Francouzští bratři cestovatelé si oblíbili Afriku. Svou dvanáctiletou expedici věnovali zejména studiu Etiopie, její přírodě a obyvatelům.
„Pro mne však byl hlavní předmět zájmu ptakopysk. Nikdo v těch letech nedopravil do Evropy tolik ptakopysků jako já.“
Příběh téměř renesančního člověka v oboru geografie. Ze znojemského lékárníka, přes výzkumníka, po prvního profesora Vídeňské univerzity.
Svůj život strávil na univerzitní půdě. Nejprve jako vedoucí katedry geografie na Vysoké škole ekonomické, poté stejný post zastával na Pedagogické univerzitě v Ústí nad Labem, kde stále působí. Podílel se na tvorbě mnoha učebnic, přednáší a publikuje.
„Z dusného chicagského vzduchu utekl jsem do volných pralesů – puška stala se mi družkou, Michiganské jezero přítelem – a večerní hvězda tonoucí ve vodách jako slza vinoucí se po ztemnělé tváři jest mi milenkou,“ psal 27. 8. 1868 do Prahy začínající básník Josef Václav Sládek.
(* 26. 3. 1926 Praha, † 14. 1. 1990 tamtéž) – český geograf a geomorfolog
Výslovnost čínská působí příslušníkům všech národů mnoho obtíží; ale Čechům nebo Polákům téměř žádných…“ Zasvěcený výklad o čínštině podal jezuitskému novicmistrovi v Brně Juliu Zwicklerovi jeho řádový spolubratr, jezuitský misionář v Číně Karel Slavíček.
(* 9. 9. 1917 Brno, † 24. 12. 1967 Macquarieův ostrov, Antarktida) – českoaustralský lékař a polární badatel
(* 15. 12. 1871 Rakovník, † 9. 2. 1953 tamtéž) – česká pedagožka a geografka
(* 1564, Praha, † 10. září 1622, Nagasaki) – italský jezuita a cestovatel, narozený v Čechách