Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Bad Elster: lázeňské město obklopené vysokým lesem a zámky
16. 6. 2021
Bára Molnárová
Kousek od Aše a zároveň na hranicích Saska a Bavorska se nachází malebné lázeňské město Bad Elster. Leží v údolí řeky Bílý Halštrov (Weisse Elster), kterou lidé dříve nazývali Klášterní voda, což svědčí o čistotě a léčebném účinku pramene. Oblast obklopují vysoké lesní porosty, zajišťující příjemné klima. Dovolená může začít!
Příběh města sahá hluboko do historie a váš první kratší výlet může vést jeho počátkům. Když se vydáte ani ne dva kilometry severozápadně od města, dojdete k tzv. Starému zámku, jak se přezdívá zbytkům kruhového valu z 12. století. Jsou důkazem, že byla oblast osídlena již před první zmínkou o městě z roku 1324. Již v poměrně rané historii města byl objeven léčebný účinek Halštrovského pramene, řeky, která se dnes nazývá Bílý Halštrov (Weisse Elster). Místní lékař a přítel zemského pána ve svých pamětech ze 17. století píše, že si pro zdejší vodu jezdili až z dalekého okolí a byla využívána pacienty s mnoha nemocemi. Do města zavítal i básník Johan Wolfgang von Goethe a našel v něm inspiraci pro své dílo Heřman a Dorotka.
Město bylo v 18. století prohlášeno za Královské saské státní lázně, to pro zdejší léčivé prameny. Z města se tak postupně stalo lázeňské centrum, kam se sjížděla evropská smetánka. Toto období tu po sobě zanechalo rozlehlé a krásné parky, velkolepé budovy a promenády, které zvou k příjemným procházkám. Parky jsou dokonale upravené a kochat se můžete pestrobarevnými květinovými záhony. Nechybí ani fontány a sochy. Zastavte se u Louisina jezírka a chvilku u něj spočiňte. Poslouchejte zvuky zahrady a užijte si lázeňskou pohodu.
Zdejší lázně mají velmi dlouho tradici. Odpočinek a uzdravení sem jezdilo hledat mnoho saských králů, mezi nimi například král Friedrich August III. a král Albert, po kterém jsou pojmenovány dnešní Albertovy lázně.
Nabídka Královských saských státních lázní je v Bad Elster velmi rozmanitá a je zde několik rehabilitačních lázeňských klinik. Albertovy lázně s dlouholetou tradicí se vyznačují spojením moderního terapeutického a relaxačního centra v historických budovách. Kromě množství vřídelních pramenů a vysoce uhličité vody podporuje zdraví a zlepšuje zdravotní stav také vysoce účinná přírodní slatina. Ta se užívá už od dob starého Řecka a Říma, ale i starého Egypta. Využívá se pro koupele a zábaly při tzv. termoterapii, metodě, kdy se aplikuje na organismus teplo. Prospěšná je především při revmatických onemocněních a chorobách pohybového aparátu. Lázeňský areál Soletherme a Albertovy lázně tvoří dohromady Královský lázeňský dům, který obklopuje lázeňský lesopark.
Galerie i přírodní divadlo v lesoparku
Na své si v Bad Elster ve městě rozhodně přijdou i milovníci umění. Přes den doporučujeme navštívit galerii Kunst Wandelhalle a večerní program zajistí Divadlo krále Alberta. Ve městě se také nacházejí tři hudební pavilony, kde se pravidelně konají koncerty a když budete mít štěstí na správné načasování, poslechnete si koncert místní filharmonie.
Zajímavostí a místem, které musíte navštívit, je NaturTheater, které vzniklo v roce 1911 v lesoparku Bad Elster Jedná se o přírodní divadlo, první svého druhu v Sasku. Venkovní divadlo funguje nezávisle na počasí. Hlediště je kryto posuvným zastřešením, a tak i kdyby padaly trakaře, představení to neohrozí. Od května do září se zde hrají Goetheovy hry a pořádají hry a pořady různých žánrů.
Co by to bylo za návštěvu lázeňského města bez procházky po místní kolonádě. Dojdeme k ní po obejití divadla. Kolonáda vede přímo podél již zmíněné řeky Weisse Elster. Když půjdeme proti proudu, dojdeme k muzeru lázeňství, jehož instalace rozhodně stojí za návštěvu. Půjdeme-li dále, dojdeme k lázeňskému rybníku, kde je příjemná atmosféra.
Hrad a zámky v okolí
Byla by škoda neprozkoumat při návštěvě lázní výlety okolí města. Přes vysoké lesy se dostanete k hradu Schönfels, který byl postavený už na počátku 12. století a dodnes je jednou z nejzachovalješích středověkých pevností. Rekonstruován byl během 15. a 16. století. Dodnes má zachovalou vytápěnou komnatu v severozápadním křídle a kouzelnou atmosféru má hradní kaple s gotickým křídlovým oltářem, varhanami a barokní kazatelnou, která je velmi bohatě zdobená. V okolí hradu je kromě hlubokých lesů i pěkný rybníček, u kterého si můžete udělat piknik.
Dalším tipem na výlet je zámek. Ani ne 19 km vzdálený je zámek Voigtsberg. Výrazný je svoji mohutnou stavbou, kterou doplňuje gotická kaple sv. Jiří plná sakrálních uměleckých děl. Nachází se zde i zachovalá komnata s barokním stropem a prostorný Rytířský a Knížecí sál. Zajímavostí je, že se v sále mohou konat svatby. Na zámku můžete navštívit i muzeum koberců, jelikož tkalcovství má v této oblasti velkou tradici. Dále je možné prohlédnout si výstavu minerálů.
Bad Elster je město mnoha možností. Ať už si chcete přijet pouze odpočinout, nebo si užít aktivnější příjemnou dovolenou s dětmi, nebudete se zde ani chvilku nudit. Když vás omrzí sauny a lázeňské procedury, vyražte za kulturou nebo na výlet po okolí.
Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.