Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Bruno Baumann: Reinhold Messner největších světových pouští
3. 1. 2017
Rudolf Švaříček
Bruno Baumann se poprvé proslavil v roce 1994 jako vedoucí průkopnické expedice pod patronátem UNESCO, která vedla napříč srdcem pouště Gobi. V říjnu 2003 přešel sám pěšky jako úplně první člověk na světě novou cestu skrze mrtvou zónu pouště Gobi. Je přirovnáván k „Reinholdu Messnerovi pouště“. Baumann je průkopníkem v oblasti pouštních průzkumů, který žije celý život na hraně, honbě za extrémním mentálním, duševním a fyzickým dobrodružstvím v „Himálaji písku“.
Nicméně Bruno Baumann žije nejen samostatným dobrodružstvím. Dokázal svá dobrodružství živě sdílet ve svých knihách, filmech a přednáškách. Je to skvělý vypravěč. Jeho schopnost proplétat osobní zkušenost s historickými daty ve vyprávění plném napětí a hlubokých emocí mu získala uznání nejen čtenářů, ale i filmových literárních kritiků. Patří mezi nepočetný typ lidí, jež mají srdce chlapce, povahu dobrodruha a duši básníka.
Hedbávná stezka – Legendární minulost a současnost
Touha po odkrytí mýtu Hedvábné stezky přerostla v celoživotní Baumannův projekt. Dobrodružství Hedvábné stezky může být prožito mnoha různými způsoby. Niterné emoce vyvolá pohled na oceán písku pouště Taklamakan, kdy se karavana zastaví před „pouštními Pompejemi„, která jsou zahalena starověkým tajemstvím. Podobné pocity lze prožít na jedné z tržnic ve vzdálených oázách, které jsou orientální směsí starých umění, vzduchem vířících zvuků a vůní. V jeskyních vytesaných do skály na úpatí pohoří Ťan Šan naleznete malby vyprávějící příběh Hedvábné stezky.
Ani dnes není Hedvábná stezka jen nostalgickou minulostí. Již jistou dobu se rýsují jasné kontury vize nové Hedvábné stezky, moderního spojení mezi východem a západem, z Evropy do Číny. Tato vize podněcuje představivost nejen básníků, jako je Čingiz Ajtmatov, ale i mnohých politiků, kteří věří v její velký ekonomický potenciál. Avšak výměna omezena pouze na tu obchodní není dostačující pro znovuoživení funkce staré Hedvábné stezky, která svedla národy různých kultur dohromady. Památka Hedvábné stezky nás učí velice důležité věci, kterou je dialog. Ten musí probíhat na mnohem širší základně a pronikat hlouběji.
Nejširší nabídku průvodců a map (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Království mezi nebem a zemí
Jak je psáno ve starém indickém skriptu: „Sto božských let by nestačilo k popsání všech divů a slávy Himáčalu„. Jistě jste již alespoň jednou z nížin zahlédli masivní Himálaj, zvedající se z údolní mlhy, majestátní, čistý a jasný, sahající vysoko do nebe, a pochopili jste, proč Indové vzhlíží k vrcholkům hor s úctou a spojují je více s nebem, než se zemí. Uctívají je jako sídlo svých bohů. Tam někde vyvěrají prameny svatých řek Indu, Gangy a Brahmaputry sa životodárnou vodou, na které jsou závislé miliony lidí.
V době, kdy geografické okolnosti, etnická jednotnost a překonání tradic vymezují dnešní společnost, vzniká celá řada malých himálajských království: Bhútán, Sikim, Ladak, Zanskar, Mustang a Guge. Některé z nich přežily mnohá staletí a uchovaly si svou nezávislost až do minulého století, v případě království Bhútán dokonce až dodnes. Tito všichni mají jedno společné, jsou dědici indického buddhismu, který se rozšířil různými cestami napříč celým Himálajem, zapůsobil na něj a poskytl podnět ke kulturnímu rozvoji.
Bruno Baumann prochází starými cestami nejvýše položenou pěší zónou světa, podél starodávné solné trasy přes Mustang,přes průsmyk Nangpa La, cestou šerpů, z Tibetu do Nepálu, skrz himálajský „Grand Canyon“ Himaláje do Guge. Navštěvuje kláštery a slavnosti v Ladaku, objevuje Bhútan, kde ochrana přírody a kultury jsou prvořadou záležitostí a kde se životní standard neměří podle hrubého národního produktu, ale podle národního štěstí. Během svého cestování po nepálském „divokého západu“ se stává svědkem živoucího šamanismu, v Mustangu patří k prvním cizincům, kteří jsou po znovuotevření země uvítáni samotným králem v jeho paláci v tajemném městečku Lo Manthang. V období rozkvetlých rododendronů v Bhútánu se vydá až k patě posvátné hory Džomolhari.
Cestovatelský festival GO Kamera
Slavíme 2O let! Ve dnech od 19. do 22.ledna 2017 se uskuteční již dvacátý ročník populárního cestovatelského festivalu GO KAMERA, který tradičně pořádá CK LIVINGSTONE. O své nejlepší filmy, fotografie a zážitky z cest se podělí řada známých cestovatelů, nejlepších horolezců, publicistů, fotografů a dobrodruhů. GO KAMERA je dnes největším cestovatelským setkáním v Čechách i na Slovensku. Ve čtyřdenním maratonu přednášek a promítání se naživo představí mimořádně silná sestava s více než 50 účinkujících.
Mezi hlavní hvězdy festivalu patří i několik zahraničních hostů. Své cesty přiblíží německý dobrodruh Bruno Baumman, který přešel sám pěšky jako úplně první člověk na světě novou cestu skrze mrtvou zónu pouště Gobi a je považován za „Messnera pouště“. V nadcházejícím ročníku se bude věnovat tématům Hedvábná stezka a Himálaj. Na festival zavítá i rakouský záhadolog Güther Schermann, který se aktivně věnuje odkrývání tajemství kruhů v obilí, a svou životní pouť představí i uznávaný anglický horolezec Mick Conefrey. O úspěchy posledních let se také podělí i Radek Jaroš, jenž představí svůj mimořádný projekt Koruna planety. Festival je doprovodným programem veletrhů cestovního ruchu GO a REGIONTOUR a vstupenka na festival současně otevře i brány víkendového výstaviště. Více na www.gokamera.cz.