Biolog, cestovatel a fotograf. Na svých cestách se soustředí především na přírodní krásy. Rád navštěvuje takzvané „země, kam se nejezdí“. V poslední době propaguje též cestování s dětmi. Příležitostně provází zájezdy do Střední Asie a Jemenu. Na řadě míst ČR můžete shlédnout jeho cestopisné přednášky a diashow, které již získaly několik festivalových ocenění. Napsal úspěšnou knihu „Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan“ na základě půlroční expedice po této legendární trase. Kniha se v anketě časopisu GEO a webu www.HedvabnaStezka.cz o nejlepší český cestopis všech dob umístila v TOP 30. Organizuje přednášky pro čajovnu V Síti na Praze 2 (www.ecajovna.cz).
Slavná síť obchodních tras, které procházely napříč celou Asií ze Středomoří do Číny a Indie, představovala také informační a kulturní most mezi Evropou a Dálným východem. Jak vznikla a kudy probíhala?
Ostrov Sokotra lze přejít napříč z jihu na sever. Prvotřídní a náročný trek v naprosto unikátním prostředí může vést i přes nejvyšší horu tohoto odlehlého světa.
Věděli jste, že v Amsterdamu je 1281 mostů? A víte, kolik prostitutek se kroutí v růžově nasvícených výlohách? Pár (ne)obyčejností z „Benátek Severu“ poodhalí fotoreportáž Lukáše Synka.
Lukáš Synek vypráví o třech nevšedních setkáních, které zažil v horských vesnicích neklidného Jemenu. Dva veselé příběhy a jeden smutný ve zkratce nastíní charakter dnešních Jemenců.
Které země jste loni navštívili? A co jste tam zažili? Odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku nebývá úplně jednoznačná. Přece neřeknete starostlivým rodičům po pravdě, že se kolem vás trošku střílelo…
Buďte s námi svědkem podívané, která vždy jednou ročně rozzáří francouzský Lyon. Ano, není to nejblíž, ale tahle úžasná tradice za předvánoční návštěvu určitě stojí.
Na okraji pouště Taklamakan leží rozsáhlá oáza Chotan. Proslula nejen díky své poloze na slavné Hedvábné stezce, ale taky jako naleziště cenného nefritu. Je domovem Ujgurů, kteří musí trpělivě snášet pouštní prach i čínskou kolonizaci. Nepodlehnou?
Na každém kroku nám Írán vyvracel svoji všeobecně rozšířenou neblahou pověst. Íránci sice žijí ve zvláštním spojení moderního života a pevných muslimských pravidel, ale místo islámských radikálů jsme potkávali jen nesmírně pohostinné lidi snažící se nám všemožně pomoci.
Celkové náklady na šestiměsíční cestu po Hedvábné stezce dosáhly 75 600 Kč/osobu, což zahrnuje všechna víza, pojištění, veškerou dopravu, vstupy, ubytování, jídlo, drogerii, internet a drobnosti.
Lukáš a Alena Synkovi dorazili po pěti měsících cesty z Istanbulu do čínského města Sian. Dosáhli tak svého cíle a projeli celou Hedvábnou stezku po její hlavní historické trase.