Bad Reichenhall: bavorské město soli v srdci Alp

Bad Reichenhall: bavorské město soli v srdci Alp

Bad Reichenhall je výjimečné místo. Alpské město charakteristické pestrobarevnými budovami je ze všech stran obklopeno horskými vrcholky. I díky tomu Bad Reichenhall představuje jeden z nejvyhledávanějších cílů turistů.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Bad Reichenhall poznal již mnoho – aby také ne, když se zde lidé usadili již v době bronzové. Osadníky lákala zejména úrodná půda, která se v oblasti nachází v hojné míře. Tento kout země poté zvelebovali zejména Keltové, kteří zde vybudovali významné kulturní centrum tehdejší Evropy. Ten pravý boom však město Bad Reichenhall zaznamenalo až ve středověku, kdy zde lidé objevili bohaté naleziště soli. Pravým nálezcem však prý byl svatý Rupertus, který solné doly údajně objevil během stěhování národů v roce 696 n. l.

V Bad Reichenhallu se nachází také starý solný důl, který představuje jednu z tamějších nejvyhledávanějších atrakcí. Návštěvníci se mohou vydat do podzemí, kde se nachází labyrint chodeb, přičemž každá z nich vede do jedné ze štol. Dozví se také mnoho zajímavých informací o dobývání a zpracovávání soli. Během své návtěvy nezapomeňte ochutnat chléb z alpské solanky, místní minerální vodu  a jako suvenýr si domů můžete odvézt značkovou sůl z Bad Reichenhallu.

V obklopení skalnatých vrcholků

Jedním z důvodů, proč je Bad Reichenhall tak oblíbenou destinací, je skutečnost, že je ze všech stran obklopený horami. Působivá alpská panoramata tedy na návštěvníky čekají takřka na každém rohu. Vysokohorská turistika je zde tedy velmi rozšířená a na své si přijdou jak zkušení turisté, tak úplní začátečníci. V okolí je i mnoho cyklostezek.

Nedaleko města se nachází překrásné jezero Thumsee s průzračně čistou vodou. Nabízí mnoho stezek pro pěší s výhledy na okolní hory. Další možností je využít svézt se nejstarší kabinovou lanovkou na světě a zpestřit si den výhledem z vrcholku hory Predigtstuhl.

Kolem Bad Reichenhallu se nachází přes 150 kilometrů značených tras; některé z nich se vinou údolím kolem města, jiné však už představují o trochu větší výzvu, poněvadž vedou přes horské hřebeny. Doporučit můžeme například výšlap na Hochstaufen – hora představuje nekorunovanou modlu zdejších horolezců. K vrcholu vede cesta z parkoviště nedaleko lázní.

Před cestou se můžete občerstvit v hostinci Padinger Alm, který zde stojí už od 16. století. Z parkoviště vede lesní cesta. Část túry vede přes strmou pěšinu, na jejímž konci se však nachází odměna v podobě úpatí hory Hochstaufen, odkud už je to na vrchol jen kousek. Hochstaufen se totiž řadí mezi menší alpské vrcholy – jeho nadmořská výška nepřesahuje 2000 metrů. K vrcholu hory vede zabezpečená cesta s názvem Steinernes Jäger. Pojmenovaná je podle skalního útvaru, který připomíná zkamenělé myslivce. Právě zde si na své přijdou zejména dobrodruzi, protože po stopách kamenných ochránců lesa se vydáváme za pomoci žebříků a ocelových lan. Drsná horská krajina pouze přidává zážitku na působivosti. Odměnou je pak překrásný výhled do okolí.

Jezero Thumsee. Foto: DTZ/Bad Reichenhall Gmbh

Lázním dominuje sůl

Pokud zrovna nevyjde počasí na pěší turistiku, na návštěvníky čeká množství kaváren a restaurací v čele s lázněmi. Speciální pochoutky nabízejí restaurace a občerstvení během sezóny pod označením „kuchyně alpského města“.  Bad Reichenhall si můžete projít buď na vlastní pěst, nebo se svěřit do rukou průvodce a nechat se obohatit komentovanou prohlídkou. Město nabízí také tematické skupinové prohlídky – dozvědět se můžete například zajímavosti o těžbě soli, projít si královskou lázeňskou zahradu či se jen pokochat historickými budovami, kterých je Bad Reichenhall plný.

Rozhodně navštivte také nejstarší část města – čtvrť Florianiviertel, která má až venkovský charakter. Její centrum představuje náměstí Florianiplatz s malými obchůdky a dílnami. Tento klenot města si během staletí uchoval svůj původní charakter z doby kolem roku 1600.

V rodinném wellness resortu Rupertus si můžete dopřát nejen léčivý pramen Alpen Sole, který na místě vyvěrá, ale i mnoho dalších tematických koupelí, bazénů, vířivek a nechybí tu ani saunový svět. V létě určitě navštivte venkovní bazén Bachei, který se nachází v nádherné alpské krajině. Koho by pohled na vrcholky zlákal k akci, může zkusit vyšplhat na 6m dlouhou vodí lezeckou stěnu.

Nejstarší kabinová lanovka na světě – lanovka na Predigtstuhl. Foto: DTZ/Bad Reichenhall Gmbh

Lázeňská zahrada láká na svou středomořskou atmosféru, která je v našich zeměpisných šířkách skutečně unikátní. Slouží také jako kulisa pro nezapomenutelné koncerty místní filharmonie. Okruh, který se specializuje na historii těžby soli, vás doslova zavede do minulosti. Z centra města se dostanete až do luxusní čtvrti, kde lepší společnost trávila léto. Kontrast mezi těmito částmi města býval tak velký, že se Bad Reichenhallu dřív přezdívalo „ďábelská kuchyně“ – to kvůli kouři, který vznikal při zpracovávání soli.

Dřívější průmyslové zaměření města s sebou však nese i pozitiva. Jedním z nich je budova staré solnice, která je skutečně působivá. Pestrá, architektonicky zajímavá stavba laděná zejména do červené a bílé sice přestala sůl zpracovávat už v roce 1929, ale stále na tomto místě vyvěrá léčivý pramen, který přispívá k věhlasu města. Ne nadarmo se Bad Reichenhall zapsalo do historie jako bavorské město zdraví. V budově najdete také muzeum, kde si můžete pořídit přípravky do koupele nebo solné lampy. Za zmínku stojí také solná jeskyně, kde každé jaro probíhá speciální dechový trénink. Tato jedinečná procedura trvá zhruba hodinu a je doporučována nejen lázeňským hostům, ale i obyčejným rekreantům, kteří se město rozhodli navštívit.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí