Bavorský les: Krásná příroda nedaleko od hranic

Bavorský les: Krásná příroda nedaleko od hranic

Letní dovolené přímo vybízejí k objevování nových krajů. Do Bavorského lesa (Bayerischer Wald) respektive celého Německa teď smí po dlouhé době i neočkovaní a netestovaní. Pokud máte rádi pohodovou turistiku, cyklistiku, ale i zoo či muzea, není na co čekat.

Nejvyšší z nejvyšších

Kdo se vypraví do Bavorského lesa (Bayerischer Wald) poprvé, určitě nesmí minout nejen nejvyšší, ale i
nejznámější zdejší horu Groẞer Arber neboli Velký Javor (1456 m. n. m.). Tato dominanta se nachází jen
několik málo kilometrů od Železné Rudy a když ji spatříte, spolehlivě ji rozpoznáte podle
dvou radarů NATO. Vede sem hned několik cest. Nejjednodušší variantou je samozřejmě
lanovka s velkým parkovištěm u její dolní stanice. Za 15 Eur se pohodlně dostanete kabinkovou lanovkou nahoru a zase dolů. Pokud jedete i s rodinou, můžete počítat se slevou. Samotný vrcholek nabízí nejenom nádherné výhledy, ale i několik možností procházek. Nejkratší, zato velmi panoramatická je
cesta na 2 kilometry vzdálený Malý Javor, který je jen o 80 výškových metrů nižší. Nejvyšší vrcholky jsou
většinou holé, ačkoliv Bavorský les je z 97 % pokryt lesy. V horkých letních dnech zapomeňte
na koupání, které je v obou nedalekých jezerech zakázáno. O restaurace a krásné scenérie zde však rozhodně není nouze.

Panoramatická stezka po hřebeni Kaitersberg

Pokud byste si chtěli dát pořádně do těla a zároveň přitom neminout Velký Javor, můžete vyrazit na třicetikilometrovou hřebenovku přes dvanáct tisícovek Bavorského lesa. Výhledy a bolavé nohy jsou zaručeny. Podrobný popis této túry najdete na SvetOutdooru.cz.

Číslo dvě

Mnohdy zajímavějším, leč ne tak turisticky navštěvovaným cílem bývá často 2. nejvyšší hora. Nejinak
je tomu i v Bavorském lese. Groẞer Rachel neboli Velký Roklan je jen o několik metrů nižší
než Javor, ale dostat se na něj můžete jen po svých. Auto lze nechat na parkovišti Gfäll a
odtud už pěkně zdolat 500 výškových metrů vzhůru až na vrchol. Horská chata Waldschmidthaus je
momentálně zavřená, ale na druhou stranu vyrážejí na Roklan především lidé s primární motivací dobýt kopec, nikoliv za občerstvením. Cesta je perfektně značena s využitím obrázku tetřeva, symbolu
Bavorského lesa. Na vrchol se stojí za to vypravit za dobré viditelnosti – lze z něj totiž spatřit nejen
Velký Javor a Ostrý, ale i vzdálené Zugspitze a Totes Gebirge. Samotný vrchol je skalnatý, s velkým
křížem, a bez lesního porostu. Místní smrky zničil kůrovec a jelikož lokalita patří do bezzásahové zóny, tak ze stromů zbyly jen pahýly. Naštěstí smrk tvoří v Bavorském lese historicky „jen“ necelých 50 procent porostu. Zbývající polovina sestává hlavně z buků a v podstatně menší míře z jedlí.

Bizoni v okrese Freyung Grafenau, Bavorský les, Foto Deutsche Zentrale für Tourismus

Liduprázdné vrcholky

Národní parky Bavorský les a Šumava tvoří dohromady celek o rozloze více než 900 kilometrů čtverečních a jsou největší lesní chráněnou oblastí v Evropě. Nachází se zde přes 320 kilometrů značených cest a stezek. Pokud se tedy zrovna nevydáte na nejvyšší vrcholky, můžete si užívat pohodovou atmosféru přírody, skalnaté či travnaté svahy, nekonečné pláně borůvek a kdo chce, tak i samotu. Tisícových vrcholků je v Bavorském lese mnoho – stačí si jen vybrat. Téměř ve všech případech se připravte na strmý výstup lesem, který je však nahoře vždy odměněn nádherným výhledem, popřípadě hřebenovkou. Vyznavačům „intimnější“ turistiky lze doporučit například dva krásné vrcholky Kleiner Hahnenbogen a Groẞer Hahnenbogen, do jejichž okolí vedou značené stezky z vesnice Buchenau. Samotné vrcholky může být někdy až obtížné najít. Nachází se na nepatrných stezkách, daleko od lanovek, restaurací a skupin turistů.

Skalní masiv

Kdo by si chtěl výhledy na Bavorský les a okolní vrcholky užít z trochu jiné perspektivy a věnuje se lezení, může vyrazit přímo na hřeben Kaitersberg k vrcholu Rauchröhren. Když se vám podaří zanechat vůz na parkoviště nedaleko od městečka Drittenzell, nástup vám zabere pouhou půl hodinu. Čeká vás
tady středně těžké lezení a úchvatné výhledy. Pro úplné začátečníky tato oblast není.

Další možnosti

Vymyslet si hezký výlet pokud člověku přeje počasí, to většinou není problém. Co ale dělat, když
nejde jít do hor? Nedaleko od městečka Bodenmais, které je turistickým a lázeňským centrem Bavorského lesa, se nachází Joska Kristall – netradiční park s mnoha vystavenými skleněnými sochami a dekoracemi. Strávit příjemné odpoledne zde můžete nejen v parku obdivováním umění nebo venčením dětí na zdejších hřištích, ale i v interiéru obchodu či v restauraci.
Nedaleko od českých hranic zase láká k návštěvě tzv. Lohberg Tierpark, malá zoo u městečka Lohberg
s evropskými zvířaty a pěknými výběhy pro vlky, losy, volně pobíhajícími slepicemi i kozami.
Pokud vám pěší túry připadají moc náročné, Bavorský les je hustě pokryt sítí cyklostezek, a
jestli už program na letošní léto máte, vyražte sem v zimě. Místní běžkařské tratě
Bretterschachten nebo u Lohbergu jsou vždy perfektně upravené. Ráj pro skialpy i sjezdové lyžování pak skýtá přímo nejvyšší hora Bavorského lesa. Zdejší lyžařský areál s širokými a poměrně prudkými svahy má vskutku alpské parametry. Neváhejte a přijeďte.

Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: