Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Cesta do Vietnamu: 7 největších a bohužel velmi častých chyb, kterým byste se měli vyvarovat
7. 2. 2020
Zdeněk Porkert
Cestovatel Zdeněk Porkert již skoro deset let každoročně cestuje po Vietnamu a na základě svých bohatých zkušeností, nejen z Vietnamu, ale i jiných exotických destinací, sepsal několik rad, jak se vyhnout nejčastějším chybám při cestování. Sám přiznává, že to není vždy snadné.
1. Cesta Hanoi – Saigon a naopak
Tento „fenomén“ je velice propagovaný cestovkami a vypadá proto velkolepě. Ale pravdou je, že ze všech špatných rozhodnutí, které můžete na cestě Vietnamem udělat, je tohle to nejhorší! Cestovky slibují, že na trase poznáte celý Vietnam ze severu až na jih. To je však nepravda. Na této trase nenajdete žádná krásná terasovitá políčka, žádné menšiny a žádnou deltu. Neuvidíte nic z toho, kvůli čemu se do Vietnamu jezdí. Možná budete spokojeni, ale jen proto, že nebudete vědět, o co vše jste přišli. Daleko lepším řešením je zvlášť procestovat sever a poté přeletět na jih, případně se zastavit ve středním Vietnamu. Cesta Hanoi – Saigon pro vás bude mít smysl pouze ve chvíli, pokud jste motorkáři fanatici, chcete jet tisíce kilometrů a Vietnam vás v podstatě vůbec nezajímá. A i tak velkou část trasy jedete po dálnici AH1, která je pro motorkáře velmi nebezpečná. Ať už tuto dlouhou cestu absolvujete na motorce, autobusem nebo autem, v každém případě je to kardinální chyba.
Pro turisty jsou hlavním lákadlem profláknuté lokality, „nejdůležitější body“, kam cestovky směřují své zájezdy a na které lákají klienty. Jenže čím více se sem jezdí, tím více se o tom píše. A dominový efekt je spuštěn. S rostoucím turistickým ruchem místa ztrácejí svou původní unikátní atmosféru. Ve Vietnamu najdete tisíce míst, častokrát mnohem hezčích než ty „úředně hezké“, a pokud nechcete propást šanci je poznat, vytipujte si bod, který je nutné vidět, a vedle toho do cesty zařaďte alespoň jedno neturistické místo, kde můžete strávit nějaký čas a skrze výlety do okolí pohlédnout do pravé tváře Vietnamu.
Účelem cestování není co nejrychleji, nejjednodušeji a nejpohodlnější se přesouvat
Na internetu jsem se dočetl: „V Mandalay doporučujeme navštívit největší barmský klášter, kde žije přes 500 mnichů s možností se bezprostředně seznámit s jejich životem, být přítomen jejich modliteb, vidět jak bydlí.“
Když jsem na místo přijel, stály tam již desítky autobusů a stovky turistů utvořily kordon, kterým mniši procházeli k obědu. Někteří turisté jim objektivy strkali skoro až do misek, v tom mimochodem vynikají Korejci a Japonci. Není tedy návštěva menšího kláštera bez těchto davů autentičtější?
3. Předem zajištěné ubytování
Co se týče ubytování, ve Vietnamu na rozdíl od Evropy nabídka silně převyšuje poptávku. Hotely obsazené nejsou, a pokud se rozhodnete, že své ubytování budete řešit až na místě, dostane se vám možnosti nejen vyhnout se turistickým centrům, ale především poznat Vietnam z jiné perspektivy, která určitě stojí za to.
4. Doprava řešená přes internet
Pokud chcete Vietnam poznat opravdu do hloubky, pomůže vám v tom místní doprava. Objevování tohoto jihovýchodního krasavce není jen o jednotlivých lokalitách, ale také o cestách mezi nimi. Přestože informace o lokální dopravě na internetu neseženete, jsou snadno dostupné v hotelích, na ulici a v každém krámku. Místní vám ochotně poradí a pomohou.
Neberte přesun jako ztrátu času
Nejšťastnější jsem ve Vietnamu, když sedím za řidičem malého korejského autobusu a protože počet lidí dvakrát převyšuje počet sedaček, dostanu na klín malého Vietnamčíka. Pozoruji život v autobuse a i když nerozumím, vstřebávám. Nechci být vyčleněn do luxusních turistických dopravních prostředkům, kde jen sedím a koukám na hodinky, kdy už tam budeme. Když vás místní přijmou mezi sebe, najednou si připadáte jako doma mezi kamarády. Ano, někdy to přináší i krušné chvilky, ale ty zážitky za to stojí. V autobuse jsem viděl děti pojídající brouky, jednou jsem si dokonce zazpíval a zatancoval, jel jsem na náklaďáku mezi zelím, balancoval na dřevěných kmenech, tlačil zapadlý autobus v bahně.
Spousta lidí si myslí, že nejlepší by bylo transponovat se nějakým kouzlem mezi jednotlivými místy. Ale není krása cestování právě v pohybu? A není to nejlepší způsob poznávání? Nejenom pěšky, ale i v nacpaném autobuse, v krásném vlaku připomínající Orient Expers, v nekonečném proudu motorek nebo při svezení na vodním buvolovi, teprve tehdy poznáte skutečnou podstatu navštívených lokalit.
Proto až budete studovat kam vycestovat, v nemenší míře uvažte i jak. A neberte přesun jako ztrátu času. I to čekání na autobusovém nádraží má své kouzlo.
5. Nevyužívání lokálních průvodců
Hlavním důvodem této chyby je strach o finance a převládající názor cestovatelů, že není potřeba. Pro ubytování a dopravu potřeba opravdu není, ale co se týče samotného ducha Vietnamu, ten se bez pomoci místních pořádně poznat nedá. Vietnamská kultura je tak pestrá a rozdílná, že bez průvodce budete akorát koukat, s domorodci si nepopovídáte a nic konkrétního se nedozvíte. Hlavní nevýhodou je, že bez doprovodu se budete držet pouze hlavních tras. Možná ušetříte nějakou tu kačku a domů si přivezete hezké fotky, ale Vietnam skutečně nepoznáte.
6. Spousta ujetých kilometrů
Při cestě na motorce se většina cestovatelů snaží ujet co největší okruh mezi městy místo toho, aby ujeli velkou vzdálenost autobusem a na místě si motorky půjčili. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, můžete vyjet na motorce do přírody, vesnic, po malých cestičkách… Tato varianta vám dává daleko větší svobodu.
Mnoho cestovatelů si během své krátké dovolené ve Vietnamu snaží naplánovat co nejvíce míst, zejména měst, které je potřeba vidět. Pokud je vaše návštěva Vietnamu časově limitována, vyberte si raději méně míst, abyste při jejich návštěva měli dostatek času a nemuseli se nikam hnát. Co nestihnete, nechte raději na příště. Zde jednoznačně platí – méně je více.
Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Je rok 2019, na jednu stranu pravda, ale…dnes už není potřeba někde vyčkávat či shánět hodiny bydlení, dopravu, průvodce, motorku atd…S většinou lidí se stejně ve Vietnamu nedomluvíte a nebo vám nebudou rozumět co chcete, vše si dnes vyřešíte pohodlně online a tím čas ušetříte + a důležité – nikdo vás neokrade! To Vietnamci zkouší často a na místě a hlavně na turisty. Nerozumím proč pan Porkert neustále šíří tyto dezinformace, že vše řešit na místě. V dnesní době spíše přežitek a nebo pro ty co budou ztrácet hodiny a hodiny vyřizováním na místě a budou se neustále dohadovat s anglicky nemluvícími vietnamci.
Libor
S článkem souhlasím. Jaképak hodiny shánění bydlení, motorky a dopravy? Vše se sežene na místě rychle a extrémně levně. Hledání na internetu taky zabere dost času (hlavně čtení recenzí) a služby bývají přes internet v takovýchto zemích mnohem dražší (vyšší provize, menší konkurence). Internet je dobrý na základní orientaci, ale pak jsem si našel ubytování na základě doporučení na booking.com na místě levněji, než kdybych to zarezevoval a oni platili provizi (v mnoha zemích, zvlášť dražších, to je ale naopak). Ubytování nabízí půjčení motorky, jízdenky a výlety za velmi nízké ceny (často nejnižší), se zárukou a okamžitě nebo během pár minut (vyřídíte to třeba během snídaně). Těžko okradou vlastního hosta a už vůbec ne toho, který si třeba 1. noc objednal přes booking (mohl by napsat špatné hodnocení). Anglicky jsem se za měsíc cestování po severním a středním Vietnamu domluvil v ubytováních všude (většinou jsem měl ale přečtené recenze a někdy i rezervaci, když to vypadalo, že je málo volných míst).
Standa
Libor:
Až vás někdo vysadí např. v centru Hanoje a vy začnete shánět vámi vysněné ubytování s požadovanou cenou a službami, tak vám to zabere spoustu času. To co píšete že jsou tyto služby dražší není vůbec pravda, lidé neustále šíří různé dezinformace, naopak takové služby jako Booking nabízí často nárazově i velké slevy – levnější jak na místě, když přijedete na místo, stejně nevíte kolik to stojí. Motorku vám možná půjčí, ne všude tomu tak ve Vietnamu ale je. Co třeba výlet na motorce na několik dní? Málo z nich vám takový výlet třeba na 2 dny sežene. Trochu si dále protiřečíte s tím Bookingem, přečtěte si co jste napsal. To že jste se domluvil to je možné a kde jste všude byl? V Hanoji, Hoi An a nebo Nha Trang?…atd..ano tam se domluvíte, ale jak vyjedete mimo turistická centra, tak se většinou s nikým nedomluvíte, anglicky neumí.Jen jsem reagoval na to, že nechápu proč p.Porkert neustále straší různými podobnými věcmi, strašil e-vízy, straší ubytováním, straší rezervací dopravou, straší cestovkami, nejsem jediný kdo mu to psal již i na facebook. Online svět už je pane jinde a hlavně v Asii (až na ty mimoturistická místa).
Libor
Přespání v Hanoji jsem se záměrně vyhnul, ale jistě by nebyl problém nechat se dovézt do turistické čtvrti a tam si hned něco rychle nalézt (vysněné ubytování nikdy nemám, důležité je, aby tam nebyl velký hluk a špína). Jaké služby nabízí Booking.com kromě ubytování? Tam jsou někdy akce, ale to člověk stráví zase dost času jejich hledáním a hlavně se rezervací na déle než 1 den dopředu zbytečně váže. Já mám raději flexibilitu, plánoval jsem většinou max. 1 nebo 2 dny dopředu, kde budu spát.
Třeba v Ha Giang se běžně půjčují motorky na 2 a více dní, takže je tam sežene každé ubytování. Na jakém webu se dá najít levnější nebo aspoň stejně levné půjčení? Takové hledání správného webu a čtení recenzí, jestli to nejsou podvodníci, jestli mají dobré motorky, zabere čas. Když si půjčím motorku v ubytování, žádný čas navíc než čtení recenzí o kvalitě ubytování a půjčených motorek možná včetně cen (vše v jednom) nepotřebuju a nemusím nikam volat a čekat, až mi motorku přivezou. Navíc dám vydělat trochu navíc ubytovateli, který s tím může počítat. Jaké jiné služby a na jakých webech se teda dají konkrétně najít levněji než na místě?
S Bookingem si neprotiřečím. Jsem zvyklý ho používat, tak jsem si přes něj zjišťoval situaci. Někdy jsem usoudil, že bude výhodnější ho využít i k rezervaci, třeba v Dong Van, kde bylo málo vhodného ubytování (a toto bylo pak plné). V Cat Ba jsem si přes něj našel kvalitní a levný hotýlek po příjezdu na ostrov, ale nerezervoval a na recepci si řekli o nižší částku.
Kromě turistických míst (kam řadím i Ha Giang Loop) jsem byl v Lao Cai, Pleiku a přechodu Bo Y. Když budu v místě, kde nikdo nemluví anglicky, jak mi tam pomůže nějaká služba nalezená přes internet? Ubytovatelé, kteří neumí ani trochu anglicky, nebudou využívat Booking.com, i když jim s tím může někdo vzdáleně pomáhat (ale pak ho mají na telefonu, zavolají mu a podají mi mobil, takže nakonec se domluvím). Zrovna tak třeba místní průvodci nebudou provozovat svůj web v angličtině, pokud nemluví anglicky. V článku se v bodě 5 doporučují lokální průvodci, kteří by právě tyto problémy vyřešili. (Já ale cestuju low cost hlavně za přírodou a ne za kulturou a kontaktem s místními, takže pro mě to není).
To strašení s e-vízy tu opravdu bylo a taky jsem to sem Zdeňkovi P. napsal. O strašení ubytováním a rezervací dopravy nevím. Píše jen, že je rezervace po internetu zbytečná, což já s vyjímkou Dong Van potvrzuju. U dopravy by měla význam rezervace nočního vlaku (a ta raději na internetu, protože místní k tomu může připočítat předražený taxík na nádraží, já jel přes den a koupil si jízdenku na nádraží bez přirážky, z webu jsem věděl, že je volných míst dost), ale jinak nevím. A nevím, jaké strašení cestovkami. Jako ten bod 2? Většina uživatelů tohoto webu s cestovkami ani nejezdí.
Standa
Aha, takže když přijedu někam jako vykulenej turista do neznáma ve Vietnamu, mám očekávat, že si ze mě všichni sednou na prdel a budou mi vše nabízet za oficiální ceny? Jako pro rodné vietnamce? Nenechte se vysmát jako turista vám připočtou pravděpodobně přirážku a budete platit více než vietnamec, to jsou zase mé zkušenosti. Jak víte, že když někam přijedete k hotelu, půjčovně… že jsou spolehliví, poctiví a nechtějí okrást? Minimálně rozhodně doporučuji udělat průzkum a pokud jedu v sezóně, doporučuji radši rezervovat online. Mám asi každý z nás jiné zkušenosti takže nemá cenu to dále řešit, jen chci říci nedělejte neustále z vietnamců poctivé obchodníky, ne nejsou a je jich tam také spousta podvodníků, tak jako i v Čr.
Libor
Já taky doporučuju udělat si předem průzkum, vědět, jaké jsou ceny, přečíst si recenze ubytování od lidí, kteří si tam půjčovali motorku nebo kupovali třeba výlet lodí do Ha Long Bay. Mně je jedno, kolik platí Vietnamec. Podstatné je, že třeba 320 Kč za celodenní výlet lodí z Cat Ba do Ha Long Bay včetně půjčení kajaku a bohatého oběda mi přišlo velmi levné a výlet doporučovali lidi, kteří se v tom hotelu ubytovali a zakoupili si ho tam.
Četl jsem, že Vietnamci požadují běžně po cizincích vyšší ceny jídla, neříkám, že nemohou účtovat cizincům přirážky i jinde, ale mám zkušenosti, že ceny byly na poměry JV Asie i jinde velmi nízké. Vykulenej turista po příletu do velkého města a ještě poprvé v dané oblasti je samozřejmě snadným cílem podvodníků kdekoliv a nemůže očekávat low cost cestování, ale asi je mu to i celkem jedno.
Snad jen nákup vlakových jízdenek v Tam Coc by se mi mohl prodražit o dražšího taxíka, ale tam jsem se ptal jen pro info, protože jsem znal ceny a volná místa z oficiálního webu drah. On-line nákup vlakových jízdenek se asi obvykle vyplatí (v sezóně to je asi i nutné), ale u nákupu autobusových už může být méně pohodlné to, že je třeba dojít nebo dojet na autobusové nádraží, zatímco ubytovatel zajistí levnější sdílenou dopravu minivanem (než abych si platit taxi jen pro sebe, možná je i tato doprava v ceně jízdenky, což místní vědí, ale turista kupující na webu nemá šanci využít) nebo zajistí, že bus zastaví u hotelu, pokud je při cestě (např. na jižním okraji Ha Giang jsem to viděl a třeba v Cat Ba snad ani není nádraží a bus objíždí hotely).
Stále jste ale neodpověděl na tu podstatnou otázku: „Jaké jiné služby a na jakých webech se teda dají konkrétně najít levněji než na místě?“ Bez zodpovězení tohoto jde jen o plané řeči.
Libor
Částečně máte pravdu, pro cizince totiž často fungují 2 ceníky, na internetu 2 ceníky neexistují. Jak nemáte šikmé oči můžete takový ceník ve Vietnamu dostat, neříkám že to je všude a že to všichni dělají, ale děje se to. Spoléhat se, že někam přijdu a pojedu autobusem nebo minibusem, to můžete, ale vůbec nevíte kudy a jak dlouho pojedou, kdy to pojede a kde vystoupíte a nevíte kolik to oficiálně stojí, už jsem vám to psal výše, další diskuze je zbytečná. Nashledanou
Libor
Libor:
No to jste to uzavřel (a ještě pod mým jménem). Na internetu není důvod pro 2 ceníky, protože tam je pro cizince v angličtině rovnou ten s vyššími cenami (netýká se jízdenek na vlak a bus, tam se ceny moc neliší a spíše kvůli dopravě na nádraží). Neuvedl jste jediný příklad, že by to bylo naopak. Minimálně zkušenosti z jiných chudých zemí svědčí třeba u průvodců na hory a sopky o mnohem vyšších cenách než na místě.
Kudy a jak dlouho by asi tak měly ty busy jezdit? S tím jsem neměl problém nejen ve Vietnamu (snad jen Da Nang – Pleiku byla delší trasa, než jsem čekal, ale zase po rychlejší silnici a bylo mi to úplně jedno, navíc jsem čas viděl na webu, ale trasa nebyla rozepsaná). Ani jindy během cest po téměř celém světě (často busem bez studování jeho webových stránek, které často ani neexistovaly) jsem mimo vyspělé země většinou nekupoval jízdenky on-line a neměl jsem problém ani dříve bez smartphonu s GPS (natož teď) s tím, že bych nevěděl, kudy jedu, jak dlouho pojedu a kde vystoupit. Např. malajsijské weby často ani dobu jízdy autobusů neuvádí.
Kolik to oficiálně stojí (nebo aspoň kolik to stálo před pár lety) jsem většinou věděl předem, protože mě to dost zajímalo. Zdroj byl třeba internet, průvodce, autobusové nádraží, místní lidi nebo pasažéři (pokud se platilo až během cesty).
Strýc Ho
Libor:
Jen tak dál.. turista bude skrz internety píchat hnidy svého pohodlí a zvyklostí, cestovatel prostě cestuje a při tom všem i žije. Mám dojem, že vám rozumíme..
Honas
tak realita cestovatele amatéra!!!!!!! Pokud vas vysadi někde v centru hanoje tak nejbližší ubytování s běžným standardem je asi tak 15 metru od vas přes booking nebo agodu je to tak jednoduché jako si koupit lízátko vcetne zadání adresy do grabu(soukroma taxi)pozor ubytovat se da sehnat od 200 Kč podle toho co se bude líbit (záchod, sprch na pokoji ) letos 2020 jsem absolvoval a vůbec jsem nic neřešil vše sehnání na miste a projel jsem cely Vietnam od hanoje po saigon jo a s těmi přelety je to pravda letadlo stoji od 400 Kč podle toho jaka společnost a vzdálenost a letový řad no cca hodinka spoždeni běžnávěc.dal jsem na radu vietnamce který žije v Čechách a bylo to super ,doporučuji jet alespoň na 20 dni nedá se zvládnout vse ale fakt vas to překvapí mimo turistická proflaknuta místa neni draho (pivo 5 Kč , camel cigaret 15 Kč ) jídlo do 30 Kč a to je opravdu realita v únoru 2020
Je rok 2019, na jednu stranu pravda, ale…dnes už není potřeba někde vyčkávat či shánět hodiny bydlení, dopravu, průvodce, motorku atd…S většinou lidí se stejně ve Vietnamu nedomluvíte a nebo vám nebudou rozumět co chcete, vše si dnes vyřešíte pohodlně online a tím čas ušetříte + a důležité – nikdo vás neokrade! To Vietnamci zkouší často a na místě a hlavně na turisty. Nerozumím proč pan Porkert neustále šíří tyto dezinformace, že vše řešit na místě. V dnesní době spíše přežitek a nebo pro ty co budou ztrácet hodiny a hodiny vyřizováním na místě a budou se neustále dohadovat s anglicky nemluvícími vietnamci.
S článkem souhlasím. Jaképak hodiny shánění bydlení, motorky a dopravy? Vše se sežene na místě rychle a extrémně levně. Hledání na internetu taky zabere dost času (hlavně čtení recenzí) a služby bývají přes internet v takovýchto zemích mnohem dražší (vyšší provize, menší konkurence). Internet je dobrý na základní orientaci, ale pak jsem si našel ubytování na základě doporučení na booking.com na místě levněji, než kdybych to zarezevoval a oni platili provizi (v mnoha zemích, zvlášť dražších, to je ale naopak). Ubytování nabízí půjčení motorky, jízdenky a výlety za velmi nízké ceny (často nejnižší), se zárukou a okamžitě nebo během pár minut (vyřídíte to třeba během snídaně). Těžko okradou vlastního hosta a už vůbec ne toho, který si třeba 1. noc objednal přes booking (mohl by napsat špatné hodnocení). Anglicky jsem se za měsíc cestování po severním a středním Vietnamu domluvil v ubytováních všude (většinou jsem měl ale přečtené recenze a někdy i rezervaci, když to vypadalo, že je málo volných míst).
Až vás někdo vysadí např. v centru Hanoje a vy začnete shánět vámi vysněné ubytování s požadovanou cenou a službami, tak vám to zabere spoustu času. To co píšete že jsou tyto služby dražší není vůbec pravda, lidé neustále šíří různé dezinformace, naopak takové služby jako Booking nabízí často nárazově i velké slevy – levnější jak na místě, když přijedete na místo, stejně nevíte kolik to stojí. Motorku vám možná půjčí, ne všude tomu tak ve Vietnamu ale je. Co třeba výlet na motorce na několik dní? Málo z nich vám takový výlet třeba na 2 dny sežene. Trochu si dále protiřečíte s tím Bookingem, přečtěte si co jste napsal. To že jste se domluvil to je možné a kde jste všude byl? V Hanoji, Hoi An a nebo Nha Trang?…atd..ano tam se domluvíte, ale jak vyjedete mimo turistická centra, tak se většinou s nikým nedomluvíte, anglicky neumí.Jen jsem reagoval na to, že nechápu proč p.Porkert neustále straší různými podobnými věcmi, strašil e-vízy, straší ubytováním, straší rezervací dopravou, straší cestovkami, nejsem jediný kdo mu to psal již i na facebook. Online svět už je pane jinde a hlavně v Asii (až na ty mimoturistická místa).
Přespání v Hanoji jsem se záměrně vyhnul, ale jistě by nebyl problém nechat se dovézt do turistické čtvrti a tam si hned něco rychle nalézt (vysněné ubytování nikdy nemám, důležité je, aby tam nebyl velký hluk a špína). Jaké služby nabízí Booking.com kromě ubytování? Tam jsou někdy akce, ale to člověk stráví zase dost času jejich hledáním a hlavně se rezervací na déle než 1 den dopředu zbytečně váže. Já mám raději flexibilitu, plánoval jsem většinou max. 1 nebo 2 dny dopředu, kde budu spát.
Třeba v Ha Giang se běžně půjčují motorky na 2 a více dní, takže je tam sežene každé ubytování. Na jakém webu se dá najít levnější nebo aspoň stejně levné půjčení? Takové hledání správného webu a čtení recenzí, jestli to nejsou podvodníci, jestli mají dobré motorky, zabere čas. Když si půjčím motorku v ubytování, žádný čas navíc než čtení recenzí o kvalitě ubytování a půjčených motorek možná včetně cen (vše v jednom) nepotřebuju a nemusím nikam volat a čekat, až mi motorku přivezou. Navíc dám vydělat trochu navíc ubytovateli, který s tím může počítat. Jaké jiné služby a na jakých webech se teda dají konkrétně najít levněji než na místě?
S Bookingem si neprotiřečím. Jsem zvyklý ho používat, tak jsem si přes něj zjišťoval situaci. Někdy jsem usoudil, že bude výhodnější ho využít i k rezervaci, třeba v Dong Van, kde bylo málo vhodného ubytování (a toto bylo pak plné). V Cat Ba jsem si přes něj našel kvalitní a levný hotýlek po příjezdu na ostrov, ale nerezervoval a na recepci si řekli o nižší částku.
Kromě turistických míst (kam řadím i Ha Giang Loop) jsem byl v Lao Cai, Pleiku a přechodu Bo Y. Když budu v místě, kde nikdo nemluví anglicky, jak mi tam pomůže nějaká služba nalezená přes internet? Ubytovatelé, kteří neumí ani trochu anglicky, nebudou využívat Booking.com, i když jim s tím může někdo vzdáleně pomáhat (ale pak ho mají na telefonu, zavolají mu a podají mi mobil, takže nakonec se domluvím). Zrovna tak třeba místní průvodci nebudou provozovat svůj web v angličtině, pokud nemluví anglicky. V článku se v bodě 5 doporučují lokální průvodci, kteří by právě tyto problémy vyřešili. (Já ale cestuju low cost hlavně za přírodou a ne za kulturou a kontaktem s místními, takže pro mě to není).
To strašení s e-vízy tu opravdu bylo a taky jsem to sem Zdeňkovi P. napsal. O strašení ubytováním a rezervací dopravy nevím. Píše jen, že je rezervace po internetu zbytečná, což já s vyjímkou Dong Van potvrzuju. U dopravy by měla význam rezervace nočního vlaku (a ta raději na internetu, protože místní k tomu může připočítat předražený taxík na nádraží, já jel přes den a koupil si jízdenku na nádraží bez přirážky, z webu jsem věděl, že je volných míst dost), ale jinak nevím. A nevím, jaké strašení cestovkami. Jako ten bod 2? Většina uživatelů tohoto webu s cestovkami ani nejezdí.
Aha, takže když přijedu někam jako vykulenej turista do neznáma ve Vietnamu, mám očekávat, že si ze mě všichni sednou na prdel a budou mi vše nabízet za oficiální ceny? Jako pro rodné vietnamce? Nenechte se vysmát jako turista vám připočtou pravděpodobně přirážku a budete platit více než vietnamec, to jsou zase mé zkušenosti. Jak víte, že když někam přijedete k hotelu, půjčovně… že jsou spolehliví, poctiví a nechtějí okrást? Minimálně rozhodně doporučuji udělat průzkum a pokud jedu v sezóně, doporučuji radši rezervovat online. Mám asi každý z nás jiné zkušenosti takže nemá cenu to dále řešit, jen chci říci nedělejte neustále z vietnamců poctivé obchodníky, ne nejsou a je jich tam také spousta podvodníků, tak jako i v Čr.
Já taky doporučuju udělat si předem průzkum, vědět, jaké jsou ceny, přečíst si recenze ubytování od lidí, kteří si tam půjčovali motorku nebo kupovali třeba výlet lodí do Ha Long Bay. Mně je jedno, kolik platí Vietnamec. Podstatné je, že třeba 320 Kč za celodenní výlet lodí z Cat Ba do Ha Long Bay včetně půjčení kajaku a bohatého oběda mi přišlo velmi levné a výlet doporučovali lidi, kteří se v tom hotelu ubytovali a zakoupili si ho tam.
Četl jsem, že Vietnamci požadují běžně po cizincích vyšší ceny jídla, neříkám, že nemohou účtovat cizincům přirážky i jinde, ale mám zkušenosti, že ceny byly na poměry JV Asie i jinde velmi nízké. Vykulenej turista po příletu do velkého města a ještě poprvé v dané oblasti je samozřejmě snadným cílem podvodníků kdekoliv a nemůže očekávat low cost cestování, ale asi je mu to i celkem jedno.
Snad jen nákup vlakových jízdenek v Tam Coc by se mi mohl prodražit o dražšího taxíka, ale tam jsem se ptal jen pro info, protože jsem znal ceny a volná místa z oficiálního webu drah. On-line nákup vlakových jízdenek se asi obvykle vyplatí (v sezóně to je asi i nutné), ale u nákupu autobusových už může být méně pohodlné to, že je třeba dojít nebo dojet na autobusové nádraží, zatímco ubytovatel zajistí levnější sdílenou dopravu minivanem (než abych si platit taxi jen pro sebe, možná je i tato doprava v ceně jízdenky, což místní vědí, ale turista kupující na webu nemá šanci využít) nebo zajistí, že bus zastaví u hotelu, pokud je při cestě (např. na jižním okraji Ha Giang jsem to viděl a třeba v Cat Ba snad ani není nádraží a bus objíždí hotely).
Stále jste ale neodpověděl na tu podstatnou otázku: „Jaké jiné služby a na jakých webech se teda dají konkrétně najít levněji než na místě?“ Bez zodpovězení tohoto jde jen o plané řeči.
Částečně máte pravdu, pro cizince totiž často fungují 2 ceníky, na internetu 2 ceníky neexistují. Jak nemáte šikmé oči můžete takový ceník ve Vietnamu dostat, neříkám že to je všude a že to všichni dělají, ale děje se to. Spoléhat se, že někam přijdu a pojedu autobusem nebo minibusem, to můžete, ale vůbec nevíte kudy a jak dlouho pojedou, kdy to pojede a kde vystoupíte a nevíte kolik to oficiálně stojí, už jsem vám to psal výše, další diskuze je zbytečná. Nashledanou
No to jste to uzavřel (a ještě pod mým jménem). Na internetu není důvod pro 2 ceníky, protože tam je pro cizince v angličtině rovnou ten s vyššími cenami (netýká se jízdenek na vlak a bus, tam se ceny moc neliší a spíše kvůli dopravě na nádraží). Neuvedl jste jediný příklad, že by to bylo naopak. Minimálně zkušenosti z jiných chudých zemí svědčí třeba u průvodců na hory a sopky o mnohem vyšších cenách než na místě.
Kudy a jak dlouho by asi tak měly ty busy jezdit? S tím jsem neměl problém nejen ve Vietnamu (snad jen Da Nang – Pleiku byla delší trasa, než jsem čekal, ale zase po rychlejší silnici a bylo mi to úplně jedno, navíc jsem čas viděl na webu, ale trasa nebyla rozepsaná). Ani jindy během cest po téměř celém světě (často busem bez studování jeho webových stránek, které často ani neexistovaly) jsem mimo vyspělé země většinou nekupoval jízdenky on-line a neměl jsem problém ani dříve bez smartphonu s GPS (natož teď) s tím, že bych nevěděl, kudy jedu, jak dlouho pojedu a kde vystoupit. Např. malajsijské weby často ani dobu jízdy autobusů neuvádí.
Kolik to oficiálně stojí (nebo aspoň kolik to stálo před pár lety) jsem většinou věděl předem, protože mě to dost zajímalo. Zdroj byl třeba internet, průvodce, autobusové nádraží, místní lidi nebo pasažéři (pokud se platilo až během cesty).
Jen tak dál.. turista bude skrz internety píchat hnidy svého pohodlí a zvyklostí, cestovatel prostě cestuje a při tom všem i žije. Mám dojem, že vám rozumíme..
tak realita cestovatele amatéra!!!!!!! Pokud vas vysadi někde v centru hanoje tak nejbližší ubytování s běžným standardem je asi tak 15 metru od vas přes booking nebo agodu je to tak jednoduché jako si koupit lízátko vcetne zadání adresy do grabu(soukroma taxi)pozor ubytovat se da sehnat od 200 Kč podle toho co se bude líbit (záchod, sprch na pokoji ) letos 2020 jsem absolvoval a vůbec jsem nic neřešil vše sehnání na miste a projel jsem cely Vietnam od hanoje po saigon jo a s těmi přelety je to pravda letadlo stoji od 400 Kč podle toho jaka společnost a vzdálenost a letový řad no cca hodinka spoždeni běžnávěc.dal jsem na radu vietnamce který žije v Čechách a bylo to super ,doporučuji jet alespoň na 20 dni nedá se zvládnout vse ale fakt vas to překvapí mimo turistická proflaknuta místa neni draho (pivo 5 Kč , camel cigaret 15 Kč ) jídlo do 30 Kč a to je opravdu realita v únoru 2020
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Adopce na dálku: past individuální pomoci a prohlubování nerovností
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.