Objevování druhé nejdelší slovinské jeskyně zdaleka nekončí. Cílem letošní třítýdenní mezinárodní expedice bude průzkum pokračování Chodby za zrcadlem, která byla objevena v létě roku 2009.
Tom Roth je už zkušeným mazákem soutěže Expedičního fondu.Jím pořádané speleologické expedice do oblasti klasického Krasu jižního Slovinska, a zejména pak do jeskyně Kačna Jama podpořil Expediční fond už dvakrát. Mezinárodnímu týmu speleologů se během těchto expedic podařilo v této druhé nejdelší slovinské jeskyni udělat mnoho objevů.
První objevy
Už během vůbec první expedice v roce 2008, kdy speleologové předpokládali pouze mapování terénu, se podařilo objevit 200m nových chodeb. Následovala zimní expedice, kdy jeskyňáři pečlivě zmapovali známé chodby a vytipovali místa ve kterých byl potenciál pro další pokračování jeskyně. Veliký objev se podařil už při další expedici roku 2009, kdy speleologové pronikly za jeden ze sifon a za ním nalezly další pokračování jeskyně – tak rozsáhlé, že se jim nepodařilo je celé podrobně zmapovat…
Můžeme tedy čekat, že v oblasti výzkumu jeskyně Kačna Jama čeká ještě expedici velký kus práce a zřejmě i mnoho objevů.
Nejširší nabídku průvodců a map Slovinska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Na co se můžeme těšit?
Expedici se vydá do nově objevené chodby za koncovým sifonem chodby Cimermanov Rov, která je nejvzdálenějším a nejhůře dostupným koncem jeskyně Kačna Jama. Už samotná cesta ke koncovému sifonu je velice riskantní záležitostí a je třeba ji dokonale naplánovat a zabezpečit jak materiálně, tak logisticky. Cestou se musí překonávat vertikální stupně s pomocí jednolanové techniky a dlouhé zatopené horizonty s pomocí nafukovacích člunů. Koncový sifon dlouhý padesát metrů bude vystrojen jeskynními potápěči Janem Enčevem a Pavlem Říhou, kteří zde v létě roku 2009 poprvé pronikli do nových prostor. Za sifon s nimi proniknou i další členové týmu. Společně se pokusí dosáhnout co nejvzdálenějšího konce Chodby za zrcadlem.
Tato gigantická chodba plná jezer je v průměru 15 m široká a vysoká okolo 20 m. Díky svému směru, mohutným rozměrům, dostatečné výšce nad hladinou moře a veliké vzdálenosti od potenciálního vývěru lze očekávat, že chodba povede ještě hodně daleko. Hlavním cílem expedice je pořízení mapové dokumentace objevených prostor a fotodokumentace. Expedice by se mělo zúčastnit zhruba 40 jeskyňářů převážně z České republiky a Maďarska. Dále budou přítomni kolegové ze Slovinska. Předpokládaná délka pobytu v podzemí je pro útočná družstva zhruba 3 až 4 dny.
Na http://www.planivy.cz můžete on-line sledovat aktuální zprávy z právě probíhající expedice.
Máme k dispozici i bezdrátový telefon, kterým posíláme zprávy z podzemí na povrch skrz 600 m masivu z obou podzemních bivaků.
Příští týden (18. 20.8.) by měly proběhnout dva průniky za sifon, kdy se budeme snažit dojít co nejdál novými prostorami. Držte pěsti celému Kačma týmu, aby vyšlo počasí!
Zdraví Tom
Články v okolí