Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Berchtesgaden: jezera, soutěsky i úžasná panoramata
4. 6. 2022
Redakce
Berchtesgadenské Alpy jsou horskou perlou Bavorska, která snoubí krásu majestátních vrcholů, průzračných smaragdově zelených jezer i třpytivých vodopádů s řadou kulturních a historických zajímavostí. Přinášíme 7 tipů, co vidět při návštěvě Berchtesgadenu.
Berchtesgaden je nejvýchodnější výspou Bavorských Alp, sevřenou ze tří stran územím Rakouska. Centrem oblasti je malé lázeňské městečko Berchtesgaden, které za svůj rozkvět vděčí zdejším solným dolům. Mnohým se vybaví, že právě v této oblasti stojí nechvalně proslulé Hitlerovo Orlí hnízdo, spjaté se smutnými událostmi druhé světové války. Na jih od města se rozprostírá stejnojmenný národní park, jehož dominantou je rozeklaný hřeben třetí nejvyšší hory Německa. Watzmann (2713 m) je oblíbeným cílem milovníků vysokohorské turistiky a ferat, ikonou mezi lezci je jeho strmá východní stěna spadající k vodám půvabného jezera Königssee. A právě k němu povede náš první tip.
Zážitkem, který byste si v Berchtesgadenu neměli nechat ujít, je plavba po Königssee. Ledovcové jezero s křišťálově čistou vodou je sevřené mezi monumentálními štíty hor, které se nad jeho hladinou tyčí do úctyhodných výšin. Zhruba ve dvou třetinách šestikilometrového jezera se před námi rýsují temně rudé barokní kupole a bílé stěny kostelíku sv. Bartoloměje. Na idylickém poloostrůvku pod strmými srázy hor, kam vede jediná pohodlná cesta po vodě, vznikl po připojení Berchtesgadenu k Bavorsku v roce 1810 také lovecký zámeček bavorských králů, v němž dnes najdeme restauraci. Až k patě východní stěny Watzmannu se odtud dá dojít údolím Eisbachtal, v jehož závěru můžeme obdivovat ledovou jeskyni Eiskapelle.
Pokud pokračujete lodí až na jižní cíp jezera k horské salaši Salet Alm, můžete pohodlnou cestou dojít za hodinu a půl do závěru údolí až k nejvyššímu německému vodopádu Röthbachfall (výška 470 m). Cestou obejdete půvabné horami sevřené jezero Obersee a můžete si dát svačinku u romantické salaše Fischunkel Alm.
Jenner: letecké výhledy na Königssee
Asi nejméně pracným způsobem, jak si azurově modré jezero Königssee prohlédnout z ptačí perspektivy je výlet na vrchol Jenner (1874 m). Ten je díky lanovce z obce Königssee či vysoko položenému parkovišti Hinterbrand dostupný návštěvníkům všech věkových kategorií. Pohled, jak se temně modrá stuha jezera vine na úpatí majestátního vápencového masivu Watzmannu, je tu jako na dlani. Výlet se dá zpestřit okružní pěší variantou výstupu/sestupu k mezistanici lanovky, ale také až k hladině jezera, odkud se zpátky svezete lodí.
TIP: Další fantastické výhledy na jezero jsou na jeho východním břehu z vyhlídky Malerwinkel (Malířský koutek), vyhlídkového bodu u skalní stěny Rabenwand nebo z Feuerpalven (kousek od horské chaty Gotzenalm). Nad západním břehem se tyčí vyhlídkový vrchol Grünstein (1304 m, výstup možný pěší stezkou nebo feratou) nebo vyhlídka Archenkanzel nad skalní stěnou Archenwand.
Orlí hnízdo
Horské útočiště Adolfa Hitlera je známým tahákem Berchtesgadenu a láká nejen milovníky historie. Stojí na těžko přístupném vrcholku Kehlstein nad vesnicí Obersalzberg. Z parkoviště ve vesnici návštěvníky vyváží červené autobusy o 800 výškových metrů výše, závěrečných 124 metrů urazí výtahem ve skále. Prohlédnout si tu můžete původní vybavení a pokochat se výhledy do kraje. Krátká okružní trasa vede také k vrcholovému kříži (1837 m) a kousek dál po členitém hřebeni.
Wimbachklamm
Úzká skalní rokle vymodelovaná dravým potokem Wimbach na západním úpatí Watzmannu je jednou z nejkrásnějších horských túr celého Berchtesgadenu. Stezka prochází soutěskou po dřevěných lávkách nad zpěněnými peřejemi, zatímco z okolních skal stékají stovky dalších pramenů a vodopádů. Na stezku kaňonem Wimbachklamm se nastupuje od parkoviště u Wimbachbrücke západně od Berchtesgadenu a její návštěva zabere asi hodinku.
Pokud byste chtěli údolí říčky pokračovat dál, narazíte po cca 4 km na chatu Wimbachschloss, u ní se dá odpojit a ostrým výstupem přes sedlo Hochalmscharte (1600 m) se dá po cestě č. 486 vrátit zpět (cca 11 km, 950 m převýšení). Po dalších 4 km proti proudu Wimbachu dojdeme k chatě Wimbachgrieshütte, odkud se dá sestoupit ke kostelíku sv. Bartoloměje u Königssee a vrátit se lodí (celkem 19 km, 1230 m převýšení).
Solné doly v Berchtesgadenu
Centrum královského města leží docela vysoko nad řekou a má krásný výhled na Watzmann. Malované domy, kavárničky, prodejny krojů, malovaných krabiček a Mozartových koulí dotváří jeho „lázeňský“ charakter. Určitě stojí za to se tu na chvíli zastavit, podívat se na zámek, který dodnes patří dynastii Wittlesbachů, a navštívit některý z mnoha kostelů.
Hlavním lákadlem města jsou solné doly, Salzbergwerk. Na těžebním vozíku se dá projet do nitra hory, mezi hlavní atrakce interaktivní prohlídky patří jízda po dřevěných skluzavkách, plavba na dřevěném voru po solném jezeře a několik multimediálních ukázek získávání a využití soli.
Rossfeld Panorama Strasse
Okružní panoramatická vysokohorská silnice vede na pomezí Německa a Rakouska. Na 16 km překonává Rossfeld Panorama Strasse 1100 metrů převýšení a stoupá až do výšky 1550 m. Jako na dlani tu z četných vyhlídek budete mít nejen Berchtesgadenské Alpy, ale také oblast rakouské Solné komory na druhé straně hřebene. Pokocháte se výhledy na zubatý hřeben Watzmannu, Orlí hnízdo, masiv Dachsteinu, Totes Gebirge nebo údolí Salzbachtal.
Hintersee
Průzračné jezírko Hintersee leží na západě národního parku Berchtesgaden kousek za půvabnou vesničkou Ramsau bei Berchtesgaden. Jako odpočinkový program se nabízí procházka kolem jezera a skrz přilehlý kouzelný les (Zauberwald) u říčky Ramsauer Ache. Pohled na průzračnou hladinu jezera a impozantní vápencové štíty kolem se jen tak neomrzí.
Koho láká trochu delší výlet, vyrazí od jezera podél toku průzračné říčky do údolí Klausbachtal. Po pěti kilometrech tu čeká fotogenická odměna v podobě padesátimetrového visutého mostu Klausbachtaler Hängebrücke. Zpáteční cestu lze zkrátit autobusem.
Další tipy
Milovníci výhledů by si neměnil nechat ujít vrchol Kneifelspitze (1188 m) severně od městečka Berchtesgaden. Od fotogenického kostelíku Maria Gern ve stejnojmenné vesnici vede na vrchol asi dvouhodinové stoupání. Odměnu si na vrcholu dopřejte v restauraci Paulshütte.
Pokud hledáte trasu s menším počtem návštěvníků, vyrazte si užít horskou romantiku k horským salaším jižně od Bad Reichenhallu. Okruh (10 km, 700 m převýšení) Almerlebnispfad začíná poblíž jezera Taubensee a vede skrz lesy a horské pastviny a míjí několik horských salaší s pasoucími se stády krav.
Krásné výhledy nabízí lanovkou dostupný vrchol Predigtstuhl (1613 m) jižně od Bad Reichenhallu.
Kousek severně od Berchtesgadenu (a jen malou zajížďku od Rossfeldské silnice) se do svahů hor zařezává další malebná soutěska plná azurově modrých tůní a vodopádů. Skrz Almbachklamm se prochází po asi třicítce mostů a po chodníčcích nad řekou, a dokonce i jedním tunelem. Procházka zabere asi 2 hodiny.
V Berchtesgadenu najdeme jedinou přístupnou ledovou jeskyni v Německu. Schellenberger Eishöhle leží ve výšce 1570 m nad chatou Toni-Lenz-Hütte. Výstup po upravené pěšině zabere asi 3-3,5 hodiny.
Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel