Bad Füssing: léčebné prameny místo ropy

Bad Füssing: léčebné prameny místo ropy

V bezprostřední blízkosti rakouských hranic a tři hodiny jízdy autem od Plzně se nachází lázeňské město Bad Füssing. Bavorské město v povodí řeky Inn návštěvníky láká na blahodárné léčivé prameny. Málem ale bylo všechno jinak – jeho původním posláním mělo být obohacení německého chemického průmyslu. Město však nakonec získalo zcela jiný, pro přírodu méně zničující účel. Dnes už Bad Füssing nekřižují těžké stroje, nýbrž návštěvníci toužící po uzdravení a relaxu, které poskytuje místní léčivá voda.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Když před druhou světovou válkou vyšlo nařízení k prohledání bavorské půdy, pravděpodobně nikdo nečekal, že místo nerostného bohatství se ve zkušebních vrtech najde léčivý pramen. Bad Füssing dříve představoval rolnickou osadu, jejíž sláva měla spočívat právě v nálezu ropy. Cenné tekutiny však těžaři v několikametrových hloubkách nenašli ani kapku; místo ní nalezli tekutinu ještě cennější – vodu. Tehdy se psal rok 1938. Léčivý pramen, který v oblasti vyvěrá, nejprve používali němečtí zdravotníci k úklidu. Až poté zjistili, že voda, kterou až doposud využívali k drhnutí podlah, v sobě skrývá nevídané blahodárné účinky. Posvěcení státními orgány na sebe nenechalo dlouho čekat a v roce 1953 už v Bad Füssingu fungovalo známé rekreační zařízení. Lázně se v té době proslavily i za hranicemi Bavorska – za pramenem, s jehož pomocí se dařilo léčit například mozkovou obrnu, artrózu a některá kožní onemocnění a revmatická onemocnění svalstva, se sjížděli lidé z celého Německa.

Další rozvoj lázní zpočátku brzdil nedostatek půdy určené ke stavebním účelům a problémy s dodávkami vody, kterým čelila přilehlá obec Safferstetten. Vesnice s šesti sty obyvateli nebyla schopná zařízení provozovat. Podpory se lázním dostalo od spolkové země Bavorsko, která na jejich rozvoj významně finančně přispěla. Z lázní se stal státní podnik a došlo k jejich přestavbě, modernizaci a později i navrtání dalšího pramene. Zalíbení v Bad Füssingu našli i movití manželé Zwickovi, kteří byli oba lékaři. Pod jejich záštitou vznikla další léčebná zařízení, ale také park, lázeňský dům s hudebním pavilonem, zahrada, prostory pro rekreaci a čítárna.

Lázeňské komplexy i park se zahradou

V Bad Füssingu si můžete vybrat celkem ze tří lázeňských komplexů. V lázních Therme 1, které jsou nejstarší, najdete 12 bazénů a speciální sauny. Johannesbad je největším lázeňským komplexem ve městě, kde si kromě 13 bazénů a saun můžete užít i wellness, fyzioterapii a kondiční cvičení s podporou moderních přístrojů. V Europa Therme se nacházejí i vířivky a velký saunový areál. Doporučujeme navštívit tzv. AeroSalzum – saunu se slaným vzduchem, která vás přenese k moři na pláž.

Kromě komplexů můžete relaxovat i v nádherném lázeňském parku Kurpark s přilehlými zahradami plnými barevných květů a vysokých stromů.

Mekka kultury

Bad Füssing kromě wellness a ozdravných pobytů nabízí i široké kulturní vyžití. Každoročně se zde totiž pořádá úctyhodné množství hudebních festivalů a výstav – mimo jiné město hostuje i kulturní festival, který patří mezi nejvýznamnější akce v celém Dolním Bavorsku. Jmenovitě můžete navštívit také festival Thermen OpenAir, který je oblíbenou atrakcí fanoušků country hudby. Milovníkům klasiky přijde vhod festival klavírní hudby s názvem Aqua Piano. V prostředí lázeňského koncertního sálu si návštěvníci mohou vyslechnout jak notoricky známé kousky z pera věhlasných skladatelů, tak zcela nové kompozice, za nimiž stojí současní talentovaní umělci. Lázně se mohou pyšnit i vlastním orchestrem, který svým bohatým uměleckým přednesem zpříjemňuje pobyt klientům rekreačních středisek.

Fanoušci výtvarného umění pro změnu míří do místního muzea jantarů s názvem Bernsteinmuseum, které se nachází přímo v Bad Füssingu. Zajímavé expozice se nachází také v muzeu Leonhardimuseum. Na kulturu mohou návštěvníci narazit také v místním casinu.

Venkovní bazén. Foto Cure & Guestservice Bad Füssing

Divoká příroda i golfové centrum

Bad Füssing je ideální destinací i pro milovníky zvířat a divoké přírody. Kromě zajímavých informací o přírodě, která město obklopuje, se v rezervaci Unterer Inn návštěvníci mohou užít pohled na volně žijící ptactvo, které obývá zdejší chráněnou oblast. Na své si zde přijdou i rybáři, kteří se mohou vydat na rybářskou naučnou stezku, která vede i po vodě.

Jen pár minut autem od města se nachází Wildpark Halmstein. Kromě uklidňující atmosféry a zeleně, kterou je návštěvník obklopený, je zážitek v parku především pro děti – v parku se nachází několik druhů vysoké zvěře, kterou mohou děti samy krmit. Bad Füssing však není domovem pouze pro ryby a ptactvo – ve městě se nachází i unikátní medvědí útulek.

Bad Füsing je jeden z nejslunnějších německých regionů. Prozkoumat můžete až 430 kilometrů zajímavých turistických okruhů vedoucích rovinatou krajinou. Je tedy ideální na návštěvu s dětmi. Jsou tu i speciální trasy na nordic walking a pokud rádi jezdíte na kole, okolí je protkáno cyklostezkami, které vedou krásnou přírodou. Na své si přijdou také fanoušci golfu, kteří si mohou zahrát v nedalekém Thermal Golf Bad Füssing.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí