Díky lowcostovým aerolinkám se teď dostanete do Izraele za pár korun. Můžete tak velice snadno navštívit známa místa jako je Tel Aviv, Jeruzalém či Mrtvé moře. Izrael toho však nabízí mnohem víc.
První zastávkou po netradičních toulkách po Izraeli je městečko Betlém. Nachází se necelých osm kilometru jižně od Jeruzaléma. Už je v centrální části Západního břehu Jordánu a žije zde kolem 30 tisíc obyvatel. Tora toto městečko označuje jako Davidovo Město, ve kterém byl korunován tehdejší král Jeruzaléma. Nejznámější veřejně známým faktem je ale narození Ježíše Nazaretského.
Hlavní turistickou atrakcí Betléma je Chrám Narození Páně, kde se každoročně pořádají vyhlášené vánoční oslavy. V poslední době jsou ale tyto oslavy značně poznamenané izraelsko-palestinským konfliktem. V centru města se také nachází mešita, vedle které stojí kulturní centrum Bethlehem Peace Center, kousek od chrámu (2km směrem na jich) se nachází vyhlášená Mléčná jeskyně.
Podle evangelií se zde narodil Ježíš Kristus, v období kdy v Izraeli vládl král Herod. Byl zděšen z poselství, které mudrci prozradili a nechal v Betlémě a v jeho okolí vyvraždit všechny chlapce mladší dvou let. Marie a Josef se při jednom z prvních nájezdů vojáků ukryli v obyvatelné jeskyni, kde společně žili, za kamenem v rohu. Marii zde ukáplo z prsu mléko, které jeskyni zbarvilo do běla (proto mléčná jeskyně). Později se kvůli tomuto pátrání rozhodli Josef s Marií uprchnout i s malým Ježíšem do Egypta. Zpět do Izraele se vrátili krátce po Herodově smrti a Ježíš své mládí mohl prožit v klidu již v Nazaretu.
Na ostří nože
Betlém je dnes místem častých ozbrojených střetů mezi Izraelci a Palestinci. V květnu roku 2002 se zde dokonce při vpádu izraelské armády zabarikádovalo přibližně 180 Palestinců v Chrámu Narození Páně. Po několikatýdenním obléhání a devíti obětech na palestinské straně, byli zbývající povstalci propuštěni. Izraelští ozbrojenci posléze v chrámu našli několik výbušných zařízení.
Většina vjezdů do města je dnes pod kontrolou izraelské armády. Je zde permanentní kontrola pohybu obyvatel do a z Betléma z blízkého Jeruzaléma. My, když jsem zde cestovali, tak nás nikdo zvlášť nekontroloval ani žádné propustky nebyly potřeba (rok 2013). Všechny ulice v Betlémě byly bezpečné, a nikdo nás nijak neomezoval.
Nejširší nabídku průvodců a map Íránu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Nazaret
Leží v historickém regionu Dolní Galileje a je také hlavním městem izraelského severního okrsku. Nazaret se nachází v nadmořské výšce 300 metrů, ve vzdálenosti pouhých 25 km od Galilejského jezera, které také stoji za krátkou návštěvu. Město je díky jeho nejznámějšímu obyvateli, významným křesťanským poutním místem. Podle Nového zákona byl Nazaret domovem Josefa s Marií a místem, kde archanděl Gabriel oznámil Marii, že porodí Ježíše. Zde také podle Nového zákona Ježíš prožil dětství a mládí. Právě zde však také nacházel jako prorok nejmenší pochopení od místních obyvatel a později se rozhodl odejít do Jeruzaléma.
Počet obyvatel Nazaretu za Kristových dob je v současnosti neznámý, odhady se pohybují od 480 do 2 000 obyvatel. Archeologické výzkumy prokázaly, že v tomto místě existovaly lidské osady již před 9 000 lety. Starý zákon, Talmud či ostatní relevantní historické spisy se však o městě nezmiňují. Ani není obsažen v seznamu 45 galilejských měst od Flavia Josefa. Postavení města v rámci Galileje i celé Judeje bylo tehdy nevýznamné. Někteří historikové dokonce tvrdí, že z důvodů neexistujících písemných zmínek Nazaret neexistoval až do 1. století n. l., jiní zase, že Nazaret patřil pod jiné město.
Při návštěvě Nazaretu můžete navštívit několik překrásných křesťanských kostelů, klášterů, které nikde jinde v Izraeli neuvidíte. Určitě nezapomeňte navštívit nejznámější Chrám Zvěstování nedaleko centra města. V některých klášterech se můžete i ubytovat (jsou obvykle levnější i než hostely) a dokonale tak nasát atmosféru místa. Je v nich však striktně dodržován režim nočního klidu a dalších pravidel.
Haifa
Haifa je největší město na severu Izraele. Je i hlavním městem Haifského okrsku a čtvrté největší město v Izraeli. Nachází se přibližně 90 kilometrů severně od Tel Avivu a je hlavním regionálním centrem severního Izraele. Je také domovem Světového centra Bahá’í, které je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Haifa je hlavním i největším izraelským přístavem, centrem izraelského průmyslu a několika technologických institutů. Nachází se zde velké množství hi-tech parků, mezi nimiž je i největší a nejstarší park v zemi (průmyslová zóna Matam). Dále je zde průmyslový přístav i ropná rafinerie. Dříve bylo město koncovou stanicí ropovodu z Iráku. V Haifě se rovněž nachází dvě uznávané akademické instituce: Technion a Haifská univerzita.
Haifa byla původně vystavěna na úpatí hory Karmel. Nejstarší známé osídlení v sousedství bylo malé přístavní město Tel Abu Hawam založené v pozdní době bronzové. Později byla Haifa známá jako centrum výroby textilních barviv. Největší atrakcí města jsou úžasné zahrady “Garden Bahá’í”, ze kterých je úžasný výhled na celé město a na přístav. V Haifě doporučuji navštívit některou z izraelských restaurací k ochutnání místní kuchyně (jsou zde podstatně levnější než v Tel Avivu nebo Jeruzalémě). Haifa je skvělým místem na jednodenní výlet z Tel Avivu. Cesta rychlovlakem po pobřeží s nádhernými výhledy nezabere více jak půl druhé hodiny.