Bad Kissingen: světové lázně léčí vodou, kulturou i okolní přírodou

Bad Kissingen: světové lázně léčí vodou, kulturou i okolní přírodou

Jedno z vůbec nejznámějších lázeňských měst v Německu Bad Kissingen leží na západě Bavorska a pro české turisty je tak dostupnou destinací. V 19. století se městu přezdívalo Weltbad, tedy světové lázně, a ty dnes kromě léčebných pramenů lákají i na jedinečnou architekturu a mnohé kulturní akce. Společně s dalšími proslulými lázněmi v Evropě zažádalo vedení města o zapsání Bad Kissingen na seznam světového dědictví UNESCO.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

První zmínky o minerálních pramenech a léčivé vodě z této oblasti pocházejí už z devátého století. Město Kissingen je pak poprvé zmíněno roku 1279 a pomalu se začíná přetvářet v lázeňské centrum. První oficiální turista navštívil město už v roce 1520 a lázeňský osud města byl zpečetěn.

V 18. století se Bad Kissingen stává součástí Bavorska, díky čemuž ho bavorský král Ludvík I. proměňuje na moderní a okázalé lázeňské město. V 19. století je Bad Kissingen považován za světové lázně, takzvané Weltbad, kam se přijíždějí léčit i nejdůležitější osobnosti tehdejšího světa. Místní léčivé prameny pomohly mimo jiné i Ottu von Bismarckovi, rakouské císařovně Sissi nebo ruskému carovi Alexandrovi II.

Lázně světového významu

Rozhodnutí o tom, zda bude Bad Kissingen spolu s dalšími lázeňskými městy Evropy zapsán na seznam světového dědictví, by mělo padnout asi za dva roky. O tom, že město má reálnou šanci uspět, svědčí i asi 200 000 návštěvníků, kteří tu každoročně hledají odpočinek a uzdravení.

Jako přední německé lázeňské město se Bad Kissingen pyšní velkým množstvím wellness center, kde návštěvníci hledají odpočinek a uvolnění i speciálních ozdravných center, které skutečně léčí. Díky dlouhé a bohaté historii města si tu ale na své přijde i cestovatel, který léčivé prameny nehledá.

Hned nad městem se tyčí romantická zřícenina hradu Bodenlaube z 12. století a v samém centru města čeká na návštěvníky renesanční budova radnice. Stejně jako většina evropských měst i Bad Kissingen se pyšní celou řadu kostelů z nichž asi nejvíce vyniká neogotický kostel Herz Jesu Kirche se skoro 70 metrů vysokou věží. Samozřejmostí je tu i lázeňská promenáda Wandelhalle, divadlo, koncertní hala nebo lázeňské zahrady. Navštívit můžete také 15 hektarový Luitpoldův park v anglickém stylu, který nabízí nekonečné procházky, během nichž si můžete odpočinout v hammocích, které jsou tu zavěšené mezi stromy. Stezky parkem jsou navíc osvícené, a tak přímo vybízejí k večernímu běhu nebo vyjížďce na kole.

Lázně Bad Kissingen
Interiér jedné z lázeňských budov, Bad Kissingen, Foto Bad Kissingen GmbH

V Bad Kissingen léčí i kultura

Jedním z největších kouzel města je spojení starého s novým. Historické a tradiční lázeňské město je totiž i vyhledávaným kulturním centrem s mnoha divadly, festivaly, výstavami a dalšími kulturními událostmi. Na své si přijdou milovníci všech žánrů, tradiční kultury i nočního života.

Zlatým hřebem zdejší kultury je hudební festival Kissinger Sommer, který trvá od poloviny června do poloviny července a návštěvníky láká už 20 let. Město je proslulé i živými koncerty, na které zdaleka nejezdí jenom místní, a dalšími hudebními festivaly. Romantické duše dále potěší takzvaný bál růží, který se koná v červnu v růžové zahradě, když tyto květiny voní a kvetou.

V růžové zahradě se nachází i jeden německý unikát – hrající fontána. Ta nechává denně tančit vodu na různé hudební kompozice, které sama hraje. Kromě toho celou show doprovází i speciální světelné efekty a fontána tak několikrát denně nabízí skutečně nevšední zážitek.

Luitpold park, Foto Bad Kissingen GmbH

Sportovci jsou v regionu jako doma

Ke zdraví je kromě léčebných pramenů a ozdravných pobytů potřeba i pohyb, okolí Bad Kissingen je ale naštěstí ideálním místem pro milovníky pěší turistky. Zdejší pohoří Rhön překvapí 6000 kilometry značených turistických tras, včetně 180 kilometrů dlouhé dálkové trasy “Der Hochrhöner”. Ta se táhne do srdce Německa přes hranice Bavorska, Hesenska a Durynska. Začíná právě v Bad Kissingen a končí v Bad Salzungen. Vysoké hory položené ve středním Německu potěší i rozmanitou faunou a florou a krásnými výhledy do okolí. Bad Kissingen zkrátka léčí tělo i duši.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí