Česko-polská Hřebenovka: objevte nejdelší hřebenovou trasu v Česku

Česko-polská Hřebenovka: objevte nejdelší hřebenovou trasu v Česku

Objevte unikátní přírodu a částečně i historii Čech a Moravy a seznamte se s projektem „Česko-polská Hřebenovka – východní část“, obnovenou historickou turistickou pěší trasou vedoucí po hřebenech hor od pomezí Jizerských hor a Krkonoš až po Praděd.

Už přes 117 let je Modrá hřebenovka neboli tzv. Blauer Kammweg nejdelší vyznačenou hřebenovou trasou v Česku. Historicky trasa vedla od Blankensteinu nad Sálou v Německu přes celé Krušné hory, Českosaské Švýcarsko, Lužické, Ještědské a Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Jeseníky až na Praděd a na mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou. Trasa Hřebenovky vede územím, které je spjato s historickými událostmi od obsazení Sudet přes transporty Židů po divoký odsun a osidlování v 50. letech 20. století. Najdete zde němé svědky minulosti v podobě kulturních, sakrálních i vojenských památek. Území zůstalo uchráněno před masivním turismem a díky tomu je ve své panenské podobě a zachovalo si naprosto jedinečný charakter. Trasa vás provede oblastí ojedinělé krkonošské tundry i unikátními přírodními parky

Dnes je v terénu trasa Hřebenovky označena logem (modrý hřeben v červeném poli), vybavena informačními tabulemi a odpočinkovými místy. Výhled na hřebeny hor a dál do kraje se na trase Hřebenovky nabízí z rozhleden a vyhlídkových míst: Velká Deštná, Olešnice v Orlických horách, Nový Hrádek, Vysoká Srbská, Czerniec, Vrchmezí, Jagodna, Kłodzka Góra, Guzowata, Włodzicka Góra. Přivítají vás také dvě nová informační centra, a to v Neratově a v Novém Hrádku, u kterého vzniklo i parkoviště pro osobní automobily. Obnovením Jánského mostu v poutním místě Neratov vznikla turistická propojka české a polské větve Hřebenovky. Revitalizovaný park a stezku k rozhledně na hoře sv. Anny včetně parkoviště najdete v gmině Nowa Ruda.

Česká kotlina je obklopena pásmem pohraničních hor. Na severu zavede Hřebenovka kroky turistů za krásami pohraničí libereckého, královéhradeckého, pardubického i olomouckého kraje. Naše země nabízí mnohá unikátní místa, která směle konkurují přírodním úkazům a krásám, za kterými cestujeme stovky kilometrů. Využijme letošní rok a poznejme kraj plný zážitků kousek od našich domovů. Zkusme vnímat všemi smysly krásy přírody, které máme na dosah.

Panoramatická fotografie

Za pár dní přijde podzim, listí na stromech zezlátne… Vypravte se do přírody na výlet, čekají na vás rozhledny! Davy turistů nejspíš nepotkáte, protože rozhledny jsou umístěny na zdánlivě odlehlých místech a i právě proto nabízí klid a jedinečný výhled do kraje. Jsou vhodným cílem pro děti na rodinném výletě s mámou, tátou, babičkou i dědou, ale třeba i trailového běžce; záleží jen na vás. Výběr rozhleden s celoročním provozem je široký, tak třeba… Velká Deštná, kde je i v zimě otevřená vyhlídka ve výšce 14 metrů, Vysoká Srbská, Vrchmezí nedaleko Šerlichu v Orlických horách, Nový Hrádek nebo zavítejte k sousedům do Polska a užijte si výstup na rozhledny Jagodna či Włodzická Góra.

Více informací včetně tipů na výlety, virtuálních prohlídek a fotogalerií najdete na krajském turistickém portálu www.vychodnicechy.info a na  www.hrebenovka.cz

Kladská hora

Projekt Česko-polská Hřebenovka – východní část s registračním číslem CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_025/0001254 je spolufinancován z EFRR prostřednictvím Operačního programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko.

https://mapy.cz/zakladni?x=16.0143328&y=50.4088492&z=10&l=0&source=base&id=2174946

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: