Narodil jsem se v roce 1982 v Žatci. Po vystudování sociální antropologie a geografie jsem pracoval v zahraniční redakci Českého rozhlasu a později jsem začal psát pro Pražský deník. Šéfredaktorem Hedvábné Stezky jsem se stal krátce po oslavě čtyřicátin. V nové práci se propojují mé dlouhodobé zájmy o média, poznávání vzdálenějších kultur i cestování. Za svůj "srdcový" kontinent považuji Afriku, kam jsem podnikl několik delších cest.
Fráze „vybere si tu každý“ platí pro celé Maroko a jeho jižní polovinu vystihuje dokonale.
Maroko si navzdory místy až překotnému rozvoji udržuje punc pestrobarevné země plné živých tradic. Nejeden cestovatel by mohl přitakat, že v případě severoafrického království to skutečně není klišé.
Egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam by se dala přirovnat ke dvojčatům, ale dvouvaječným. Společné mají stabilní celoročně teplé a slunné klima i křišťálově čistou vodu Rudého moře s korálovým podložím a bohatým, pestrobarevným životem. Rozdíly mezi oběma místy jsou nicméně patrné. V některých ohledech jde o téměř protiklady, v jiných o pouhé nuance.
Nejjižnější region pevninské Itálie není tak turisticky exponovaný jako třeba Toskánsko, Benátsko nebo riviéra kolem letoviska Amalfi. Přitom Kalábrie, špička pomyslné italské boty, nabízí návštěvníkům ideální podmínky.
Největší španělský ostrov Mallorca se pyšní nejen nádhernými plážemi s jemným světlým pískem a tyrkysově modrým mořem jedinečné čistoty, ale i skvělými podmínkami pro pěší horskou turistiku a cykloturistiku v kulisách cypřišových či borovicových hájů, které lahodí oku i nosu. Na své si přijdou též cestovatelé se zájmem o historii a lokální kulturu, kterou ztělesňují rušné trhy ve zdejších malebných městečkách a vesnicích.
Letní sezóna ve Švýcarsku sice začíná teprve kolem poloviny června, trvá však často až do konce října. Babí léto tu bývá obzvláště nádherné – zatímco úplně nahoře už trochu nasněžilo, v údolí se stále pasou krávy na svěže zelené louce a lesy v úbočích svahů se zlatí modříny. Keříky borůvek v horských sedlech září podzimními červenohnědými tóny. Samozřejmě se vám může stát, že první sněhová nadílka uzavře letní cesty nebo že vám více dní v kuse proprší, ale přesto je konec léta nesmírně krásným obdobím.
Tureckou středomořskou riviéru zosobňuje obrovské množství špičkových hotelových rezortů, jež jsou cenově dostupné i pro průměrně vydělávající Čechy. Rozsáhlá pobřežní oblast země rozkročené mezi Východem a Západem je ale v mnoha ohledech unikátní a její bohatství dalece převyšuje hodnotu čistého a po většinu roku příjemně teplého moře. K onomu bohatství patří mimo jiné impozantní pohoří Taurus, které se zdvihá přímo od moře, početné památky včetně zachovalých antických staveb a další civilizační i přírodní skvosty v čele se slavným Pamukkale.
Neradi byste si odpustili rodinnou dovolenou u moře, ale nechcete se trmácet příliš daleko ani nadmíru vyčerpat rozpočet? Pak právě Bulharsko může být dobrou volbou. Jihobalkánská země vyniká v rámci EU nízkou cenovou hladinou, příjemnými širokými plážemi se zlatavým pískem a čistým mořem, vynikající kuchyní i velkým množstvím přírodních krás a památek, za nimiž můžete vyrazit z hotelu na pobřeží. Místní resorty navíc procházejí rychlou modernizací. Za zmínku stojí i dobré dopravní spojení – u Černého moře můžete být z Prahy po dvouhodinovém přímém letu.
Komunismus ani kapitalismus v Bulharsku dosud nezlikvidovaly tradiční malovýrobu. Platí to o řemeslných dílnách, ve kterých vznikají ručně tkané vlněné koberce a deky, keramika nebo výrobky ze dřeva. Produkty z těchto manufaktur jsou ideální suvenýry a dárky, které v Bulharsku seženete za příznivé ceny. Také bulharské potraviny z velké části dodnes vznikají neprůmyslově, „po staru“ a mají tak jaksi přirozenou biokvalitu.
Dovolená v Bulharsku patrně u většiny Čechů evokuje pohodu na dlouhých plážích s pozvolným vstupem do moře. Turistický ruch se ale v této jihobalkánské zemi rychle rozvíjí a návštěvníkům tak dnes Bulharsko nabízí bohatou plejádu aktivit.