Bindi – tečka na čele

Bindi – tečka na čele

Asi nejtypičtějším „znamením“ Indky je tečka na čele. A snad také žádná jiná podobná věc není opředena tolika tajemnstvími, mýty a pověrami. Proč vlastně Indky bindi nosí a mají nějakou barevnou symboliku? Můžeme je nosit i zde v Evropě?

Bindi neboli tečka

Sánskritské slůvko „Bindi“, které převzala i Hindština a téměř všechny ostatní současné indické jazyky, je odvozeno od slova „bindu“, což doslova znamená „kapka“ nebo „tečka“. Jen tak pro zajímavost – naproti tomu „sindhu“ znamená „oceán“. Tomtuto krásnému znamínku na čele se také říká tilak – neboli „značka pro štěstí“. Některé typy tilaku nosí i muži – může se jednat o příznivý znak po skončení oběti nebo obřadu, většinou malovaný rumělkou kumkumou nebo popelem. Dalším druhem tilaku, většinou malovaném žlutou hlinkou, si světci odlišují své náboženské vyznání.

Proč bindi???

A nyní zpátky k bindi. Tradičně je v Indii bindi symbolem vdané ženy. Nejde o symbol nějaké kasty nebo společenského postavení, jak se nesprávně věří. Původně bindi existovala jen v červené barvě, která symbolizuje ženskou energii. Barva kumkuma neboli rumělka (nezaměňovat s kořením kurkumou!), která se k tomu používá, má nejen přinést štěstí, ale také ochraňovat manžele. Kumkumou se také potírají okraje svatebního oznámení, nabízí se Božstvům v chrámech a slouží i k jiným slavnostním a náboženským účelům. Podle tradice k bindi patří ještě sindúr – Indky si kumkumou udělají dlouhou čáru v pěšince. V severní Indii je malování sindúru dokonce součástí svatebního obřadu, nevěstě jej maluje ženich. Vdovy bindi nenosí a také vdané ženy někdy při úmrtí v rodině nebo v době menstruace nahrazují červené kumkumové bindi žlutým kurkumovým anebo bindi nenosí vůbec.

Od kumkumy k samolepkám

První zmínky o nanášení kumkumy najdeme již ve Védských spisech, které se datují do období až 3000 let př.n.l. Bůh Krišna svoji Milovanou Rádhu zdobil červeným práškem rumělky po celém těle. Touto barvou se zdobily i ostatní dívky ve Vrindávanu a tak byla země jemně poprášena červeným práškem. Protože v Indii se dříve dívky vdávaly již ve velmi útlém věku, nosily jednoduché bindi z kumkumy vlastně všechny ženy a tato tradice pokračovala tisíciletí. V historických pramenech nalezneme též zmínky o nalepovacích bindi, které se vystřihávaly z listů a říkalo se jim patralékha, patramandžarí nebo patrabhanga. Ty se nelepily jen na čelo, ale také na bradu, krk, ňadra a ostatní části těla. Od 18. století se ve šlechtických kruzích začínají objevovat ony proslavené drahokamy a polodrahokamy. Indky si je však nenechávají do kůže zarůstat, což je opět jedna z mnoha pověr, ale kamínky si na čelo prostě lepí. Současně přicházela do módy tekutá kumkuma, která se snadněji aplikuje.

V druhé polovině minulého století začal velký boom samolepících bindi – ty se vyrábejí z papíru nebo sametu a bývají ozdobené kamínky, sklíčky, korálky, malbou nebo poprášené zlatým práškem. Mají nejen různé barvy, některé jsou i vícebarevné, ale mají hlavně nesčetné tvary. Od tradičních slziček a teček se dostáváme k půlměsíčkům, spirálkám a hadům a není vzácnost vidět bindi ve tvarech, jako jsou znamení zvěrokruhu, zvířátka nebo různé symboly. Pro slavnostní příležitosti nebo taneční vystoupení jsou v oblibě tzv. tikka bindi, což je dlouhatánský nalepovací šperk, začínající mezi očima a pokračující až k pěšince. Pro tyto příležitosti jsou také populární celé sady, které se nalepují nejen mezi oči, ale i kolem obočí a pod oči.

Bindi a my

Bindi krásně zvýrazňuje a zdobí obličej a dodává výrazu jiskru. Snad proto je nyní tak oblíbeným doplňkem po celém světě a nevyhýbají se mu ani celebrity. Jednou z nejznámějších nositelek bindi donedávna byla například zpěvačka No Doubt Gwen Stefanni a svého času je nosila i Madonna. A také zde v Čechách nejsme rozhodně pozadu, bindi u nás nenosí jen Indky, jogínky a orientální tanečnice, ale stává se běžným šperkem, stejně, jako piercing nebo jiné nalepovací „body tatoo“. Bindi jsou úžasně levná. Balíček zdobených bindi vás v našem kamenném obchůdku přijde na 20,- obyčejné červené nebo černé tečky jen na 10,-. Pokud jste ráda originální, máme i luxusní zdobené bindi a tikka bindi za 50,- anebo celé sady okolo obočí a pod oči za 100,- Pokud by vám ani to nestačilo, pak vězte, že v Indii se ve specializovaných zlatnictvích dají koupit i bindi z polodrahokamů a drahokamů zasazené do pravého zlata a stříbra, z nihž některé mohou stát i tisíce korun. Obyčejné bindi se v Indii prodávají v pouličních stáncích s bižuterií, kosmetikou a někdy i potravinami a léky. Výbornými značkami jsou Sona Care, Utsav, Mayuri atd.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Jak správně nosit Bindi

Nejprve bindi z platíčka opatrně odlepte nehtem. Pokud raději používáte pinzetu, dejte pozor, abyste jejím hrotem neoškábala ozdoby, které na bindi bývají přilepené. Bindi pak nalepte na čelo, které by nemělo být vlhké nebo mastné. Nejčastěji se nalepuje tak, aby začínalo mezi obočím a pokračovalo směrem nahoru. Někdo ale „cítí“ svoje třetí oko výše – pak není problém nalepit bindi na patřičné „procítěné“ místo. I když bindi většinou bývají k jednomu použití, často jdou nalepit i vícekrát. V případě , že chcete svoje bindi ještě někdy použít, vraťte je spátky na fólii do platíčka anebo ho nalepte na zrcadlo. Pokud bindi už při dalším použití nelepí, kupte si lepidlo na řasy a můžete je používat do nekonečna.

Vyberte si bindi, které ladí k vašemu obličeji

Kulatý obličej
Je skoro stejně široký, jako dlouhý. Nejširší je v oblasti lící. Jeho tvary jsou zaoblené.

ANO: malé, tenké a přitom dlouhé bindi.

NE: kulaté nebo hranaté, přehnaně široké

Oválný obličej
Čelo širší, než líce, lícní kosti jsou často výrazné a obličej se zužuje směrem k bradě.

ANO: dobře vyvážené, souměrné bindi všech tvarů.

NE: široké nebo dlouhé, aby zůstala zachována přirozená vyváženost a harmonie Vašeho obličeje.

Čtvercový obličej
Čelo má hranatý tvar a je zhruba stejně široké, jako líce a spodní čelist.

ANO: jemné a dlouhé bindi, opticky prodlužují a zjemňují ostré tvary. Možné i nesouměrné bindi.

NE: Široké nebo geometrické bindi jsou pro vás tabu.

Trojúhelníkový obličej
Čelisti jsou širší, než čelo. Líce jsou širší, než čelo, ale užší, než linie čelisti.

ANO: Krásně vypadají velké bindi, i kulaté, protože opticky vyvažují tvář.

NE: Malé nebo dlouhé bindi nepomohou opticky harmonizovat obličej.

Článek je převzatý z www.sari.cz

Zkušenosti čtenářů

fe nnjke

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ja viem (9999)

lolololololo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: