Cestování po Japonsku? Co prefektura, to unikát!

Cestování po Japonsku? Co prefektura, to unikát!

V dobách samurajů, kdy se ještě bojovalo o japonská území, panovaly mezi jednotlivými klany značné rozepře. Jejich územní celky, tzv. prefektury, fungovaly samostatně. Údajně si obyvatelé prefektur mezi sebou navzájem nerozuměli, což se může projevit ještě dnes. Když jsme s našimi tokijskými přáteli byli na návštěvě u starší rodinky na severu Japonska, která zrovna něco řešila s místními zedníky, ptali jsme se, o čem se baví.

„Já nevím, my jim moc nerozumíme,“ odpověděla kamarádka. Možná právě proto vznikla taková různorodá a zajímavá směs kultur a tradic. Japonsko má dnes 47 prefektur a každá z nich má svou specialitu, svůj festival, nějakou svou zajímavost. Je to dáno právě onou zmíněnou historií, ale i geografií. Japonsko se táhne od Hokkaida, v zimě zasněženého několika metry sněhu, až po Okinawu, tropický ráj.

Není tedy divu, že i samotní Japonci moc rádi cestují po své zemi a objevují místní tradice a hlavně místní jídlo. Protože to, co si člověk dá v jedné prefektuře, už neochutná ve druhé. Je dost možné, že v Tokiu se snaží nabídnout vše, co Japonsko nabízí, ale přece jen má něco do sebe dát si specialitu v dané prefektuře. Tam, kde to vlastně vzniklo.

Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Sníst sto misek

Například v Iwate si můžete vychutnat Iso Ramen neboli klasickou polévku ramen obohacenou o zdejší mořské plody. Stejně tak je Iwate známo pro svůj pokrm zvaný Wanko Soba. Obzvláště známý je ve městě Morioka. Princip je takový, že dostanete malou misku, do které vám dává malou porci pohankových nudlí servírka stojící u vašeho stolu. Na tácu má připraveny desítky porcí a postupně vám je podává. Každý se pak snaží dosáhnout magické hranice sta misek. Na konci dostanete certifikát, kolik porcí jste zvládli spořádat. Ale pozor, dokud nepřikryjete svou misku poklopem, servírka vám bude pořád dokola dávat další a další. Stejně tak nesmíte v misce nic nechat a servírky si to rády kontrolují.

Pokud plánujete cestu do Japonska, rozhodně si nenechte ujít prohlídku hlavního města Tokia. Přečtěte si pár tipů, jak si ho užít, aniž byste utratili spoustu peněz za drahé vstupy pro turisty, v článku Tokio aneb Japonsko zadarmo.

Zamíříte-li do Osaky, určitě narazíte na okonomiyaki. To je jakási slaná verze palačinky, kdy se těsto míchá se zelím, houbami, cibulí, masem, krevetami, ale klidně i sýrem apod. V podstatě s čímkoliv, co se vám dostane pod ruku. Možná i proto se okonomiyaki nazývá japonskou pizzou. V Hirošimě pak můžete ochutnat místní verzi, kde se jednotlivé ingredience skládají na sebe, místo aby se míchaly dohromady. Vzniká tak obrovská verze, kterou stojí za to ochutnat.

Slavnosti ohňostrojů

Co se týče festivalů, v létě se můžete podívat na ohňostroje (tzv. hanabi), které kdysi sloužily k zahnání zlých duchů. Tradice přetrvala a tak si po celém Japonsku během července a srpna můžete najít nejzajímavější, případně největší ohňostrojovou událost. Lidé se často oblékají do tradičního oděvu yukata, stánkaři prodávají vše možné – od takoyaki (smažené koule z těsta s kouskem chobotnice) až po okurku na špejli.

Ohňostroje pak bývají obrovské, doprovázené hudbou a trvající klidně několik hodin. Mnohé další festivaly potom mohou zahrnovat tradiční japonské tance (Awa OdoriTokušimě), promenády s ozdobenými vozy, na kterých se pracuje celý rok (Nebuta MatsuriAomori) anebo pochody s lampiony (Kanto MatsuriAkitě).

Kam v Japonsku za sportem?

Chcete si zasportovat? Vypravte se do Appi Kogen a v létě na vás bude čekat downhillové sjíždění kopců na kole, v zimě zase prašan a lyžování. Za pořádnou zimou a spoustou příležitostí na lyžování a snowboard se vydejte ještě výš na sever do Hokkaida. To je mimochodem mezi Japonci známé pro své mořské plody a to už je co říct. Stejně tak odsud pochází Miso Ramen, další verze ramenu, která vznikla, aby pořádně zahřála a nasytila během krutých zim. Přes léto si zde zase můžete užít šťavnatý meloun. Na ty ale pozor, je dost možné, že narazíte na kostkovou verzi melounu. Je dost drahý a údajně vznikl, aby se lépe vlezl do lednice. Dnes už se ale používá jen jako ozdoba, kterou můžete někomu darovat, a není jedlý.

Japonsko je rozlehlá země a každá prefektura vám zkrátka má co nabídnout. Pokud cestu na daleký východ tedy plánujete, zkuste zakomponovat do svého itineráře i další destinace než Tokio a Kjóto. S cestou vám může pomoci JR Pass – průkazka na vlakové spoje, které mohou být nákladnou záležitostí, budete-li je kupovat zvlášť. Sami potom uznáte, že vydat se za hranice známého stojí rozhodně za to a zážitky z těchto míst budou na vrcholu žebříčku mezi vašimi nejoblíbenějšími vzpomínkami.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí