Kelsang Lhamo žije třetím rokem v Tibetu a Číně, od roku 2009 procestovala většinu východního Tibetu - Kham a severního Tibetu - Amdo. Vyzná se v tibetském prostředí, příležitostně provází turisty. Pomáhá s organizací letních a zimních vzdělávacích táborů na tibetském venkově pro děti i dospělé. Z důvodu bezpečnosti si nepřeje zveřejnit české jméno.
Chystáte se na cestu s miminkem a nevíte, na co se připravit a co vás čeká? Autorka tohoto článku absolvovala hned několik dlouhých i krátkých letů s malým synem a ráda prozradí své tipy a triky, jak cestu přežít.
Potkáte někoho zajímavého. Padnete si do oka. Seznámíte se s novými lidmi a budete mít známé na celý život. Někdy nové přátelství přeroste v lásku, kterou chcete ztvrdit manželstvím. Víte, jak na to?
Další ledové ráno, jako všechna ostatní. Zimní i letní rána v Tibetu jsou chladná, s prvními paprsky slunce se ale začne vzduch ohřívat a po poledni jste v rozpálené výhni.
Už měsíc máme českou hospodu ve Lhase. Čím méně pravděpodobně to zní, tím víc to je pravda. Zatím nemáme české pivo, čerpali jsme pro začátek z místních zdrojů, nejpitelnější pivo jsme sehnali německé.
Ať už se chystáte kamkoliv, vždy je dobré si před cestou zjistit nějaké ty základní slovíčka. S dobrý den a děkuji to totiž daleko nedotáhnete. Naučte se tak pár slovíček z Tibetštiny.
Na konci 70. let zavedla čínská vláda tzv. politiku jednoho dítěte. Od té doby se podoba čínské rodiny a společnosti změnila k nepoznání. Jak vypadá země, kde již druhá generace dětí je povinně jedináčky?
Sonam je mladý sympatický Tibeťan, přesto velkou část života studoval v Číně. Rozhovor o životě, vzdělávání a místních vztazích s ním připravila Češka, která už tři roky žije v Tibetu.
Buddhistický klášter Kumbum Džampaling, klášter statisíce probuzených Buddhů, nebo také čínsky Ta‘ersi (Tcha-er s‘), se nachází asi 25 km od města Xining (tib. Siling) a patří mezi šest největších klášterů tibetského buddhismu v Tibetu a spolu s klášterem Labrang mezi dva největší mimo území dnešní Tibetské AO.