Autorka pracuje pro španělskou centrálu cestovního ruchu Turespaña, proto jsou její znalosti Španělska opravdu výjimečné. "Španělsko je můj
osud. Nikdy mě nepřestane překvapovat svojí rozmanitostí, pestrostí a
otevřeností místních obyvatel. Když proniknete do tajů jejich jazyka a
jejich historie, objevíte mnohobarevný svět velmi odlišný od našeho
středoevropského pojetí života. Když jsem šla na konci devadesátých let
Svatojakubskou cestu, byl to skutečný poutnický výkon, protože dosud na
ní nebylo tak velké zázemí jako dnes. A měla jsme možnost díky tomu
nahlídnout do zákoutí španělské duše."
Proč mám ráda Menorcu? Protože mě vždycky překvapí. Protože to není ostrov přeplněný turisty a lehátky na plážích. A protože místní dbají na to, aby jejich ostrov zůstal jejich. Jak sami říkají: „Raději toho nebudeme tolik dovážet, nebude sem létat tolik letadel, nebudeme mít sezónu celý rok, ale udržíme klid a přírodu, což nám ostatně všichni závidí.“
Festival Ibérica oslavuje flamenco a iberoamerickou kulturu a letos proběhne už 21. ročník. Každoročně se jeho zahajovací koncert koná v červnu na brněnském hradě Špilberk. Letošní oslavy se prodlouží až do září.
Život v Extremaduře, ve španělské nejzápadnější autonomní oblasti, kam jezdí na dovolenou hlavně Španělé, se točí kolem tří věcí, které mají pro místní cenu zlata: papriky, šunky a nádherné přírody.
Některá města vykročila ze stínu svého regionu a stala se slavnější než samotná oblast. Takový je osud Santiaga de Compostela, hlavního města nejzápadnějšího cípu Španělska, Galicie. O této oblasti se toho ví u nás málo, ale Santiago je díky poutníkům známé až dost. Letiště nese název galicijské spisovatelky Rosalíe de Castro. Nic o ní nevím, ale protože se do Santiaga a Galicie vracím po několikáté a mám pocit, že o něm skoro všechno vím, je to výzva se dozvědět něco nového.
Každý kdo rád cestuje, vždycky nakonec vypráví o lidech, s kterými se na své cestě setkal. Jezdíme za poznáním cizích krajů, jiné přírody, neobvyklé architektury, a stejně nám nakonec uvízne v hlavě nejvíc, jací tam byli lidé, co jedli, jak se bavili a zda byli přátelští či naopak.
Pokud plánujete vyrazit na jaře někam za exotikou, věřte, že jí najdete, řečeno s nadsázkou, skoro za humny. V jednom týdnu můžete zažít opravdu úchvatné jarní túry, sami nebo s dětmi.
Kdyby slavný český spisovatel a novinář Karel Čapek procestoval v západním Španělsku ležící Extremaduru, jistě by o ní do svého cestopisu Výlet do Španěl napsal: autentické, objevné, jak z jiné doby. Přesně taková Extremadura je.