Kdo touží po dobrodružství a krásách jen zřídka dotčené přírody a komu zároveň nevadí trochu nepohodlí bez propracované turistické infrastruktury, ten ocení přírodní park Cabo de Gata-Nijar na jihu Španělska v provincii Almería. K obdivu je tu vulkanická kopcovitá krajina, liduprázdné pláže u nezkrotné vodní hladiny, solné laguny plné plameňáků i malé rybářské vesničky.
Tento geopark vulkanického původu je nejsušším místem Evropy. Svou krajinou nikoho láká k objevování zřídka rozmístěných turistických míst i chátrajících opuštěných budov podtrhujících vzdálenost od našich každodenních životů. Do některých částí se dostanete pouze pěšky, na kole nebo na koňském hřbetu, proto je park vhodný zejména pro ty turisty, kteří touží po dobrodružství, kouzlech čisté přírody a nebojí se zapotit při hledání úchvatného živého i neživého dědictví planety Země kombinovaného s občasnou činností člověka.
Písek a vlny: okouzlující pláže a průzračná vodní hladina
Pokud toužíte po opuštěné pláži se zlatým pískem, který vlny moře vyhlazují do různých tvarů, pak tou nejkrásnější v Cabo de Gata bude Playa de los Genoveses. Zapomeňte na betonové silnice nebo dlážděné chodníčky – přijedete sem po vyježděných cestách v písku a kamení, kde je lidská činnost rozpoznatelná jen dřevěnými zábradlíčky. Pokud bude již vyčerpána denní kvóta vozidel, bude se vám hodit dřevěná autobusová zastávka. Další možností je projít se sem pěšky, protože místo je dostupné z vesnice San José, a to i s kočárky. Jestliže si tedy chcete vychutnat postupně se odkrývající krajinu při pohybu bez vozidla, pláž vás oslní svou polohou mezi řídce porostlými kopci.
O něco málo delší cesta, ale s podobným dopravním omezením vás čeká, pokud zamíříte na Playa de Mónsul. Jedná se o nejznámější pláž přírodní rezervace, a to zejména díky přítomným lávovým útvarům. Můžete tu zblízka obdivovat sopečný původ rezervace, a pokud rádi fantazírujete, pak ve stínu útvarů můžete přemýšlet, o jakého zakletého pradávného tvora by se mohlo jednat. Mohutnost těchto přírodních děl vás uchvátí při pohledu ze všech stran.
Jako na konci světa se budete cítit na Playa de San Pedro. Sem už se nedostanete ani autobusem a budete se muset spolehnout na své nohy. Při sestupu k pláži vás uchvátí její poloha mezi dechberoucími kopci, pohled přes průzračnou vodní hladinu na samé dno i hradní zřícenina pasující nad zátoku, jako by byla součástí práce přírody. Pláž kromě písku obsahuje i světlé lávové kameny menších a větších rozměrů připomínající původ geoparku.
Přímořské vesnice: bílé domy, pevnost i maják
Vesnice San José je se svými 800 obyvateli největší a potěší turisty orientované více na činnost člověka. Domy jsou tu podle vyhlášky v harmonii s okolní přírodou, a proto jsou bílé a malé. San José zasazené na i pod kopci se chlubí vlastní pláží s restauracemi a bezbariérovým přístupem. Samozřejmě nechybí přístav. Původně rybářská vesnice se nyní zaměřuje i na turismus, proto tu najdete i stánky s místními výrobky jako jsou náhrdelníky a ozdoby.
Rodalguilar ve stejnojmenném údolí obklopeném kopci vás nadchne moderními bílými domy a dlážděnými uličkami, které mohou skončit z ničeho nic, když vyústí přímo do přírody kolem. Překvapí vás tu také staré rozpadající se domy dělníků. Ti tu dřív těžili mimo jiné i zlato. Zbytky jejich příbytků nadchnou dobrodruhy, kteří chtějí nasát historii. Ty potěší i hrad San Ramón u pláže 13 minut od města autem. Hrad z osmnáctého století stojí na zkamenělé duně a je tak dominantou na pozadí krásného písku a dobře přístupného moře na El Playazo de Rodalquilar.
Další vesničkou bílých domů ladících s okolními kopci i přilehlou pláží je Agua Amarga. Bílé jsou i útesy vedle, proto stojí za to udělat si výlet nad město a prohlédnout si ho, jak působivě je zasazené do přírody. Pokud vás lákají výhledy z výšky, pak pokračujte ještě o kus dál k Mesa Roldán. Po zpevněné cestě tu vyjedete na kopce, blíž k okraji bude maják, a ještě před ním starověký strážní dóm. Odsud vás uchvátí výhled na zátoky a pláže.
Solná laguna a ohniví ptáci
Mezi vesnicemi Cabo de Gata a La Almadraba de Monteleva se u okraje moře nachází přírodní stojatá voda, solná laguna zvaná Salinas del Cabo de Gata. Skládá se hned z několika mělkých jezírek, je velkým zdrojem soli, ale hlavně slouží jako útočiště pro různé druhy ptáků.
K vodě se dá nejlépe přiblížit po nezpevněné cestě. Nízké plůtky vás pustí jen tak blízko, abyste mohli obdivovat vodní hladinu, ale zároveň nenarušovali klid místní fauně. Kopce tyčící se v pozadí dodávají vodě kouzlo tajemných dálek a pohádkové země. Vše doplňují plameňáci, kterých tu lze zejména v létě napočítat na tisíc. Když si vezmete dalekohled, můžete je ze dvou připravených observatoří pozorovat.
Pokud toužíte potkat na svých cestách po Cabo de Gata další zapálené turisty, pak je dobré vědět, že v letních měsících se zalidněnost na všech místech výrazně zvyšuje. Oproti tomu v ostatních ročních obdobích se vám může zadařit, že během objevování krajiny potkáte pouze místní.
Více informací na Spain.info