Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Ačkoliv od sebe leží Toruň a Bydhošť pouhých 50 kilometrů, tahle geograficky blízká města si snad paradoxně nemohou být vzdálenější ve všech jiných směrech.
Bydhošť čítající téměř 400 tisíc obyvatel je centrem historického Kujavska, zatímco dvakrát menší avšak násobně turisticky populárnější Toruň patří do regionu Pomořanska.
Výhodná pozice v místě překročení řeky Brda na Jantarové stezce zajistila městu rychlý rozvoj. Město zbohatlo především díky obchodu s obilím, což dnes dokazují historické špejchary, které patří k symbolům města. V 19. století byla Bydhošť díky svému německému vzhledu a hojné zeleni nazývána dokonce malým Berlínem, ale také Benátkami nebo Amsterdamem, což samozřejmě souvisí s oblastí kolem kanálu. Strategický, ale i turistický význam má zdejší Bydhošťský kanál spojující Vislu a Odru, a který je společně s řekou Brda opravdovou ozdobou a tepnou města. Rozhodně se projeďte vodní tramvají, tedy nevelkou lodí, abyste co nejlépe nasáli místní atmosféru. Na nábřeží si nenechte ujít novogotickou Hlavní poštu, budovu zvanou Opera Nova z roku 2006, a také slavnou sochu provazolezce zavěšeného nad řekou.
Malebná silueta Starého města se tyčí naproti Mlýnskému ostrovu. Přesnější název tohoto kouzelného kousku města by měl znít „muzejní ostrov“, protože zdejší historické budovy byly využity především pro účely nejrůznějších expozic. V Bílé sýpce v ulici Mennica dnes sídlí muzeum, v objektu červeného špejcharu je to pak Galerie současného umění. Písek na zdejší pláž byl navezen z Mezizdrojů. Mimochodem podobně jako v mnoha městech v Evropě i zde najdete místní „Benátky“ – přímo u řeky Młynówky v okolí náměstí Wełniany Rynek, jen z opačné strany domů.
Starý Rynek, jímž prochází pěkně vyznačený 18. poledník, je zrekonstruovaný a nabízí dva směry, kudy se vydat. Ten první vede směrem k řece ke starým hrázděným špejcharům přes ulici Jatki, která supluje různorodou místní gastronomickou nabídku na jednom místě. Opačným směrem dojdete do ulice Długa, kde se nachází jedno z nejoriginálnějších soukromých muzeí v Polsku – muzeum mýdla a historie špíny. Uvnitř se seznámíte se vším, na co jste se vždycky chtěli zeptat v oblasti hygieny, a během prohlídky si můžete dokonce vytvořit vlastní mýdlo jako užitečný suvenýr (www.muzeummydla.pl)
TIP: V okolních lesích (Łęgnów) dodnes stojí stavby největšího nacistického areálu na výrobu výbušnin. Továrna DAG Fabrik Bromberg zabírala plochu 23 km2 a v zachovalých budovách si můžete prohlédnout tzv. explozium – skanzen průmyslové architektury třetí říše (www.muzeum.bydgoszcz.pl/exploseum)
Nejširší nabídku průvodců a map Polska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz