Kateřina Smolová, rozená Petríková, miluje cestování, lezení, vysokohorskou turistiku a jízdu na kole. Má ráda země s vysokými horami, usměvavými lidmi a neobjevenými místy. Přes tři roky pracovala jako šéfredaktorka cestovatelské portálu HedvabnaStezka.cz, čímž se jí podařilo spojit volný čas a zaměstnání v jedno.
„Tak kolik ještě musíme nastoupat?“ ptám se kluků. GPS ukazuje už jenom 10 km do cíle a my stále jedeme z kopce. To sedlo Katu Jaryk už tady přece někde musí být. Jsme zmrzlí a těšíme se do kempu u řeky Čulyšman.
Vendulka Pánková se již od roku 2004 věnuje orientálnímu tanci, v roce 2006 zvítězila v soutěži Miss Orient, a od roku 2007 tento tanec také vyučuje. Kromě základů orientálního tance se u ní můžete učit jak klasický styl orientálního tance, tak styly folklórní, či fantasy. Od roku 2007 se Vendulka věnuje také modernímu indickému tanci – bollywood dance – který můžete vidět v indických filmech.
Vyhráli jste?
Ve světě ho uznávají, doma o něm ví málokdo. Peter Valušiak má za sebou zhruba dvě desítky výprav do polárních oblastí naší Země. Právě o něm vypráví poslední film Palo Barabáše – Polárník.
Martin Mykiska je jedním z nejzajímavějších cestovatelů v Česku. „Psaní se mi stalo spolu s cestováním a fotografováním velkým koníčkem. Tak velkým, až se z něho v současnosti – společně se soužitím s mými nejbližšími – stala hlavní náplň mého života,“ říká o své celoživotní vášni.
Disponujete některým ze světových jazyků a zvažujete do jakého dalšího se pustit? Je dobré zvážit hned několik faktorů – rozšířenost jazyka, vaše cestovatelské plány, pracovní budoucnost nebo jen zvukomalebnost dané řeči. Podívejme se na největší výhody a nevýhody většiny z nich.
Mnoho lidí, mnoho názorů. To se projevuje i v diskusích na HedvabneStezce.cz. Vybrali jsme pro vás ta nejožehavější témata z oblasti medicíny, jež jsou předmětem nekonečných sporů, a pobavili se o nich s odborníkem na cestovní medicínu docentem MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., který navštívil 90 zemí světa a v mnohých z nich působil jako lékař.
Lékařka, záchranářka, skvělá hudebnice i cestovatelka a horolezkyně v jedné osobě. Kristina Höschlová vyrostla v Podještědí a hory jí navždy přirostly k srdci. Jako záchranářka působila v různých alpských střediscích, věnuje se studiu vlivu pobytu ve vysokých nadmořských výškách na lidský mozek a působila jako anestezioložka v afghánském traumacentru. Povídali jsme si o tom, jak testovala Radka Jaroše na Annapurně, rodila šerpské miminko či hrála na housle v base campu pod Everestem.
Nebojí se konfliktních témat ani válečných zon. Šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová v rozhovoru rozpovídala o problémech ženské obřízky, znásilňování i verbování dětských vojáků v Africe.