Nejprve vojenský námořník, později objevitel Afriky.
Portugalský mořeplavec putoval pod španělskou vlajkou cestou kolem světa, objevil cestu spojující Tichý a Atlantský oceán.
Až do Číny se pravděpodobně dostal makedonský obchodník a cestovatel Maës Titianos, který žil už v druhém století.
Za kožešinami se do Severní Ameriky vydal Alexander Mackenzie. Později ale začal prozkoumávat nová místa a přinášet poznatky o geografii.
Pořádný průzkum Labradorského poloostrova proběhl až díky kanadskému geologovi Albertu Lowi. Svými úspěchy si vvsloužil vůdčí pozici ve výpravě do Antarktidy.
Sibiři a cestám po jejích řekách se věnoval původem estónský přírodovědec Richard Maak. V oblasti ale působil jako velitel expedic sibiřské pobočky Ruské geografické společnosti.
Portugalec Lobo cestoval po Africe. Mapoval například jižní Somálsko, Etiopii a oblast pramenů Nilu. Jeho cestopisy získaly v Evropě obrovskou oblibu a byly pželoženy do mnoha jazyků.
Snaha o nalezení kosterních pozůstatků mamutů vedla ruského lovce Ljachova na břehy Severního ledového oceánu.
Opravdovým velikánem mezi cestovateli se stal Skot David Livingstone. Značnou část života strávil v Africe, kterou také důkladně prozkoumal. Dnes je znám zejména objevením Viktoriiných vodopádů.
Symbolem ruských mocenských snah se stal cestovatel Fjodor Litke. Účastnil se mnohých plaveb, později dokonce vedl vlastní cestu kolem světa. Stal se také jedním ze zakladatelů Ruské geografické společnosti.