Je šéfredaktorem webu PÁDLER. Jeho specializací prakticky snad od narození je divoká voda všeho druhu. V posledních letech ho nejvíce pohltilo cestování s kajakem po světě, má za sebou několik expedic do vzdálených koutů planety. Dalšími zálibami jsou fotografování a geologie, kterou také vystudoval na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.
Stejně jako jsem se dlouhou dobu bránil přechodu z „běžného“ mobilu na smartphone, jsem se také dlouhou dobu bránil nějakému řešení nabíjení elektroniky na cestách, protože mě přece stačí zapnout telefon jednou za den, napsat domů, že žiju a takhle vydržím klidně měsíc. Jenže to bývávalo, mobil na cestách využívám na stále víc věcí a letos jsem už „vyměknul“ úplně. Pořídil jsem si solární panel a powerbanku od Goal Zero a zase vyrazil do světa. No a ruku na srdce, asi už krok zpátky dělat nebudu, je to fakt pohoda.
Filtrace vody na cestách je jednou z věcí, které jsem řešil docela dlouho. Vždy bylo něco, co daný filtr nebo filtrační systém znevýhodňovalo a vlastně jsem dlouhou dobu necestoval vybavený tak, jak bych si představoval. Tohle změnil až příchod filtrační lahve S3 od výrobce Sawyer, ale asi si to pojďme říct postupně.
Čím jsem starší, tím víc dbám na svých cestách na pohodlí. A protože většinou cestuji způsobem, kdy spím pod plachtou nebo širákem, tak se musím trochu pídit po věcech, které by mi kýžené pohodlí co nejvíc umožnily. Dneska bych se rád podělil o zkušenost s výborným cestovním jídlem české výroby – Adventure Menu a než začnu, dovolím si jeden citát: „Objev nového jídla znamená pro štěstí lidské rasy víc než objev hvězdy.“ – Anthelme Brillat-Savarin.
Nápad na splutí některé klasické české turistické řeky mi zrál v hlavě už delší dobu. Na vodě se pohybuji několikrát týdně, ale víceméně stále dokola na tréninku v Praze Tróji nebo na divokých řekách v zahraničí. O našich řekách proto nevím příliš a něco mi říkalo, že bych to měl asi napravit.
Švédsko je bezesporu jednou z nejhezčích zemí v Evropě a většině lidí se při vyslovení jejího jména vybaví krásné národní parky, soustavy jezer, čistá příroda, která je díky nízkému osídlení velmi zachovalá, či velmi svérázná místní kultura. Švédsko je ovšem velmi populární zemí také pro mořský kajaking a své terény si zde najdou jak začátečníci, tak pokročilejší. Já jsem měl možnost navštívit jednu z lokalit určených spíše začátečníkům.
Zpočátku byla naše kajakářská expedice zahalena tajemstvím a nikdo netušil, co nás vlastně čeká. Až po kontaktu s místními raftaři jsme začali zjišťovat, že pravděpodobně míříme do země s velikým potenciálem a bohatou zásobou divokých řek. Ve skupině čtyř kajakářů jsme vyrazili vstříc Nízkému a Vysokému Kavkazu a doufali jsme, že přežijeme.
Fascinují mě nespoutané dravé řeky valící se z ledovců na vrcholcích okolních hor. Možností je ve Švýcarsku nepřeberně. Od klasické plavby po Innu v úseku Ardezschlucht nebo po Rhoně až třeba po krásné kaňony zdrojnic Rýna nazvané Vorderrhein (Přední Rýn) a Hinterrhein (Zadní rýn). Tyto řeky se nacházejí u města Chur a není veliký problém splout je obě za jeden den. Díky tomu, že obě tečou z ledovce, je navíc zajištěn splavný průtok téměř celou sezonu.
Kdo z vodáků nemá rád zimu, ten určitě každý rok po skončení sezony přemýšlí, kam by se dojel s kajakem ještě ohřát, a překlenul tak nepříznivé období v naší domovině. Pokud mezi takové lidi patříte, mohu vám vřele doporučit Indii, kterou jsme s kamarády na podzim roku 2012 prozkoumávali.
Seakajaking je sport, který v posledních letech zaznamenává obrovský boom a vyhledává jej i stále více Čechů. A to i přesto, že naše malá vlast nemá moře. On to ale není až takový problém, vžďyť stačí dát seakajaky na střechu auta a vyrazit k nejbližšímu moři.