Catskiing v Kanadě: lyžování ve volném terénu s pomocí rolby a za dostupnou cenu

Catskiing v Kanadě: lyžování ve volném terénu s pomocí rolby a za dostupnou cenu

Už jste určitě slyšeli o heliski, ale málokdo v našich končinách zná catskiing. Výhody a nevýhody lyžování za podpory nikoli helikoptéry, ale rolby, vám vysvětlí kanadský horský vůdce Janek Bednařík.

Je však třeba začít heliski, kterým to všechno začalo, a které už je v dnešní době cenově dostupnější, než bývalo, přesto je to pořád nejdražší lyžařská zábava a jestli někdo nevymyslí lyžování s raketoplánem, tak to tak i nadále bude. Postupem času však vznikla ještě jedna možnost, jak si kvalitně freeride užít, a která je zároveň lacinější. Tou možností je catskiing, lyžování na rolbách

Rozdíl ve srovnání s  heliski je v tom, že nahoru na kopec se neletí vrtulníkem, ale jede se rolbou. Ze začátku, kdy jsem se rozhodoval, co chci dělat, mně moc rolby nezajímaly. Představa dlouhého drkotání rolbou na kopec mě nelákala, a tak jsem se catski vyhýbal a po hříchu i pohrdal. Pak přišel den, kdy jsem se náhodou na rolby dostal, abych trpce zjistil, že jsem se mýlil.

Trik je totiž v tom, že rolby jsou speciálně upravené a ďábelsky rychlé. Provoz je logisticky promyšlený, a všechno odsýpá jízdu za jízdou. Lidi sedí ve speciální, vyhřívané kabině, k dispozici mají jídlo, pití a nedostanou možnost, aby jim byla dlouhá chvíle. Na vrcholu jsou za pár minut, a po sjezdu, ve chvíli, kdy všichni dokončí jízdu, je rolba už na místě a čeká.

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Za den se dá bez problémů stihnout 8-12 jízd, a večer už je každý pěkně unavený. Za název téhle zábavy může „kočka“, která se anglicky řekne „cat“. Asi proto, že je rolba mrštná a „vydrápe“ se úplně všude, přirovnání ke kočce zlidovělo a nikdo už dnes v Severní Americe rolbě jinak než „kočka“ ani neřekne. Abych to shrnul, catskiing je lyžování ve volném terénu s pomocí rolby za třetinu ceny ve srovnání s heliski.

Mladší a úspěšnější

Lacinější alternativa k heliskiingu je také původní důvod vzniku catski, a přestože je mladší, stihnul se rozšířit po celém světě, všude tam, kde najdete i heliski. Nejvíc catski společností najdete samozřejmě v Britské Kolumbii, která díky největším sněhovým úhrnům na světě pojme  90% všech zájemců o tuto lyžařskou zábavu.

Během posledních  10ti let se neoficiálním hlavním městem světového prašanu stalo městečko Revelstoke. Je to malé město s úhrnem 12-18 m sněhu napadaného za zimu. Město najdete na půli cesty transkanadské dálnice mezi Calgary a Vancouverem. Nekonečné řetězy hor a neustálé přívaly sněhu jsou důvodem, proč tu operuje hned několik velkých heliski společností. Společně s nimi tu najdete i catski společnosti, mezi kterými vyniká společnost  K3 catski, s teritoriem v srdci malebného pohoří Monashee. Společnost začala svůj provoz teprve v roce 2007, ale její obliba je v současnosti tak velká, že na začátku ledna už má většinu programů vyprodaných až do konce zimy.

Baví vás pohyb v zimní přírodě? Čtěte také další tipy na skvělé skialpové túry.

Jaký je rozdíl mezi heliski a catski?

Jak se říká, cena je až na prvním místě. Zatímco heliski programy stojí průměrně kolem 1000-1200,- kanadských dolarů na den a osobu, catski program se pohybuje mezi 350-450 dolary. Další rozdíl závisí na počasí, protože když je krásný modrý den, helikoptéry můžou létat vysoko v horách, kam se rolba z časových důvodů nedostane a s helikoptérou se díky tomu jezdí dlouhé sjezdy s převýšením 1000 m a víc. Takové převýšení samozřejmě na catski nedáte.

Jenomže pohádkově modrou oblohou, kterou zná každý z filmů a reklamy, uvidíte za zimu jen výjimečně. Jinak to ani nemůže být, protože jste v oblasti, kam se jezdí za prašanem, který nasněží několikrát za týden. Proto se tady v Revelstoke taky moc neopálíte, a zažijete spíš dny, kdy je polojasno se sněhovými přeháňkami anebo dlouhými hodinami sněžení. V takové dny helikoptéra může létat jen v zóně lesa podobně jako rolba a oba programy jsou pak velmi podobné.

Na Catski se tedy nejezdí tak dlouhé sjezd jako na heliski, a i to může být pro někoho výhodou, protože se tak rychle „nezrušíte“ hned po prvních pár jízdách. Vůdci se kratší jízdy snaží vykompenzovat pestrým složením. Za jeden den na rolbách tak máte možnost zažít mix všech druhů terénu – od lyžování na loukách, pasekách, až po dobrodružné jízdy v lese, strmé jízdy nevyjímaje.

Výhodou roleb také je, že jezdí každý den i za mlhy, větru a špatného počasí, zatímco helikoptéry mají dny, kdy se létat nedá. Další výhodou může být, že na rolbách jezdí zdvojený počet horských vůdců. Jako první jede leadguide, vzadu tail guide. Ten vpředu vybírá, kudy se pojede, ten vzadu pomáhá, když někdo v hlubokém prašanu spadne a pomáhá mu v moři sněhu zpátky na lyže, aby program neměl zpoždění. Taky je možnost jízdu na robách přeskočit, když už je člověk unavený, zatímco na heliski musíte každou jízdu odjet bez pardonu, protože helikoptéra se stará o víc lyžařských skupin najednou.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

A nevýhody?

Mezi  nevýhody catskiingu patří  menší počet lyžovaného převýšení ve srovnání s heliski, které nic nemění na tom, že zážitky jsou intenzivní. Společně s tím také přibývají lidé, kteří si nechávají namíchat mix heliskiingu a catskiingu dohromady, jednotlivé dny střídají… obliba catski roste.

Zkrátka catskiing je pecka a každý kdo chce zažít světový freeride za minimální cenu, má díky catski možnost, jak na to.

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Ahoj, touto cestou sháním spolucestovatele do Nepálu na Everest trek.V březnu nebo dubnu. Záleží na dohodě. V případě vážného zájmu prosím pište na e-mail:

ro*****@ce*****.cz












Děkuji.

Jirka

Ahoj, touto cestou sháním spolucestovatele do Nepálu na Everest trek.V březnu nebo dubnu. Záleží na dohodě. V případě vážného zájmu prosím pište na e-mail:

ro*****@ce*****.cz












Děkuji.

Jirka

Ahoj, touto cestou sháním spolucestovatele do Nepálu na Everest trek.V březnu nebo dubnu. Záleží na dohodě. V případě vážného zájmu prosím pište na e-mail:

ro*****@ce*****.cz












Děkuji.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí