BARMA: Probíhající snahy o demokratizaci komplikují boje mezi muslimy a buddhisty.
Stav nouze byl nucen vyhlásit prezident Barmy Thein Sein poté, co se ve státě Arakan rozproudily boje mezi muslimy a buddhisty. Náboženské potyčky už připravily o život osm lidí. Sedmnáct lidí je po nepokojích těžce zraněno. Ve čtyřech městech Arakanu byl dokonce vyhlášen zákaz vycházení.
Všechno začalo před několika dny, kdy arakanští buddhisté ubili několik muslimů. Podle některých informačních serverů šlo o odplatu za znásilnění a vraždu mladé ženy na konci května.
Prezident i nedávno osvobozená bojovnice za demokracii v Barmě Su Ťij se obávají, že by takovéto rasové a náboženské nepokoje mohly poznamenat snahu o demokratizaci země. Su Ťij se po dlouhých letech veznění konečně dostává do vedení Barmy a momentálně je na cestě po Evropě, kde si mimo jiné s jednadvacetiletým zpožděním vyzvedne Nobelovu cenu míru.
Nejširší nabídku průvodců a map Barmy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
V trochu bizarnom svetle sa javi tato sprava, tiez z dnesneho dna
„Coca-Cola se po 60 letech vrací do Barmy.“
http://ekonomika.idnes.cz/coca-cola-se-vraci-po-60-letech-do-barmy-dwi-/eko-zahranicni.aspx?c=A120615_103213_eko-zahranicni_spi
Je to celé postavené na hlavu. V Myanmaru jsem strávila hodně času a všechny ty zprávy v televizi jsou většinou úplně mimo realitu. „Snaha o demokratizaci“ je začátek konce. Jistě je velmi špatné někoho z politických důvodů zavírat, ale ani Američané nedělají nic z dobroty duše a jejich vpád je asi příliš krutá daň. Pokud netrpíte hlady nebo nemocemi, jste ve všeobecném nedostatku šťastní z mála. A to tam lidi byli. Nejhorší je, když zjistíte, co všechno nemáte. Deprese je totiž civilizační choroba.
Nadto není pravda, že by se tam coca cola vrátila po 60 letech, minimálně v 70. ji tam cizinci normálně dostali.
Já jsem už ale nesledovala, protože si prodeje takové břečky nevšímám.
„Všechno začalo před několika dny, kdy arakanští buddhisté ubili několik muslimů.. “
Tak toto je na mne trochu příliš.. Žádný buddhista nebude někoho mlátit bez důvodu. Sám by si tím škodil. Pravda, za určitých okolností si (řekl bych většina) buddhisté (spíše příznivci většiny buddhistických škol) dokáží – narozdíl od křesťanů -nejen v tomto velmi „slepých“ -ospravedlnit (myšleno před sebou a svou „vírou“ či spíše filosofií) i zabití jiného člověka. V některých oblastech v důsledku dlouhodobých a nyní vyhrocených problémů začíná docházet k násilným reakcím.
Rozhodně nemohu souhlasit s příspěvkem jasně postaveným na snaze o vyvolání senzace na buddhisticko/islámistických vztazích. Tato problematika opravdu není vaším kusem hnoje abyste ji mohli házet na můj monitor..
PS pokud vy neuvádíte zdroje (zcela záměrně abyste nemuseli dokládat to: „podle některých informačních serverů“ – rád bych viděl jen 10% tvrdících opak.. nemám zapotřebí tyto informace dohledávat zpětně za vás..
Jinak demokratizace nejen zde rozhodně může být chápána jako destrukce původní kultury a implementace konzumu..
Hezký den,
situace v Barmě je opravdu složitá a spor mezi muslimy a buddhisty má v Barmě dlouhé trvání. Rozhodně jsme se nesnažili psát o „senzaci“, ale už několikrát jsme informovali o dění v Barmě a probíhajícím politickém uvolnění, takže se nám zdálo důležité doplnit aktuální informace.
Onoho 3. června zaútočili buddhisté na autobus plný muslimů kvůli toho, že koncem května zadržela barmská policie tři příslušníky menšinového muslimského etnika Rohingů kvůli znásilnění a vraždě 27leté buddhistické ženy. Nicméně při něm nezabili přímo násilníky, ale další nevinné muslimy.
Spor je v Barmě tak složitý, že nemůžeme rozsoudit, jestli jsou v právu muslimové nebo buddhisté…
Přikládám několik článků o situaci:
http://edition.cnn.com/2012/06/19/world/asia/myanmar-rakhine-death-sentence/index.html?iref=allsearch
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=748294
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/po-zabijeni-a-etnickem-nasili-v-barme-dva-rozsudky-smrti_237904.html
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Dokonalé holení nejen na cestách
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru