Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Bora Bora, Raiatea, Tahaa, Huahine a Maupiti, pět ostrovů, jejichž poznání vám otevře krásy Francouzské Polynésie
11. 1. 2022
Jan Hocek
Už jen vyslovení názvů „Tahiti“ nebo „Bora Bora“ dokáže zvýšit srdeční tep jachtaře. Ostrovy ve Francouzské Polynésii patří oprávněně na vrchol seznamu vysněných míst.
Náš tým se z plavby po jednom z nich vrátil a srší nadšením. Moře v lagunách je klidné jako na rybníce, není třeba se obávat houpání lodi a cesta je vhodná i pro děti.
Dva týdny plavby nás zavedly na pět ostrovů: proslulý Bora Bora, kolébku Polynésanů jménem Raiatea, domov vanilky a perlových farem Tahaa, opomíjený Huahine a korálový atol Maupiti.
Na cestu jsem se sebou přibalil skladný nafukovací kajak Twist od Gumotexu a dvě expediční pádla TNP Pyxis. Kajak se na expedici nezastavil – kromě operativních vylodění jsme jej využívali jako přibližovadlo ke šnorchlovacím lokalitám, obepluli jsme na něm několik ostrůvků zvaných „motu“ a pádlovali na jediné splavné řece Polynésie Faaroa.
Nejhezčí laguna Tichomoří
Bora Bora, sem směřují všichni bez rozdílu, celebrity, baťůžkáři, běžní resortoví povaleči i my. Ostrov vypadá přesně jako na propagačních fotografiích, laguna uprostřed a kolem ostrov s masivem Mt. Otemanu. Kde jinde najdete kýčovitější pohled! Lagunu lemují nízké palmové ostrůvky, zvané motu. Zde můžete meditovat pod palmami a poslouchat šplouchání příboje.
Kotvišť je tu dostatek a tak se zde můžete přesouvat klidně i několik dní. Například u mot Tapu a Toopua každé ráno krmí žraloky a rejnoky. Metrové paryby kolem krouží v těsné blízkosti a můžete si je i pohladit. Prostě úžasné.
Kromě přírodních krás doporučuji nevynechat místní restauraci Bloody Mary’s, která je možná nejznámější restaurací ve Francouzské Polynésii. Sedíte sice na špalku v písku pod střechou z palmového listí, ale obrovské porce čerstvých ryb nemají chybu!
Nejširší nabídku průvodců a map Francouzské Polynésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Opuštěný atol Maupiti
Atol Maupiti je asi nejzastrčenější ostrov závětrných Společenských ostrovů. 25 námořních mil z Bora, díky problematickému průjezdu pasem Onoiau, dokáže potrápit i zkušené námořníky a pokud se moře rozbouří, můžete zůstat uvězněni na Maupiti i několik týdnů.
Laguna ostrova je nádherná, kotvíme na dvou metrech průzračné vody, všude kolem je nekonečné koupaliště! Maupiti se přezdívá „malá Bora Bora“ a podle znalců tu najdete atmosféru, jako na Bora Bora před padesáti lety.
Kdy jet a počasí: Francouzskou Polynésii můžete na jachtě navštívit celoročně, moře je stále teplé a čisté, počasí je většinou příjemné a slunečné, nízké atoly nezachytávají tolik mraků jako například hornaté Tahiti. Díky oceánu jsou teploty celoročně vyrovnané a příjemné pro cestování. Ve Francouzské Polynésii se rozlišují 2 hlavní roční období: teplejší a vlhčí období trvá od listopadu do dubna, teploty dosahují 24 a 31°C a typické jsou krátké přeháňky. Zimní sezóna trvající od května do října bývá sušší a také o něco chladnější s teplotami od 24 do 28°C.
Doprava: Ceny letenek se pohybují od 25-40 tisíc Kč. Létá se na Tahiti, většinou přes Los Angeles nebo přes Auckland. Místní přelety s Air Tahiti spojují všechny větší ostrovy.
Ceny: Francouzská Polynésie není úplně levnou destinací, základní potraviny pořídíte za zhruba dvojnásobek našich cen, láhev vína v supermarketu stojí od cca 350 Kč, plechovka piva Hinano cca 50 Kč. Za porci jídla v restauraci dáte okolo 500 – 800 Kč, hamburger stojí cca 300 Kč, pivo v restauraci cca 100 Kč.
Pronájem lodí a organizace plavby: vyplouvá se většinou z ostrova Raiatea, kde jsou charterové společnosti Moorings nebo Dream Yacht, lze ale plout i z Tahiti. Pokud objedete všechny závětrné Společenské ostrovy, naplujete asi 250 NM, samostatná plavba vyžaduje dobré zkušenosti z korálových oblastí. Mapu plavby najdete na odkazu ZDE! Lze plout na jednotrupé plachetnici nebo na katamaránu, katamarány jsou ale vhodnější – díky jejich menšímu ponoru je kotvení v mělkých lagunách jednodušší. Plavby se zkušenými českými kapitány v Polynésii nabízí cestovní kancelář VIP Holiday.
Maupiti lze objet na kole, deset kilometrů okružní silničky nabízí spoustu možností pro fotografování a možnost zdolat čtyři sta metrů vysoký vrchol Teurafaatiu s úžasným rozhledem.
Ostrov Vanilky a perlových farem
Ostrovu Tahaa se přezdívá domov perel a vanilky. S Alainem, francouzským námořníkem, který zde zakotvil před 30 lety a už tu zůstal, jsme poznali taje pěstování vanilky i specifika botaniky a dendrologie místní přírody.
Následující den kotvíme u motu Maharare, kde proudící voda vytváří mezi dvěma ostrůvky jakousi korálovou řeku. Dojít k útesu, skočit do průzračné vody a plavat labyrintem korálů. Tuhle zábavu bych mohl opakovat donekonečna.
Máte v plánu vyrazit na Tahiti? Nechte se inspirovat Top 5 tipy, co zažít na dovolené ve Francouzské Polynésii.
Na perlové farmě se seznamujeme s principem chovu perel a také zde můžeme zakoupit (ne zrovna levné) místní výrobky. Plantáže vanilky jsou většinou ukryté ve svazích a můžete je navštívit po domluvě s některým z místních průvodců.
Večer se vyvazujeme na bóji a jdeme na tradiční polynéskou večeři, tzv. „umu“. Maso a zeleninu tu připravují v koších z palmových listů na rozpálených kamenech, vše přikryté banánovými a ibiškovými listy.
Za vzácnou Tiare Apetahi
Dvojčetem Tahae, oba mají společnou lagunu, je Raiatea. Ostrov je podle legend jakousi kolébkou polynéské civilizace – odtud prý Polynésané vyplouvali na svých kánoích osidlovat okolní souostroví. Na Raiatea najdete také nejposvátnější polynéské marae Taputapuatea.
Hlavním magnetem ostrova je pro mne hora Mt. Temehani, na jejíchž západních svazích roste zdejší endemit Tiare apetahi, asi metr vysoká bíle kvetoucí rostlina. Na náhorní planině s nádherným panoramatickým výhledem nacházím jedinou rostlinu Tiare Apetahi. Právě zde ukazovala svůj nápadný bílý květ, skládající se z pěti asi 5 cm dlouhých okvětních lístků tvořících půlkruh.
Navštěvujeme také zátoku Faaroa, kam ústí jediná splavná řeka Francouzské Polynésie, stejnojmenná Faaroa River.
Věčná neděle na Huahine
Přes komfort našeho katamaránu a vymoženosti moderní navigační techniky přináší putování na jachtě po polynéských ostrovech vrcholnou porci romantiky a dobrodružství.
Ostrov Huahine nás vítá krásnou pláží u městečka Fare a ospalou atmosférou jakoby nikdy nekončící neděle. Ve vesnici Maeva navštěvujeme tradiční polynéský dům a obdivujeme prastaré kamenné rybí pasti.
Lodí lze lagunou dojet až na samý jih, k zátoce Avea, do místa stvořeného pro šnorchlování. Připadám si mezi panenskými ostrůvky jako na samém konci světa. I naše cesta je vlastně na konci, zbývá nám už jen po větru přeplachtit zpět na Raiatea.
Tipy autora Nevyhýbejte se Bora Bora – ačkoliv tento ostrov má punc drahoty a kýče, nic nenahradí jeho nádhernou scenérii. Na lodi se navíc dostanete mimo dosah hotelových resortů a budete tu docela sami Přestože období od prosince do března je nazýváno „deštivou sezonou“, nemusíte se bát vyrazit do Polynésie, většinou vás zastihne jen krátká přeprška. Vyplouvá se většinou z ostrova Raiatea, kde sídlí charterové společnosti, ale plout se dá i z Tahiti. Pokud objedete všechny závětrné Společenské ostrovy, naplujete asi 250 námořních mil, samostatná plavba vyžaduje dobré zkušenosti z korálových oblastí.
JAKOU CESTOU EKONOMY NA RAIATEA PŘES AUSTRALII NEBO PČIMO POLYNESIE- KDO PORADI DĚKUJI
Články v okolí