Narodil jsem se v roce 1982 v Žatci. Po vystudování sociální antropologie a geografie jsem pracoval v zahraniční redakci Českého rozhlasu a později jsem začal psát pro Pražský deník. Šéfredaktorem Hedvábné Stezky jsem se stal krátce po oslavě čtyřicátin. V nové práci se propojují mé dlouhodobé zájmy o média, poznávání vzdálenějších kultur i cestování. Za svůj "srdcový" kontinent považuji Afriku, kam jsem podnikl několik delších cest.
Co se děje se světem? Petr Horký si na Hausbotu tentokrát povídal s Lenkou Klicperovou na téma Válka jako reality show…
Na severovýchodě Andalusie, tam, kde se zdánlivě nekonečné, mírně zvlněné plantáže olivovníků mění v hradbu hor, se skrývá poklad evropského významu – přírodní rezervace Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas.
Pozvání Petra Horkého do jeho Hausbotu tentokrát přijal geolog, filosof a esejista Václav Cílek. „Zajímal mne čistě osobní, subjektivní pohled Václava Cílka na to, co se v dnešní době děje a jak v tom všem hledat a snad i najít svoje místo,“ komentoval rozhovor sám moderátor.
V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Janem Hockem, fotografem a majitelem cestovní kanceláře VIP Holiday, jež se zaměřuje na cestování do oblastí, které nejsou primárním cílem masové turistiky.
Dovolenou v Černé Hoře můžete naplno prožít a užít si nejen na hotelové pláži. Díky malé rozloze, která přesahuje jen nepatrně velikost Středočeského kraje, i nevídaně pestré krajině se dá tato jihobalkánská země relativně důkladně procestovat za několik málo dnů.
Uvolňují se zdravotní kontroly pro vstup do Španělska po moři a letecky. Od úterý 20. září 2022 přestává fungovat portál Spain Travel Health (SpTH), a to jak webové stránky, tak mobilní aplikace.
Dvanáctého října jde do kin dokumentární film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa. Cestovatel a režisér Petr Horký na něm s egyptologem Miroslavem Bártou pracovali posledních pět let. Dílo natáčené na různých místech planety včetně Velikonočních ostrovů, Ekvádoru či Súdánu se detailně zamýšlí nad „proměnami velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou“. Sami autoři snímek popisují v nadsázce jako „výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu“ a konstatují: „Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní?“
Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Stejně tak někteří lidé milují zimu, sníh a s nimi spojené kouzelné scenérie hor, další zase dávají přednost slunci, moři a teplu. A právě těm druhým je určen náš tip, jak se vyhnout alespoň části temných a chladných dní zimního období v Česku: navštivte stát Goa na západním pobřeží jižní Indie.
Via ferraty neboli zajištěné cesty umožňují každému, aby se podíval na místa, kam dříve mohli jen horolezci s kompletní výbavou a spoustou zkušeností. Pro první krůčky po skalách, žebřících a kramlích máme nedaleko naší země ideální oblast, rakouské Raxalpe. Každý si tam totiž najde to pravé právě pro něj a může si vyzkoušet své schopnosti a fyzickou kondici na řadě kratších i delších via ferrat. My se vydali dlouhou ferratou k Horské chatě arcivévody Otty…
Hory zformované ohněm a jedinečná sopečná krajina v podobě „otevřeného muzea vulkanologie“ jsou chloubou geoparku, který se rozprostírá na jihozápadě ostrova Lanzarote, pěti nedalekých ostrůvcích Chinijo (severně od Lanzarote) a okolním oceánském dnu.