Španělský důstojník Ansa měl za úkol obsadit sever Ameriky, aby tak předběhl rozpínavé Angličany. Došel až do míst dnešního Los Angels a zálivu San Francisco.
Angel se nadchl pro létání a při jednom ze svým letů objevil nejvyšší vodopád na světě, který dodnes nese jeho jméno.
Velká výprava na severní pól byla švédskému vzduchoplavci a jeho kolegům osudná. O jejich statečnosti se ale svět dověděl až o více než třicet let později, kdy byl nalezen Andréeho deník.
Mořeplavec Andrade se zasloužil nejen o objevení Maledivského souostroví a souostroví Rjúkjú, ale i jako první Portugalec doplul do Číny a navázal s ní obchodní styky
Portugalský jezuita se snažil svou víru šířit mezi pohany z Indie. Jeho velkým úspěchem bylo proniknutí do Tibetu a založení prvního křesťanského kostela v této dodnes záhadné zemi.
Švéd Andersson se zasloužil o poznání Afriky. Nejvíce prozkoumal oblast Namibie, kde také potvrdil Livingstonův objev jezera Ngami.
Amundsen podnikl mnoho výprav do polárních oblatí. Navždy bude znám hlavně jako první člověk, který dosáhl jižního pólu, překonal Severozápadní průjezd a obeplul svět v zeměpisných šířkách nad severním polárním kruhem.
Dobyvatel se výrazně podílel na španělském osídlování Ameriky spolu s Cortésem. Sám si podmanil Guatemalu a provincii Chiapas.
Španělskému dobyvateli se sice nepovedlo objevit bájnou zemi El Dorado ani zdobené svatyně, za to ale důkladně prozkoumal oblast dnešní Chile a jako první spatřil jezero Titicaca.
Alexand Makedonský má rozporuplnou pověst. Někteří jej považují za velkého šiřitele antické kultury, jiní za drsného nenechavce, který neměl nikdy dost. V každém případě za dob antiky výrazně rozšířil znalosti o okolním světě.