Ázerbajdžán

Ázerbajdžán

Když se řekne Ázerbájdžán, mnoho z nás si představí velice exotickou, nepřístupnou a ortodoxně islámskou zemi. Opak je pravdou. Ázerbájdžán je díky svému ropnému bohatství nejbohatší ze tří zakavkazských zemí.

Téměř všichni obyvatelé Ázerbájdžánu jsou muslimové. Většina muslimů jsou šíité. Ovšem nábožensky jsou Ázerbájdžánci velice vlažní. Kdyby člověk neviděl mešity a občas nezaslechl hlas muezzina (nebo spíše amplionu), svolávajícího věřící k modlitbě, člověk by ani nepoznal, že je v islámské zemi. Ženy až na naprosté výjimky nechodí zahaleny a v Baku se oblékají úplně stejně moderně jako u nás. Ani muži moc nenosí tradiční islámský oděv a pokrývku hlavy. Muži ovšem zásadně nenosí kraťasy, i když u turistů je tolerují. Mezi obyvateli je mnohem více tmavších typů než u nás, ale výjimkou nejsou ani blondýni a blonďáci – žije zde početná ruská menšina, zvláště v Baku.

Lidé v Ázerbájdžánu jsou velice příjemní a přátelští, stejně jako v celém Zakavkazsku. Jsou velice ochotní a rádi Vám nezištně pomohou a poradí. Jediné, na co si musíte dát pozor, je otázka Náhorního Karabachu a vztahu Ázerbájdžánců a Arménů. Při jakékoliv zmínce o Náhorním Karabachu, který po ázerbájdžánsko-arménské válce obsadila Arménie, se Ázerbájdžánci dostanou do velice bojovné nálady. Pokud ale neurazíte jejich národní hrdost, jsou to velice milí lidé.

Baku a okolí

Baku (ázerbájdžánsky Bakı) má téměř dva miliony obyvatel a je největším městem Zakavkazska. Leží na pobřeží Kaspického moře a tudíž v proláklině pod úrovní světového oceánu. Baku je velice moderní město, s živými bulváry a luxusními obchody. Najdete tu ale i historické památky. Asi nejznámějším symbolem Baku je Dívčí věž (Maiden’s Tower). Zajímavý je také Širvan-šachův palác, který je krásně restaurován a je rovněž zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zajímavým místem je Martyr’s Lane, památník ázerbájdžánských a tureckých obětí z bojů proti Arménům. Ázerbájdžánci často tvrdí, že Turci a Ázerbájdžánci jsou vlastně jeden národ. Turečtina a ázerbájdžánština jsou si navzájem velice podobné. V roce 1920, kdy zakavkazské republiky vyhlásily nezávislost a v sovětském Rusku probíhala občanská válka a intervence zahraničních mocností, vznikla velice nepřehledná situace. Už tehdy proti sobě bojovali Arméni na jedné straně a na straně druhé Ázerbájdžánci a Turci. Nové nepokoje mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukly koncem 80. let, ještě za existence SSSR. Po jeho rozpadu pak nepokoje přerostly v regulérní válku, v které byl Ázerbájdžán poražen a přišel o značnou část svého území (13 % plochy) – Náhorní Karabach a okolí. 800 000 Ázerbájdžánců bylo vyhnáno ze svých domovů a stalo se tak vlastně uprchlíky ve vlastní zemi. Padlí z těchto bojů jsou považováni za mučedníky a jsou pohřbeni právě na Martyr’s Lane. Nenávist ke všemu arménskému je v Ázerbájdžánu skutečně mimořádně silná.

Martyr’s Lane leží zároveň na kopci, odkud je krásný pohled na pobřeží Kaspiku s přístavem. Bohužel Kaspické moře je značně znečištěné a proto se v něm nikdo nekoupe. Chtěl jsem si v něm smočit symbolicky alespoň nohy, ale když jsem viděl ten sajrajt, co plaval ve vodě, přešla mě chuť.

Na vině je hlavně těžba ropy. Sověti dříve a Ázerbájdžánci dnes si s ekologií moc hlavu nelámou. Sověti navíc postavili v Sumgayitu, nedaleko Baku, obrovský petrochemický komplex, a tak okolí Baku bylo jednou z nejznečištěnějších oblastí na světě a ani dnes to není co se životního prostředí týče žádná sláva. Jak vypadá těžba ropy v praxi, se můžete přesvědčit v okolí Baku, například v městečku Surachani, asi 20 kilometrů od centra Baku. K vidění tu je spoustu menších ropných věží a čerpadel, která jedou na plný výkon. Všude mezi věžemi je cítit ropa a černá břečka vyplňuje i kdejakou louži a stoku. Tady by si člověk asi netroufl odhodit nedopalek cigarety! Strojní vybavení je evidentně zastaralé a připomíná Texas někdy na konci 19. století. Na konci 19. století začal ostatně i největší ropný boom v Baku a okolí. Když ale Sověti objevili ještě mnohem větší ropné bohatství na Sibiři, přesunuli většinu těžby tam a význam Baku poklesl. Dnes se těžba ropy opět zvyšuje a Ázerbájdžán díky tomu bohatne. Mimořádný význam pro celou zemi má nedávné dokončení ropovodu po trase Baku – Tbilisi – Ceyhan (Turecko), čímž se země napojila na mezinárodní trhy.

V Surachani je i další velká zajímavost – Chrám Vyznavačů ohně (Atešgah). Vyznavači ohně jsou původně zoroastriáni, kteří před pronásledováním byli nuceni utéct z Persie do Indie a odtud se nakonec dostali mimo jiné do Ázerbájdžánu. V chrámu hoří věčný oheň, napájený přírodním vývěrem zemního plynu.

Asi 60 kilometrů na jih od Baku leží další zajímavá turistická lokalita, městečko Gobustán. V okolní polopouštní krajině jsou k vidění dvě zajímavosti. V okolí Gobustánu je největší koncentrace bahenních sopek na světě. Tyto „sopky“, vysoké maximálně několik metrů, neustále pobublávají a vyvrhují ze svých útrob bahno, které vzápětí na prudkém slunci tuhne. Druhou zajímavostí jsou 12 000 let staré skalní kresby. Narozdíl od slavných kreseb ve Španělsku, Francii nebo na Moravě se nezachovaly v jeskyních, nýbrž na skalách přímo na zemském povrchu. Umožnilo to mimořádně suché podnebí, které v této oblasti panuje. Aby si člověk v klidu prohlédl oba turistické taháky, je ideální najmout si taxi. Jinak by člověk nachodil minimálně 20 kilometrů, což je ve vražedně horkém podnebí v otevřené suché krajině zhola nemožné. Ledaže by člověk vyrazil již před rozedněním.

Šeki

Šeki je menší historické město na severozápadě Ázerbájdžánu. Největší turistickou atrakcí je bezvadně zrekonstruovaný chánův palác z 18.-19. století, který je rovněž na seznamu UNESCO. Je sice rozměry poměrně malý, ale má moc krásnou vnitřní výzdobu. Šeki bylo vždy centrem zpracování hedvábí, avšak po rozpadu SSSR výroba upadala, až došlo k jejímu ukončení.

Lahidž

Lahidž je vesnice s přibližně 2000 obyvateli. Leží v krásné krajině v podhůří Velkého Kavkazu, v nadmořské výšce kolem 1000 m.n.m. Vesnice je už od středověku centrem kovotepectví. Toto řemeslo se zde udrželo až dodnes. Zajímavější je také zdejší most. Původně stál dlouho osamoceně – po rozpadu SSSR totiž došly peníze. Nyní se však konečně peníze opět našly a tak se most dokončuje a staví se silnice, která zanedlouho Lahidž spojí s městem Guba na druhé straně kavkazského hřebene. V okolí vesnice jsou rovněž nádherné skály. Lahidž je poměrně hodně navštěvován turisty, zejména z jiných oblastí Ázerbájdžánu.

Nejzajímavější pro mě ovšem bylo setkání s kolegou – místním učitelem matematiky. I když je Lahidž poměrně odřízlý od světa, mají tu i internet a škola je malá ale útulná. Funguje nepřetržitě už od roku 1882! Plat učitel matematiky je pro zajímavost asi 5000 Kč měsíčně. Nic moc, ale pořád mnohem víc než v Gruzii. Školní chodby zdobí několik nástěnek, z nichž nejvíc mě zaujala ta s mučedníky – bývalými studenty zdejší školy, kteří zahynuly ve válce s Arménií o Náhorní Karabach.

Nejširší nabídku průvodců a map Ázerbájdžánu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ázerbájdžán – praktické informace

(Kursy v létě 2007: 1 EUR = 1,16 M (nový manat), 1 M = cca 25 Kč)

Poznámka: Oficiálním platidlem v Ázerbájdžánu je nový manat a pouze nové manaty jsou v oběhu. Před několika lety ale platil starý manat. 1 nový manat = 5000 starých manatů. Místní si ještě na novou měnu nezvykli a v obchodech a směnárnách často uvádějí cenu ve starých manatech, i když už neplatí. Někdy také řeknou, že něco stojí jeden širvan. Širvany už také neplatí. Jeden širvan byl 10 000 starých manatů, takže to odpovídá dvěma novým manatům.

Víza a vstup do Ázerbájdžánu

Víza do Ázerbájdžánu stojí 40 USD a platí jeden měsíc. Bez problémů je dostanete na letišti při příletu. Pokud ale jedete do Ázerbájdžánu po zemi, musíte si je vyřídit předem na ambasádě, protože na hranici se nevydávají. Pro nás je nejbližší ambasáda ve Vídni. Nejschůdnější cestou je získat víza na ambasádě v Tbilisi. Hledejte na ulici Chavchavadze 36. Je tu česká ambasáda a asi 150 metrů od ní je ázerbájdžánská ambasáda a konzulát. Musíte si vyzvednout formulář, vyplnit ho a přiložit dvě pasové fotografie. Příjem žádostí o víza je dopoledne v 10-12 hodin. Vyřízení žádosti trvá tři pracovní dny (takže když vízum podáte třeba ve čtvrtek, dostanete ho až v úterý). Výdej víz je odpoledne mezi 16 – 17:00. Tyto údaje visí na nástěnce, ale úředníci si svoje pracovní hodiny upravují jak chtějí – klidně začnou třeba o půl hodiny později, odpoledne naopak zase dříve – raději se jich zeptejte kdy přesně máte přijít. A obrňte se trpělivostí! Mě dali vízum až po 4 pracovních dnech. V den výdeje víza Vás nejdříve pošlou zaplatit 40 USD do banky a pak Vám teprve vydají vízum (nelze platit na ambasádě). Celkově jsem ambasádu navštívil pětkrát, ale nakonec jsem vízum dostal.

Na hranicích nedělají Ázerbájdžánci problémy a úřadují rychle, narozdíl od zkorumpovaných Gruzínců. Pamatujte, že do Ázerbájdžánu Vás nepustí, pokud máte v pase razítko z Náhorního Karabachu – berou to jako ilegální vstup do jejich země. Také nesmíte mít s sebou žádné písemnosti z Arménie. Obzvláště jsou celníci alergičtí na arménské mapy, kde je Náhorní Karabach zakreslen jako arménské území. Pohledy z Arménie jim ale nevadily.

Ubytování

Ubytování v Ázerbájdžánu je neuvěřitelně drahé a přitom na naše poměry nekvalitní. Síť levných hotýlků a hostelů zde úplně chybí a staré velké hotely ze sovětských dob fungují, ale pozvolna se rozpadají a přitom ceny jsou stále vysoké. Spal jsem v hotelu jen v Baku a v Lahidži, dvakrát jsem raději za městem postavil stan. Na ceny uváděné v Lonely Planet zapomeňte, jsou značně vyšší.

Baku: hotel Dženub – 20 M za pokoj (500 Kč!!!). Tohle byl nejlevnější hotel v Baku! Jediná jeho výhoda je, že leží přímo v centru.

Cena je za dvoulůžkový pokoj, takže pokud budete dva, ušetříte. Hotel je v polorozpadlém stavu, „sprcha“ a záchod jsou na chodbě (teče teplá voda). Na chodbách ve dne pracovali řemeslníci a prováděli za chodu hotelu rekonstrukci.

Lahidž: Cenu noclehu v jednolůžkovém pokojíku jsem usmlouval na 10 M. Jediné jakžtakž levné ubytování v Ázerbájdžánu.

Šeki: Zde jsem v hotelu nebydlel a šel spát pod stan za město. V hotelu na náměstí (s nápaditým názvem „Šeki hotel“) stál nejlevnější pokoj bez příslušenství 16 L. Pěkný velký pokoj s koupelnou byl pak za 30 M.

Doprava

Baku (MHD): Použil jsem jenom metro. Jedna jízda stojí neuvěřitelných 0,05 M (1,25 Kč!!!). Metro sovětského stylu s klasickými ruskými vagóny jako v Jerevanu nebo Tbilisi. Vstup do metra je přes turniket na čipovou kartu. Tu si koupíte u vstupu do metra. Stojí 2 M, což je vratná záloha. Pak si na ní koupíte kolik chcete jízd. Vynikající systém!

maršrutky: tvoří pilíř ázerbájdžánské dopravy, klasické autobusy jezdí málo.

Orientační ceny:

Lahidž – Baku: 6 M (4 hodiny jízdy, 160 kilometrů).

Baku – Gobustán: 0,80 M  (1 hodina jízdy, 60 kilometrů – příměstské maršrutky vyjíždějící z Baku jsou obvykle levnější).

Šeki – Garamaryam 5 M  (150 km, 2 hodiny jízdy).

Zagatala – Šeki 2M (72 kilometrů, 2 hodiny jízdy).

taxi – Gobustán: usmlouval jsem to na 12 M. Řidič byl v pohodě, najezdil se mnou minimálně 20 kilometrů. Počkal na mě u bahenních sopek a skalních kreseb a pak mě odvezl zpět do Gobustánu. Celý výlet trval asi 2 hodiny.

Vstupy

Baku: Širvan šáhův palác: 2 M

Gobustán: skalní kresby: 3 M (bahenní sopky jsou v otevřené krajině a vstupné se neplatí).

Šeki: Chánův palác: 0,80 M

Surachani: Atešgah (Chrám Vyznavačů ohně): 2 M

Ve všech památkách zaplatíte navíc nehorázných 2 M  za focení. Pokud máte malý kompakt, který schováte do kapsy, neplaťte, nikdo Vás hlídat nebude. Doporučuji ale zaplatit za focení v Chánově paláci v Šeki. Je s Vámi neustále průvodce a přitom vnitřek je opravdu moc pěkný a je co fotit.

Jídlo

Levné. Pouliční občerstvení tvoří hlavně kebaby a šašliky a podobně jako v Turecku všudypřítomný čaj, čaj a zase čaj. Všude jsou ale zahrádky, kde si můžete dát točené pivo (s islámským zákazem alkoholu si místní moc hlavu nelámou).

kebab v housce (na ulici): 1 M

kebab v restauraci (Baku- porsyon – maso na talíři + chléb, dobrá a velká porce):2 M

zmrzlina : 0,30 M

popcorn: 0,30 M

pivo (0,5 l, točené): 0,80 M

gutab: něco jako slaná palačinka, malá placička plněná mletým masem nebo špenátem: 0,20 M

konvička čaje: 0,20 – 0,60 M. Narozdíl od Turecka Vám čaj servírují rovnou v konvičce a přinesou tolik malých skleniček, kolik Vás je. V jedné konvičce je čaj tak na 6 skleniček, za pár korun tak můžete sedět u čaje třeba 2 hodiny. Cukr je vždy na stole, často Vám k čaji dají i citron.

Jiné výdaje

internet: 0,40 – 0,60 M / hodina

úschovna zavazadel na autobusovém nádraží v Baku: 2 M (1 velká krosna) na den.

Chtěl jsem si koupit i nějaké pohledy, ale na žádné jsem nenarazil v celém Ázerbájdžánu.

Celkově platí o Ázerbájdžánu to samé co o Arménii. Všude je o něco levněji než u nás, ovšem s jednou významnou výjimkou, a to je ubytování.

Zkušenosti čtenářů

Karel

Jo jo, v Ázerbájdžánu je pěkně, a navíc tam není tolik turistů, doporučuji určitě navštívit a pak případně pokračovat trajektem přes Kaspické moře do Turkmenistánu či Kazachstánu.

nox
Karel:

Zkoušel jsi ten trajekt do Aktau (Kazachstán). Uvitam jakekoliv zkusenosti ci informace!

Feďa Fiala

Ohledně cen ubytování s tebou nemůžu souhlasit, my spali v levných starých komoušských hotelích v Qubě a Qusaru a pokoj byl v přepočtu do 200 Kč. V Šeki bych rozhodně doporučil navštívit kromě chánova paláce opravený Karavanseraj, slouží taky jako hotel a spali jsme v něm asi za 300 Kč za pokoj. V blízké vesnici Kiš ubytovává Ilhama Abdulhamidova, která nás pohostila a řekla, ať dáme, kolik můžem, tak jsme dali tolik, kolik jsme platili obvykle jinde. Jako průvodce doporučuju koupit z nakladatelství Trailblazer – daleko lepší než LP, k dostání v Kiwi v Praze, nahlédnout můžete v klubu Karavanseraj v Praze. Jinak s tebou souhlasím, že je to úžasná země, kam stojí za to vyrazit. Feďa

Petr
Feďa Fiala:

Ahoj Feďo, tak v Qubě a Qusaru jsem nebyl, nemohu posoudit. V Baku ale pochybuji, že se dá sehnat levnější než těch 500 Kč za pokoj – samozřejmě že když tam spíš ve dvou, tak to dělíš dvěma a to už je celkem v pohodě, ale pro jednoho je to dost, a to obzvlášť vzhledem ke „kvalitě“ rozpadajícího se hotelu, obzvlášť když přes den vrtají na chodbě řemeslníci. On ten hotel musel za komunistů vypadat docela luxusně, ale dneska…
Měl jsem jen Lonely Planet a taky jsem neměl na Ázerbájdžán tolik času. Do toho chánova Karavanseraje v Šeki jsem zamířil jako do prvního, ale bylo tam úplně plno, což je prý bohužel dost časté…
Kdo hledá, najde, rozhodně ale pro Ázerbájdžán platí, že najít levné ubytování je daleko těžší než v Gruzii, a téměř vždy je to dražší.

Richard

Taky jsme loni na podzim navštívili Ázerbajdžán (přelom října a listopadu). Zajímavá a hezká příroda, zvlášť některé partie (Lagič, Šeki nebo jižní Ázerbajdžán (Yardimli). Drahé a málo kvalitní ubytování můžu potvrdit, i když v Šeki byl hotel Kervanserai perfektní (zrekonstruovaný klášter). Jídlo nic moc – samé skopové. Co nás dost překvapilo byl u nás nmepředstvitelný počet policejních hlídek na silnicích vybírajících pokuty za „rychlou jízdu“ – samozřejmě zkorumpovaných. Jinak ale návštěva stála za to. Jo, a Kaspik je opravdu stoka stok.

Michal Kupsa

Ahoj,
jedu tam letos uz podruhe a doplnujici info je, ze vizum pri vyrizeni primo na letisti zdrazilo ze 40 na 90 USD.
Michal
http://www.michalkupsa.cz/

ali

jsem z azerbajdzanu.dlouhou dobu zil v cechach.lidi mam vas moc rad,rad poradim a pomuzu se vsim co se tyka azerbajdzanu.piste samozrejme v cestine.cekam s laskou k cechum vas -alibaba-

david
ali:

shoj Ali,

chystám se příští rok na cestu, kdy se budu dostávat z ruska do Iránu a pak dál na východ. Z kavkazkých republik jsem zatím nebyl právě v Azerbajdžánu, takže se rád podívám tam. Je reálná pozemní cesta Rusko – Azerbajdžán – Irán ?? hraniční přechody na téhle ose jsou? A vztahy s Gruzií? Rád bych navštívil přátele v Tbilisi..

Díky za tip..

d

BOČOK
ali:

Platí ještě vaše nabídka? Děkuji V. Bočok

Roman
ali:

Ahoj Ali.
Platí ještě Tvá nabídka průvodce? Letím do Baku v září 2016. Ozvi se mi na email:

ab***@se****.cz












Díky

Roman
ali:

Ahoj Ali.
Platí ještě Tvá nabídka průvodce? Letím do Baku v září 2016. Ozvi se mi na email:

ab***@se****.cz












Díky

Petr

ahoj,jaké mají napětí v zásuvkách a není nutný nějaký adaptér do zásuvek.

Petr

Je to sice uz par let, ale nezamenil zde autor nahodou narodnost? : „Na hranicích nedělají Ázerbájdžánci problémy a úřadují rychle, narozdíl od zkorumpovaných Gruzínců.“ Z nasich zkusenosti s prechode hranice Azerbajdzan / Gruzie (zatim cca 8x) ta veta plati 100%, jen narodnosti mely byt prehozeny.

Marcela

Chystám se příští měsíc na cestu do Azerjbájdžánu…v 8.7.2013….Jen netuším jak obejít Prahu ohledně VÍZ…Četla jsem , že musím na vel.Azerbáj…a požádet o něj…zaplatit 2600kč…Kámoš mi ještě doporučil at si zakoupím nocleh v hotelu v centru Baku…Ráda bych nějakou radu..Dík Maci

lenka
Marcela:

Ahoj Maci,

prosimtě jak se ti to nakonec povedlo vyřešit? my tam míříme za měsíc, takže asi máme do dělat. děkuji za jakoukoliv radu.

Martin
lenka:

Zdravim, jak je to tedy s temi Vizy? Daji se bezproblemu koupit na letisti v BAKU nebo je opravdu nutne to vyridit predem na ambasade?

diky za info

Vladimír Suchý

Mrzí mne to, ale v článku o Ázerbájdžánu je hodně, velmi hodně, špatných informací. Celý informační článek by bylo třeba předělat. Pro samostatné cestovatele: VÍZUM NELZE v žádném případě získat na letišti!!!! Je nutné to vyřídit na velvyslanectví Ázerbájdžánu v PRAZE (nikoliv ve Vídni).

eva
Vladimír Suchý:

mějte se všichni hezky, ale raději na článek nespoléhejte, je už zastaralý. Nejnovější info ohledně víz najdete na stránkách nového AZ velvyslanectví v Praze. Hotely se také hodně zlepšily, ale jsou drahé.

eva
Vladimír Suchý:

mějte se všichni hezky, ale raději na článek nespoléhejte, je už zastaralý. Nejnovější info ohledně víz najdete na stránkách nového AZ velvyslanectví v Praze. Hotely se také hodně zlepšily, ale jsou drahé.

Petr
eva:

Jak to tedy v zemi je? Dá se tam koupat v moři? Co to je drahé hotely? A strava? Díky za odpověď.

martin julis

proc resite tolik cenu ubytovani kdyz jedete takovou dalku kdyz na to nemam tak tam snad nejedu ne

martin julis

zaplatit 1500 korun za noc v dobrem hotelu v centru baku mi neprijde vubec drahe tak spinkejte ve stanu a mate po starostech

Jiří Kuchta

Tak já nevím, ale namátkou jsem v Booking.com zdal Baku, datum 10.5. a vyletěl mi pěkný guesthouse, dvoulůžkáč s koupelnou a snídaní za 10 €. To se mi nijak drahé nezdá.

Igor

Někdo si tady stěžuje, že je potřeba aktualizovat článek … to je přece nesmysl, autor popisuje tehdejší cestu. Nepochybně se hodí i dnes, pro inspiraci kde se zastavit, co navštívit.
Zřejmě ten, kdo takovou cestu plánuje, tak už informace pobral. Doba pokročila …  Ázerbajdžán se dost zmodernizoval. Víza elektronicky, ceny jsou snesitelné, zřejmě především díky devalvaci měny na polovinu, někdy v roce 2015. Možnost ubytování přes airbnb … my vybrali naprosto excelentní byt 185m2 až pro 7 lidí, nový, luxusní za 10800,- za 6 nocí. Při přepočtu na osobu se na poměry ČR není co dodat.
S rodinou se chystáme do Baku na EYOF2019, syn tam bude reprezentovat a tak jsme se rozhodli z toho udělat rodinnou dovolenou. Akorát letenky nejsou levné, 14 dní před odletem za 52tis pro 6 lidí, takže asi o 15tis dráž, než měsíce před tím, ale dva dny po zakoupení už byly za 72tis. Ale tato darda je dána tou olympiádou a velkým zájmem, navíc taky se tam ani tolik nelétá. Když jsem viděl letenky v zimě … nemůžu se ubránit myšlenkám na lyžovačku na Kavkazu. 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí