Objevte krásu zasněžených lesů, odlehlých turistických stezek, teplých wellnessů a špičkových lyžařských areálů. Region Vysoké Tatry nabízí mnoho aktivit i během zimní sezóny.
O křupajícím sněhu od turistických bot a vzduchu naplněném příjemnou vůní teplého čaje už nemusíte jen snít. Stačí vyrazit pod nejvyšší slovenské hory a užít si dovolenou plnou zážitků a dobrodružství naplno. Lákadlem není přitom jen samotná turistika, ale i stále otevřené vysokohorské chaty (kromě Chaty pod Rysy). Podle Návštěvního řádu se během zimy turistům ve Vysokých Tatrách zakazují přechody přes vysokohorská sedla (výjimkou je Sedlo pod Ostrvou – přechod mezi Popradským a Batizovským plesem) a odložit musíte i plánované výstupy na tatranské štíty (kromě Předního Soliska, které je dostupné celoročně).
Na zimní turistiku je však třeba se i dostatečně připravit. Netřeba zapomínat na teplé oblečení, prověření počasí i lavinového nebezpečí, teplé tekutiny, zimní výbavu a vysokohorské pojištění. Po důkladné přípravě to sněhem půjde určitě snadněji a čas zbude i na prohlížení okolních ledopádů, po kterých lezou odvážlivci s horskými vůdci, či perfektních scenérií s příjemným sluncem ve tváři.
Některé chaty, jako například Chatu pod Soliskem, Bilikovou chatu či Skalnatou chatu, je možné navštívit pohodlně lanovkou i bez větší námahy. Výhledy na přenádherná otevřená panoramata ledových hor zaplní paměť nejednomu telefonu. Ať už zvolíte plynulou jízdu několik metrů nad zemí nebo pozemní lanovku, ve které se vezla i královna Alžběta II., zážitek je zaručen. Při výletu na Hrebienok doporučujeme nezapomenout na sáňky, které si případně můžete půjčit přímo ve Starém Smokovci či na Hrebienku a vyřádit se na 2,5 km dlouhé sáňkařské dráze.
Ledový dóm a odkaz na Jeruzalém
Na Hrebienku už po desáté vyrostl i Tatranský ledový dóm. Šikovné ruce umělců vytvořily z 225 tun ledu unikátní sakrální stavbu – Baziliku Božího hrobu v Jeruzalémě, která v sobě ukrývá spoustu symboliky. Novinkou desátého ročníku je to, že veřejnost může poprvé historicky vstoupit mezi ledové zdi chrámu a projít kolem tzv. Edikuly, která ukrývá místo Ježíšova hrobu. A po vstupu do ledové kopule návštěvníci mohou spatřit symbolickou Křížovou cestu Via Dolorosa, která představuje ulici v jeruzalémském Starém městě a tzv. Cestu bolesti. Má třináct zastavení, přičemž čtrnácté představuje samotná hrobka.
Opravdovou výzvou je „vytoužený“ Lomnický štít. Visutá lanová dráha dlouhá léta lámala rekordy a dodnes uchvátí velkolepostí výhledů zpod ocelových lan. Z pohodlí červené kabiny lze přitom pozorovat i nejstrmější sjezdovku Slovenska v Lomnickém sedle.
Lyžaři, snowboardisté či děti s prvními nesmělými jízdami pod zkušeným dohledem instruktora se z lanovky jeví jako malé tečky. Opravdovým zážitkem ale bývá to, když se rozjedete dolů po svahu sami. Ve Vysokých Tatrách je na výběr několik středisek. Oblíbeným je Štrbské Pleso s upravenými trasami pro běžecké lyžování i sjezd i Tatranská Lomnice s největším počtem sjezdovek pro všechny kategorie lyžařů.
Nejširší nabídku průvodců a map Slovenska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Hlavní lyžařská střediska ve Vysokých Tatrách:
Štrbské Pleso: Je nejvýše položeným lyžařským areálem (s dolní stanicí ve výšce až 1 351 m.n.m.) a nejdelší lyžařskou sezónou na Slovensku. Láká vynikajícími lyžařskými podmínkami se skvělými tratěmi na slalom, sjezd či běžecké lyžování i službami s nejvyšším standardem.
Tatranská Lomnica: V nejmodernějším slovenském lyžařském středisku se nachází 12 sjezdovek různých náročností. Převýšení až 1 300 m, 5-měsíční garance sněhu, nejmodernější patnáctimístná kabinková lanovka a rozšířené sjezdovky jsou zárukou skvělého zážitku na prvotřídní carvingové 5,5 kilometrové trati se šířkou až 60 metrů. Středisko zároveň nabízí téměř 6 km sjezdovek nejnižší náročnosti, což ocení zejména rodiny s dětmi. Zažít zde můžete sluneční lyžování v nejvyšší položené a nejstrmější sjezdovce v Lomnickém sedle (2190 m.n.m.), kterému se přezdívá i Srdce lyžařů. V Lomnickém sedle si přijdou na své i vyznavači freeridu a milovníci adrenalinu.
Do lyžařských středisek se pohodlně dostanete skibusem z podhůří či Popradu. Kompletní informace najdete na webu www.regiontatry.sk
Lyžařské túry, které spojují vysokohorskou turistiku a lyžování, patří ve Vysokých Tatrách k velmi oblíbeným a stále rozšířenějším sportům. Své si zde najdou všichni – od rekreačních turistů na lyžích až po závodníky. Pro začátečníky jsou ideálním startem k tomuto odvětví výlety na upravených sjezdovkách,
kde je nutno dodržovat tzv. Bílý kodex. Výstup provádějte vždy za hranicí sjezdovky, označenou přenosným tyčovým značením, nebo po vytyčené výstupové trase. Výstupové trasy naleznete na mapkách středisek. Velmi oblíbené jsou i výšlapy na Popradské pleso, Hrebienok či Slezský dům po trasách, na nichž je nutné brát zřetel na pěší turisty a jejich bezpečnost.
Nemusíte jen chodit a jezdit po horách
Vyrazit například do historické Spišské Soboty, kde se nachází kostel sv. Jakub, nebo si vyjít na kostelní věž kostela sv. Egídia a užít si výhled na zasněžené vrcholy Vysokých Tater. Nesmíme zapomínat ani na odpočinek plný bylinkové páry, tepla a bublinek. Hotelové wellnessy spolu s velkolepým aquaparkem AquaCity Poprad zvou na léčivé terapie celoročně. Během zimních měsíců či sychravého počasí je však efekt mnohdy intenzivnější a příjemnější pro tělo i duši. Neexistuje totiž lepší relax než čistý tatranský
vzduch doplněný parní lázní nebo zářivou saunou v jemně osvětleném prostoru, jehož vůni si zapamatujete na velmi dlouho.
Toto vše lze zažít v tatranském regionu. Nebudete ho opouštět jen s telefonem plným fotek, ale i s plnou hlavou úžasných zážitků, klidem v duši i gastronomickými specialitami v žaludku.
Tipy na další zimní zážitky: snowkiting, psí spřežení, večeře pod hvězdami, lezení v ledu, skialpy, bruslení, sněžnice, sáňkovačka, historické tramvaje, curling, elektro-snowbike, spaní v iglú, let balónem, otužování…
Do Vysokých Tater se vracejí i oblíbené akce TATRY ICE MASTER 2023 a Snežné psy 2023. Od 21. do 22. ledna 2023 se na Hrebienku uskuteční Tatry Ice Master – soutěž ve vyřezávání ledových soch a od 11. do 12. února 2023 se v Tatranské Lomnici můžete těšit na den plný psích spřežení, her, vystoupení a skvělého lyžování.
Pokud během poznávání turistických destinací rádi zdoláváte výzvy, doporučujeme se zapojit do zimní výzvy Prešovského kraje. Čekají na vás skvělé tipy na zimní turistiku s novými lokalitami v rámci celého regionu, o kterých jste nejspíš dosud neslyšeli. Výstupy jsou rozdělené podle stupně náročnosti. Můžeme zaručit, že u těch nejnáročnějších se pořádně zapotíte. Novinkou je, že do Zimní výzvy jsou letos zapojena všechna lyžařská střediska v Prešovském kraji. Vybrané akce a všechny potřebné informace k tématu najdeš na stránce www.severovychod.sk.
Kvantárium a další lákadla
V Tatrách na vás (možná překvapivě) čeká mimo jiné prohlídka různých audiovizuálních a multimediálních show, interaktivní exponáty či fyzikální jevy uplatněné v praxi, díky čemuž jsou atraktivní a naučné zároveň pro všechny věkové kategorie. Menší zase okouzlí pohádková tematika a dospělé pak speciální efekty. Kouzla, umění, fyziku, vědu a fascinaci – to vše nabízí jedinečná hra světel přímo na Hrebienku.
Taste of Tatry: Vydejte se do jednoho z gastronomických rodinných podniků na území Vysokých Tater. Každá restaurace nabízí jiný zážitek, jiný styl gastronomie a každá má odlišnou atmosféru. Vybrat si můžete z tradiční slovenské kuchyně, steaků ze slovenských farem, italské restaurace či zážitkovou kuchyni.
Poliankovo / Tatranská Polianka: Digitální galerie vytváří neskutečně zajímavý vizuální zážitek a pomocí moderních technologií přibližuje umění všem návštěvníkům. Využity jsou různé formy prezentace jako například digitální simulace, virtuální realita, 3D projekce, rozšířená realita, fotografie či interaktivní exponáty. Aplikace rozpohybuje statické obrazy Ľubomíra Kořenka, díky čemuž přímo na plátně ožije vlk, lišky, medvěd i město Poprad. Suvenýrový obchod s kavárnou, která nabízí zajímavé selfieccino, je jen tečkou za krásnou prohlídkou galerie pod Gerlachem.
Tatranská galerie sídlí v nádherně zrekonstruované historické budově parní elektrárny. Aktuálně bohatý sbírkový fond představují díla regionálních spišských umělců a současných umělců východního Slovenska, výběr slovenského umění od roku 1900 a tvorbu současných domácích i zahraničních autorů. Tatranská galerie se aktivně podílí i na kulturním dění organizováním výstav obrazů a soch, a také jinými pravidelnými kulturními akcemi.
Široká nabídka hotelových wellness center a lázní: Není nic lepšího než si po celodenním lyžování či turistice dopřát relax a uvolnění v některém z tatranských hotelových wellness center, která nabízejí saunový svět, masážní bazény, vodní atrakce a relaxační místnosti. Wellness pod Tatrami je prostě perfektní. Kompletní nabídku naleznete na www.regiontatry.sk
SLEDUJTE NÁS NA:
www.regiontatry.sk a www.severovychod.sk
FB: Region Vysoké Tatry, Severovychod Slovenska,
IG: regionvysoketatry, northeast_slovakia
Realizováno s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky.