Narodil jsem se v roce 1982 v Žatci. Po vystudování sociální antropologie a geografie jsem pracoval v zahraniční redakci Českého rozhlasu a později jsem začal psát pro Pražský deník. Šéfredaktorem Hedvábné Stezky jsem se stal krátce po oslavě čtyřicátin. V nové práci se propojují mé dlouhodobé zájmy o média, poznávání vzdálenějších kultur i cestování. Za svůj "srdcový" kontinent považuji Afriku, kam jsem podnikl několik delších cest.
Mladá webová aplikace Sunheron se zrodila předloni na vltavské náplavce, a dnes to vypadá, že vyplnila „díru“ na globálním trhu. V angličtině fungující služba pomocí pokročilého filtru unikátním způsobem propojuje meteorologická data s populárními cestovatelskými destinacemi. Uživatelsky přívětivý rádce má v zásadě dvě cesty vedoucí ke kýženým informacím.
Cestování v tropických oblastech má svá úskalí. Zejména pak, pokud holdujete chození po lesích. Decathlon pro tyto účely připravil vhodné oblečení a nejen to. Prodává mimo jiné unisex bundu s pořádnou kapucí, kalhoty v dámské i pánské verzi, ale také uzavíratelnou hamaku.
Ostrov Kefalonie patří ke klidnějším destinacím. Cestovní kanceláře sem dlouho pořádaly pouze jednodenní výlety, ani dnes se tu hotely „nemačkají“ jeden na druhý. Jezdí do nich hlavně ten, kdo chce prožít klidnou dovolenou, daleko od přeplněných pláží. I na těch nejrušnějších, které se nacházejí v letoviscích Skala a Lassi, není prozatím žádný velký nával. Kefalonie je největší z Jónských ostrovů a každému, kdo sem zavítá, má rozhodně co nabídnout.
Chystáte se na trek do písečné pouště a přemýšlíte nad tím, co na sebe? Snadným a cenově dostupným řešením může být nákup kolekce Forclaz Desert, kterou vytvořil Decathlon přesně pro tyto účely. Jednotlivé komponenty celé sestavy – košile, batoh, kalhoty, boty, kšiltovka nebo šátek a rukavice – jsou vzájemně kompatibilní. Nejdražší z nich se přitom vejdou do tisícikoruny a nejtěžší do jednoho kilogramu. Zároveň všechny součásti kolekce splňují základní poslání, kvůli kterému vznikly – chrání před pronikáním písku i UV záření.
Severní Kypr je ve srovnání s jižní částí ostrova pořád ještě méně obvyklým turistickým cílem. Částečně je to dané menší velikostí, která je zhruba ekvivalentem Libereckého kraje. Cestovní ruch se také na severu politicky rozdělené země rozvíjel později. Stejně jako jih se přitom může pyšnit nejčistší vodou ve Středomoří, kvalitními hotelovými rezorty, unikátními památkami i krásnou, na mnoha místech ještě téměř nedotčenou přírodou. Zdejší rychle rostoucí ekoturismus zahrnuje mimo jiné možnosti pozorování ptactva či květin, cyklistiku i procházky divočinou.
Kréta je v poslední době mezi českými cestovateli v kurzu. Kolébka prastaré minojské civilizace je rájem jak pro zvídavé jedince hledící do minulosti, tak pro milovníky dlouhých čistých pláží i vyznavače pěší turistiky. Ti si mohou vybrat z nepřeberného množství túr vedoucích na krétské vrcholy (zasněžené někdy až do května), podél mořských útesů a zátok nebo zdejšími proslavenými soutěskami.
Lefkada patří mezi jónské ostrovy a její pobřeží omývá náramně čisté a úchvatně zbarvené Jónské moře. Další velkou předností je stabilní počasí – v hlavní sezóně, která začíná koncem května a končí na přelomu září a října, zaprší jen ojediněle.
Tunisku, jehož ekonomika značně spoléhá na turismus, se zase blýská na dobré časy. Po ojedinělém tragickém útoku v roce 2015 a dramatickém propadu návštěvnosti během tří „covidových“ sezón (nejvýrazněji v roce 2021) je dnes tato severoafrická země opět synonymem bezpečné, cenově dostupné a blízké exotiky (pouhé dvě a půl hodiny letu z Prahy) s přívětivými obyvateli, skvělým jídlem a spoustou zajímavých míst.
Souostroví a stejnojmenná republika Kapverdy mají jedinečnou minulost a dnešním návštěvníkům nabízejí mimo jiné skvělé podmínky pro (nejen) vodní sporty. Do 15. století neobydlené ostrovy se díky portugalským mořeplavcům staly první tropickou lokalitou trvale osídlenou Evropany. Následovala staletí bohatnutí hlavně díky amorálnímu obchodu s africkými otroky. V demokratické současnosti je hlavním turistickým magnetem ostrov Sal, jehož dnešní prosperita se už neopírá jako kdysi o těžbu soli, ale o cestovní ruch. Jih ostrova je také centrem windsurfingu, kitesurfingu i potápění na Kapverdách.
Klášter Vreta na břehu jezera Roxen je považován za jeden z nejstarších v celé Skandinávii. Nachází se zhruba 10 kilometrů od Linköpingu a více než 200 kilometrů od Stockholmu v nížinném regionu Östergötland na jihu Švédska.