Češi se pokoušejí o odchov jednoho z nejohroženějších primátů světa – nártouna filipínského

Češi se pokoušejí o odchov jednoho z nejohroženějších primátů světa – nártouna filipínského

Na Filipíny odletěla zooložka RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., vedoucí projektu Tarsius, který se již osm let věnuje výzkumu a ochraně filipínské fauny.

Jedním z tamních unikátních druhů je nártoun filipínský. Za účelem ochrany tohoto druhu vybudoval tým ochranářů centrum přímo na filipínském ostrově Bohol a právě v těchto dnech očekává velmi vzácnou událost, a to narození nártouního mláděte. Očekávaná událost je o to důležitější, že tento druh je aktuálně řazen na seznam 25 nejohroženějších primátů světa, z čehož vyplývá, že vyhlídky na jeho budoucnost nejsou zrovna veselé.

Nártoun filipínský je drobná noční poloopice připomínající roztomilého skřítka. Kvůli svému vzezření je velmi často předmětem nelegálního obchodu se zvířaty, což spolu s ničením přirozeného prostředí, lesa, vede k výrazným úbytkům populace. Ochraně tohoto jedinečného tvora se přímo na Filipínách věnuje projekt Tarsius pod vedením RNDr. Milady Řehákové, Ph.D. Projekt za svého intenzivního působení od roku 2009 dosáhl již mnoha úspěchů.

Nejširší nabídku průvodců a map Filipín (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kromě získání cenných dat ze života nártounů, kteří byli po dva roky sledování pomocí miniaturních vysílaček, dosáhli Češi obrovského úspěchu v podobě zrušení několika stanic vystavujících nártouny jako turistickou atrakci ve zcela nevyhovujících podmínkách. Vlivem abnormálního stresu brzo nártouni hynuli a byli nahrazováni nově upytlačenými zvířaty. „Vzhledem k tomu, že většina upytlačených zvířat končila v těchto stanicích, věříme, že tímto krokem došlo k výraznému omezení počtu nártounů nelegálně odchycených z volné přírody,“ říká Dr. Milada Řeháková.

Tímto ovšem snahy týmu, nyní již mezinárodního, nekončí. „Ve spolupráci s místním ochranářským centrem Habitat Bohol byla vybudována chovná voliéra, kde, jak doufáme, budeme schopni nártouny filipínské rozmnožit. Zatím se úspěšný chov v lidské péči nepodařil nikde na světě. Nártouni buď záhy umírali anebo se nemnožili. My jsme se rozhodli vybudovat chovné centrum přímo na ostrově Bohol, na Filipínách, neboť doufáme, že v podmínkách s místním klimatem a potravou budeme úspěšní.“ vysvětlila RNDr. Milada Řeháková, Ph.D. Hlavním cílem úspěšného množení nártounů v lidské péči je vytvoření záložní populace pro případ, že bude tento druh ve volné přírodě vyhuben.

V letech 2014 – 2015 se nám podařilo získat první pár nártounů filipínských, kteří dostali jména Nina a Julius. Na podzim loňského roku jsme pozorovali páření. Počátkem března jsme při pravidelném vážení zjistili nárůst hmotnosti o pár gramů nad jejím průměrem. Během dalších vážení už to bylo více a více gramů. Navíc náš terénní manažer Filip zaznamenal zvětšující se a tvrdší břicho, což naznačuje, že naše Nina opravdu čeká mládě! To by byl samozřejmě skvělý úspěch a úžasné ocenění snahy celého týmu projektu Tarsius. Nyní samici bedlivě sledujeme. Přírůstek očekáváme každý dnem. Budeme úspěšní? Držte nám palce a sledujte novinky z našeho projektu v této důležité a zlomové fázi.

Zkušenosti čtenářů

Jaro

Napjatě čekáme na zprávy !

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí