Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Bad Nauheim: lázeňské město pro milovníky secese, růží a odpočinku
27. 10. 2021
Tereza Stará
Možná vás překvapí, co vše se ukrývá v malém lázeňském městě na západě Německa. Mezi léčivými prameny tu každý rok kvete nejstarší německá vesnice růží a centrum města je asi nejkrásnější ukázkou německé secese. Město Bad Nauheim, do kterého se zamiloval i Elvis Presley, tak nezklame milovníky umění, květin ani odpočinku.
Vyhlášené lázně Bad Nauheim leží asi třicet kilometrů severně od Frankfurtu nad Mohanem v jihozápadním Německu. Historie města se začala psát v prosinci roku 1846, kdy noční hlídač objevil minerální prameny tryskající z dávno zapomenutých vrtů. Tento vánoční zázrak učiněný během silné noční bouře pak nadobro změnil význam celého města.
Pohádka o bohatství a popularitě nového lázeňského města začala. Místní lázně přivítaly za necelá dvě století řadu významných hostů. Traduje se například, že za druhé světové války spojenecké bomby ušetřily město právě proto, že si to tu tehdejší americký prezident Roosevelt zamiloval.
Místním nejpopulárnějším návštěvníkem ale bezesporu zůstává Elvis Presley, po jehož stopách se každý rok vydávají stovky nadšených návštěvníků Bad Nauheim. Kromě hotelu Villa Grunewald, kde zpěvák nocoval, a u kterého dnes stojí jemu věnovaný památník, se jedná i o slavnou zámeckou bránu. Tady hudební král pořídil snímek pro svoje nejpopulárnější album a zástupy věrných fanoušků tu jeho ikonickou pózu rádi imitují.
Z vyvěrajících minerálních pramenů, které kdysi proměnily Bad Nauheim v lázeňské město, dnes zbyla okouzlující a mohutná fontána na hlavním náměstí v centru. V němčině se místo nazývá Sprudelhof, ve volném překladu tedy dvůr s tryskajícími prameny. Právě komplex Sprudelhof je jedním z nejkrásnějších příkladů secese v Německu.
O síle tohoto místa dobře věděli i jeho stavitelé na počátku dvacátého století. Proto si perfektně pohráli s architektonickým řešením prostoru, co vám po zdolání širokého schodiště vezme dech. Fontánu s bublajícími prameny obklopují arkády a vysoké budovy ze světlého vápence. Dominantou místa je do výšky se tyčící hodinová věž a součástí komplexu jsou i lázeňské domy a zahrady.
Co je na Sprudelhof tak speciální je ale především jeho historická hodnota. Budovy i fontána jsou přesně v tom stavu, v jakém je jeho architekti a stavitelé zanechali. Tento největší uzavřený secesní soubor v Evropě tak návštěvníky umí dokonale přenést do atmosféry lázeňského města v prvních letech dvacátého století.
Pravé lázně dělají i zahrady a hosté
Bad Nauheim je kromě secesního umění známý i díky umění zahradní architektury. Zdejší lázeňský park navrhl proslulý Henrich Siesmayer v duchu tehdy oblíbených anglických parků a mezi starými stromy, zarostlými zákoutími a romantickými rybníčky se tu tak ukrývají i vzácné druhy rostlin. K odpočinku ve stínu lákají ikonické červeno-bíle pruhované lavičky, božský klid a čistá příroda.
Pokud ale chcete k obyčejnému odpočinku připojit i skutečnou léčbu těla a duše, nemusíte se od lázeňských zahrad moc vzdalovat. Kromě historie tu najdete i moderní lázeňské domy s prvotřídními léčebnými metodami a odborným personálem. Bad Nauheim je právem považovaný za jedno z nejpopulárnějších lázeňských měst Evropy.
Zdraví a klid tu v minulosti našly i rakouská císařovna Sisi nebo ruská carevna Alexandra. Řadu dalších významných osobností najdete i na místním chodníku slávy, kde jsou jejich jména zaznamenaná na bronzových deskách. Jedná se osobnosti jako Otto von Bismarck, Mark Twain nebo Albert Einstein.
Růže, zase růže a tichá příroda
Asi čtyři kilometry daleko od centra města leží nejstarší německá vesnice růží plná vůní a květů, které od pradávna symbolizují krásu. Vesnička Steinfurth produkuje každý rok kolem 2 milionů růží různých tvarů, barev a vůní a láká tak návštěvníky z celého světa. Krásnou růžovou zahradu ale můžeme najít i přímo v srdci Bad Nauheim.
Právě cesta do růžové vesnice je jednou ze zajímavých tras pro pěší turistiku, které město a jeho okolí nabízí. Další trasy vedou lesy nebo podél řek, ať už se jedná o krátké procházky nebo delší výlety pro milovníky pohybu. Pokud více než svých chodidlům věříte jízdnímu kolu, v okolí Bad Nauheim na vás čeká i řada různě náročných cyklostezek.
Německá lázeňská města mají svoje kouzlo, které se zdaleka neváže pouze k léčivé vodě. Právě v Bad Nauheim kromě vyvěrajících pramenů a historických i moderních lázeňských domů čeká vůně růží, secesní umění a atmosféra pravého lázeňského města, kterou přijížděli obdivovat i celebrity tehdejšího světa.
Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.