5. prosince 1492 objevil Kryštof Kolumbus v Karibském moři Dominikánskou republiku, kterou údajně označil za „nejkrásnější zemi, jakou kdy lidské oči spatřily“. Druhý největší ostrov Karibiku se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily.
Vysoké zalesněné hory a rozeklaná říční údolí ocení především milovníci přírody a vyznavači aktivní dovolené. Skutečným rájem na zemi se ale „Dominikána“ stane také všem těm, kdo hledají pořádnou porci odpočinku. Na několik stovek kilometrů bílých písečných pláží omývá průzračné moře, kde příjemně chladivý stín poskytují větvě mohutných palem.
Gurmáni si zamilují vynikající dominikánskou kuchyni. Ochutnejte sancocho, hustou polévku z kořenové zeleniny a sedmi druhů masa, banánovou kaši mangú s vejci, osmaženým salámem a cibulkou, nebo la bandera z dušeného kuřecího či hovězího masa s fazolemi a bílou rýží. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak velmi vstřícní a milí domorodci, jejichž kultura je významně ovlivněna veselou hudbou a radostným tancem merengue. Místní se vám vždy budou snažit pomoci a vyjít vstříc, svou pohostinností se celosvětově proslavili.
Vypravit se sem můžete kdykoliv během roku. Od června do listopadu se teploty pohybují nad 30 °C a dešťové přeháňky jsou mnohem častější. K přibližně 28 °C pak teploty vzduchu klesají v období od prosince do května a v pohoří Cordillera Central může v noci dokonce mrznout.
Na Dominikánu za unikátní faunou i flórou
Téměř všechna klimatická pásma jsou na ostrově zastoupena, a díky tomu je co do rostlinstva velice bohatý. Bujnému porostu různých odstínů zeleni dominují palmy královské a kokosové, mahagon, jenž je národním stromem Dominikánské republiky, cedr, divoká oliva i mangrovy. Borovice, různé druhykapradin i orchidejí kralují v horských oblastech, v těch sušších se naopak daří zejména kaktusům.
Za orchidejemi se vydejte do Národního parku del Este, kde budete moci obdivovat také divoké olivy a hispaniolský mahagon. Významné archeologické nálezy nástěnných maleb původních obyvatel indiánského kmene Taínů zde ukrývají na čtyři stovky jeskyní a při troše štěstí a dobrých pozorovatelských schopnostech možná zahlédnete i holuba antilského, který bohužel stojí na pokraji svého vyhynutí.
Chráněný tropický les Národního parkuLos Haitisespokrývají husté porostybambusů, bromélií, ale i balzámového jablka. V Los Haitises se zároveň nacházejí největší porosty mangrovníku v celém Karibiku, které se stávají útočištěm mnohým druhům zvířat, včetně vzácného dráčka létavého z čeledi agamovitých – posledního létajícího plaza na Zemi. Štíhlý, dlouhoocasý ještěr měří kolem dvaceti centimetrů a k přeletům mezi stromy využívá kožnaté blány, přičemž bez přistání uletí až osm metrů. V porostech mangrove svůj domov našli také kapustňáci, přezdívaní mořské krávy, kteří se pasou na mořské trávě a mohou vážit až 600 kilogramů. Žijí mírumilovně v malých skupinách a zřídkakdy se vzdalují daleko od domova. Vedle kapustňáků zde žijí i některé druhy mořských želv, včetně kožatky velké, želvy karetové a želvy zelené.
Necelá padesátka druhů motýlů, které nebyly nalezeny nikde jinde na světě, žije v pohoří Cordillera Central. Na krokodýla amerického, jehož samec může dosahovat až čtyř metrů délky, zase narazíte na severozápadě ostrova v subtropickém lesnatém porostu Národního parku Monte Christi.
Původní ostrovní savce, žijící vedle druhů dovezených z Evropy, představují jen hlodavci a netopýři. Nejzajímavějším z nich je štětinatec podivný, drobný noční živočich žijící v jeskyních a kmenech stromů a živící se hmyzem. Bohužel i štětinatec patří mezi ty druhy, které jsou na pokraji vyhynutí.
Do řad ohrožených opeřenců se na ostrově staví hispánská ještěří kukačka, sova hrabavá, americká poštolka, plochozobec, hudsonský břehouš a brkoslavec palmový. Vedle těchto zde můžete narazit třeba na kolibříky, pěnice snovače, lesní holuby, sovy, vrány, vlaštovky, plameňáky, papoušky a pelikány.
Nejširší nabídku průvodců a map Dominikánské republiky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Panenské pláže, mohutné vodopády i zpívající velryby na ostrově Samaná
Na severovýchodě Dominikány leží poloostrov Samaná, který ukrývá největší přírodní bohatství celé země. Panenské pláže, mezi nimiž vynikáBonita, Portillo a Rincon, vytváří zářivě bílou konturu nekonečným hájům kokosových palem a v tyrkysově modrých vodách Karibiku jsou rozesety malé ostrůvky. Na jednom z nich –CayoLevantado, můžete buďto jen tak relaxovat, nebo třeba rybařit či šnorchlovat. PodmořskýsvětDominikány se může svorně pochlubit nádhernými pestrobarevnými korály různých velikostí, které jsou vždy v obložení vzácných korálových ryb.
Přilehnou tropickou džunglí se pak line ohlušující hřmot mohutných vodopádů. Oživte svou dovolenou krátkou, ale dobrodružnou procházkou tropickým praselem. Po zhruba hodině a půl pěší chůze džunglí z města Las Terrenas dojdete k vodopádu El Limon, pod jehož 52 metrů vysokou kaskádou se můžete osvěžit v azurové lagunce. Pokud se vám nechce šlapat po svých nebo byste zkrátka výlet rádi něčím zpestřili, pronajměte si koně s průvodcem.
K břehům poloostrova Samaná každou zimu od prosince do března z Grónska připlouvá na několik tisícovek velryb hrbatých, aby se zde pářily a přivedly na svět mláďata. V místních teplých vodách se velryby oddávají fascinujícím námluvám, během nichž navzdory svým rozměrům svižně a zároveň velmi elegantně vyskakují nad hladinu. Ideálním místem pro pozorování velryb je město Santa Barbara de Samaná na jižní straně poloostrova.
Vydejte se na průzkum některých dominikánských „NEJ“
Třítisícová hora Pico Duarte (3087 m) je nejvyšším vrcholem celého Karibiku. Najdete ji v údolí Valle de Constanza, které je velmi specifické mírným klimatem, svou alpskou krajinou a místní unikátní architekturou. Právě proto se mu někdy přezdívá „Dominikánské Švýcarsko“.
Ideální základnou pro výstup na Pico Duarte, kam je možné vystoupit v doprovodu průvodce, přičemž výstup trvá v rozmezí zhruba dva až čtyři dny, je městečko Constanza. Odtud můžete podnikat i jiné výlety do horských oblastí přilehlého národního parku Armando Bermúdez. Tuto lokalitu ocení především milovníci aktivní dovolené a adrenalinu. Vyzkoušet zde můžete i jízdu na raftu po divoké řece nebo se projet teréňákem.
Jedním z nejvyšších vodopádů Karibiku je Aguas Blancas ležící v nadmořské výšce 2000 metrů. Mohutná vodní stěna měří fascinujících 83 metrů, pod níž k osvěžující koupeli láká azurová lagunka. Už samotná cesta k vodopádu je slastí pro romantické dobrodruhy, vede totiž hustou džunglí a dlouhým kaňonem národního parku Juan Bautista Perez Rancier.
Za dalším dominikánským „NEJ“ zavítejte do regionu Barahona/Pedernales, kde najdete nejníže položené místo Karibiku – Lago Enriquillo. S svou šířkou, která se v průměru pohybuje mezi 15 a 20 kilometry, je Lago Enriquillo zároveň i největším solným karibským jezerem. Jeden ze tří místních ostrovů – Isla Cabritos, poskytuje útočiště plameňákům, leguánům, ale i krokodýlům americkým a právě tady najdetejednu z největších divoce žijící populací těchto nočních lovců. Plazi a ještěři na ostrově nejsou příliš častí, ale v jejich řadách se právě tady vyskytuje velmi ohrožený druh leguánanosorohého.
Poznávání památek i místní kultura v Santa Domingu
Mezi nejznámější turistické atrakce hlavního města DominikánySanta Domingabezpochyby patříhistorické městské jádro i původní opevnění. Pozorného cestovatele ale na první dojem zaujme jeho unikátní atmosféra. Křivolaké uličky provoněné kvalitním doutníkovým tabákem a melodické tóny merengue a bachaty odrážející se mezi stěnami koloniálních domků vtiskly Santa Domingu specifické charisma, které vám zaručeně uhrane.
Na nejstarší promenádě města Calle Las Damas, kterou obklopuje množství nádherných koloniálních paláců, budete mít pocit, že jste se vrátili o několik století zpět. A až vás zmůže únava, spočiňte na chvíli v jedné z milých kavárniček a dopřejte si výbornou místní kávu nebo třeba i panáka vyhlášeného dominikánského rumu.
Nejstarší katedrálou „Nového světa“ je Catedral Nuestra Señora de la Encarnación, jejíž základní kámen byl položen v roce 1510. Z pamětihodností si nenechte ujít také obytné sídlo Kryštofa Kolumba Casa Rodrigo de Bastidas, nejstarší dům v Santo Domingu z roku 1503 Casa del Cordónnebo nejstarší vojenskou stavbu Ameriky Fortaleza Ozama.
Moc pěkně napsáno. Chtěl jsem se tam vydat, ale sešlo z toho. Možná z důvodu toho, že jsem tam chtěl propašovat svoji hroznýšku a vypustit ji. Celou noc na letišti jsem se s ní mazlil a ráno jsem od odletu upustil. Zpětně mi došlo, že na letišti jsou všude kamery, takže o mě a mé 1 leté, 2 metry dlouhé hadici asi ostraha věděla. Každopádně tento článek mě opět povzbudil vycestovat do karibského ráje. Hada již nemám, tudíž je cesta otevřená.