Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Buenos Aires – Paříž Jižní Ameriky žijící v rytmu tanga
27. 10. 2015
Vendula Pudelková
Široké bulváry, vášnivé rytmy tanga a skvělá červená vína. Buenos Aires, není typickým jihoamerickým městem, už po první návštěvě si vás však získá.
Od každého kousek
Buenos Aires leží na březích Río de La Plata, největšího světového estuária, nálevkovitého ústí řeky, která pozvolna přechází v mořské zálivy. Ve svém nejširším bodě dosahuje délky úctyhodných219 kilometrů a La Plata je tak druhou nejširší řekou světa hned po Amazonce.
Autobusy jezdí podle jízdního řádu, na ulicích se nepovaluje nepořádek a místo otravných pouličních prodejců míjíte elegantně si vykračující paničky. Buenos Aires tak na první pohled nevypadá jako typické latinskoamerické město, jak si je mnozí představují.
Občas se argentinskému velkoměstu přezdívá Paříž Latinské Ameriky, na což jsou místní patřičně hrdí. Francouzskou metropoli připomíná hlavně síť širokých tříd. Upravené vysoké činžáky i trochu archaické výtahy s dvojitými kovovými dveřmi. Nejvíce však pocítíte nádech minulosti a starých dobrých časů v metru, jehož soupravy toho očividně pamatují již dosti.
Jen růžová to může být
Ve městě najdete odkazy i na další světová velkoměsta. Při procházce městem můžete spatřit budovu Kongresu, věrnou napodobeninu toho ve Washingtonu, notoricky známého z televizních obrazovek. Když můžou mít gringové v USA Bílý dům, Argentinci si své prezidentské sídlo Casa Rosada natřeli rovnou na růžovo. Při poslední rekonstrukci se však nechali nejspíš trochu unést a sytost barvy přechází až do okrového odstínu.
Nejširší nabídku průvodců a map Argentiny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Hlavní třída, pýcha města
Ústřední tepna města nese název po dni nezávislosti. Avenida 9 de Julio se svou jednou mílí na délku a především se 140 metry a 18 jízdními pruhy na šířku, budí nejen respekt, ale i obdiv. Porteños, jak se obyvatelům Buenos Aires říká, jsou na ni právem hrdi. I když pro běžného chodce či turistu není její překonání zrovna procházkou růžovým sadem, při oslavách třeba vítězství ve fotbale je ideální ukázkou temperamentu místních lidí, kdy se stává doslova živoucí tepnou srdce města.
Dominantou ulici je 67,5 metrů vysoký obelisk, jež měl dle původního záměru politiků tvořit počátek jakési zábavní čtvrti, obdoby newyorského Times Square. Místo toho však obelisk zastává funkci podobnou spíše našemu koni na Václavském náměstí, kdy se u něj shromaždují lidé při politických protestech.
Symbolicky na místo největších politických demonstrací shlíží z budovy Ministerstva sociálního rozvoje obří kovový portrét nejslavnější blondýnky v dějinách Latinské Ameriky, Evy Perónové. Slavná postava z poloviny minulého století, manželka diktátora Juana Peróna, jejíž osud je povedeně zpracován i ve světoznámém muzikálu Evita, má stále výsostné postavení v srdcích Argentinců. Ti na ni nedají dopustit. K jejímu okázalému hrobu na hřbitově La Recoleta dodnes nosí červené karafiáty.
Cestu do Argentiny můžete propojit i s návštěvou Patagonie. Špičkou Jižní Ameriky odkud je už Antarktida téměř na dohled. Přečtěte si článek cestovatele Martina Loewa, Patagonie: Divočina na konci světa.
V rytmu tanga
Argentinci jsou známí svým temperamentem i vášnivostí. Tyto vlastnosti přesně vystihuje i téměř národní tanec, tango. Před nacvičenými show, na které vás budou lákat na každém rohu, je lepší trošku zapátrat na internetu a pohledat v okolí nějakou milongu. Místo, kam za tangem chodí obyčejní Argentinci a kde jej budete moci pozorovat skutečně ve své největší přirozenosti.
Mendoza: vinice ve stínu Aconcagui
Argentina je pátým největším producentem vína na světě, v rámci jižní Ameriky patří mezi úplnou špičku. Věhlas si argentinská vína získala především díkyplným červeným vínům. Je až s podivem, že do devadesátých let minulého století byla argentinská vína ve světě téměř úplně neznámá.
Vysvětlení je naprosto jednoduché, Argentinci prostě všechno dokázali vypít sami a na vývoz už nic nezbylo a tak nikdo neměl příležitost ochutnat a docenit kvality místního vína, které je pěstováno na úpatí And. Až díky novým technologiím bylo místní víno, do té doby průměrné kvality, povýšeno na úroveň srovnatelnou s vyspělým vinařským světem.
Srdcem argentinského vinařství je Mendoza. Městečko rozkládající se na vyprahlé náhorní rovině pod Andami. V nadmořských výška od 700 až 1400 metrů nad mořem, se vinice vinou od obzoru k obzoru. Naprostým rekordem je však víno rostoucí v neuvěřitelné výšce 2400 metrů nad mořem. Chladné noci a teplé slunečné dny hroznům dodávají dostatek aromatických látek i cukru.
Na dohled Aconcagui
Vinice leží na úpatí And, je tedy nasnadě vydat se na dohled pod slavnou Aconcaguu. Autem můžete vyjet až do výšky cca 3000 metrů nad mořem a pokochat se tak pohledem na tohoto velikána. I když je Aconcagua na dohled, stále je hodně daleko a hlavně hodně vysoko nad vámi. Vydat se však můžete na nenáročnou vycházku na přibližně dvou kilometrový turistický okruh s naučnými cedulkami.
Nedaleko najdete i Puente del Inca, zajímavý geologický útvar, s opuštěnými termálními lázněmi a nechybí ani trh se suvenýry. Pokud se však chcete vyhnout návalu turistů, vydejte se do kopců, k malému působivému hřbitůvku obětí And.