní výlet – plavbu lodí a několikahodinovou pěší vycházku na začátku této světoznámé túry, případě si vemte muškařský prut a možná chytíte nádherného pstruha.
Knobs Flat je nejen vítaná zastávka na toalety, ale je tam taktéž motelové ubytování a nově také kemp. Jste-li zpocení po túře, pak případně můžete za malý poplatek jeho zázemí a dát si sprchu. Ubytování v Knobs Flat má své kouzlo, je to jediné komfortní ubytování na trase, je u něj hezká vycházka ke skrytému vodopádu (jen pro hosty :-), navíc to je jedno z míst s největší koncentrací ptačí fauny na NZ, a to zejména díky prioritní kontrole predátorů v údolí.
Malá připomínka obecně k Fiordlandu: Vyskytují se tu štiplavé muchničky a počasí je často vrtkavé s vysokým úhrnem dešťových srážek. Prvnímu se dá vzdorovat repelentem, druhé si musíte umět užít – déšť vytváří nekonečné malebné vodopády.
Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Routeburn Track, jeden z těch nejlepších
Divide je nejen začátkem túry Routeburn Track, ale je tu také krásná vycházka na Key Summit, odkud jsou 360° panoramatické výhledy na okolní hory. A máte-li čas, pak se dá z Key Summit pokračovat dále po hřebenu po neznačené stezce a budou se otevírat stále nová a nová panoramata.
Silnice do údolí Hollyford vás zavede do Gunns Camp, jednoduchému ubytování plnému historie (je tam i malé muzeum). Z údolí začíná několik kratších či delších tras – k jezeru Marian, k 275m vysokému vodopádu Humboldt Falls nebo k začátku několikadenní túry Hollyford Track.
Za pěkného letního dne lze jen doporučit celodenní výstup na Gertrude Saddle, který nabízí výhledy až do Milford Sound. Toto je náročnější túra, nejen fyzicky, ale také na navigaci a je nutné respektovat místní velice proměnlivé počasí. A proto méně zkušeným nedoporučujeme. Sám jsem se tam náhodou setkal s neštěstím česko-slovenského páru, kde jeden uklouzl a spadl ze skály (kde neměl co dělat, zvolili špatnou cestu), naštěstí jen do bezvědomí a s polámaným ramenem. Do nemocnice se dostal na místní poměry relativně rychle – za čtyři hodiny.
V samotném Milford Sound je samozřejmostí plavba vyhlídkovou lodí. Ideálně s přenocováním na lodi, jen tak si naplno vychutnáte klid a pohodu fjordu (nebo také divoké přírodní živly). Také si lze Milford Sound užít z kajaku nebo jako potápěč. Let helikoptérou nad fjordem a okolím je jedním ze skrytých klenotů celého Nového Zélandu. Pohled ze vzduchu na tuto dramatickou scenérii překvapí nejednoho ostříleného cestovatele. Nebo lze spojit příjemné s užitečným, nahnat čas a svézt se vrtulníkem nebo letadlem do Milfordu přímo z Queenstown, Glenorchy nebo Te Anau. Poletíte nad nekonečnými pásy hor, zastavíte se na jednom z ledovců nebo na vyhlídce, případně tamtéž můžete uspořádat piknik. U vybraných ubytování vás vrtulník může vyzvednout přímo na zahradě.
Jak vidíte, jen na úseku mezi Te Anau a Milford Sound lze strávit několik dnů. A to jsme se nerozepsali o samotném Te Anau (připomínáme legendární film Ata Whenua), o Manapouri, Mavora Lakes, Kingston, atd…