Touha najít cestu podél severního pobřeží Sibiře vedla mánořníka Brusilova do polárních oblastí. Konec jeho a jeho posádky není dodnes jasný.
Britský geodet několikrát zamířil do vnitrozemí Nového Zélandu spolu se svým kolegou Charlesem Heaphym a maorským průvodce Ekehuem.
Francouzský zálesak zkoumal oblast Velkých jezer. Nakonec se sám usadil u indiánů Huronů, jejichž rukama nakonec zemřel.
Skotský přírodovědec se vypravil na Antarktidu a zasloužil se o její poznání. Nápad Antarktidu přejít, ale uskutečnil až E. Hillary a V. Fuchs.
Skot Bruce sice sám podnikl cesty do Afriky, nicméně žádné nové poznatky, kromě geografických upřesnění, nepřivezl. To ale ve svém cestopisu nemínil přiznat.
Cesty Williama George Browna vedly hlavně do Afriky k Nilu či do Súdánu, kde ho zdejší panovník na tři roky zajal.
Stopař a zálesák se dokonale sžil s americkým západem, hovořil jazyky indiánů a prý se dokonce stal náčelníkem několika kmenů.
Už v 6. století prý irský mnich dorazil do Ameriky. Dodnes není známo, jestli se jedná pouze o legendu nebo pravdivý příběh. Faktem ale je, že takovou cestu bylo možné s tehdejším lodním vybavením podniknout.
Významný kolonizátor a podrobitel mnoha afrických kmenů dal jméno dnešním hlavnímu městu Konga Brazzaville.
Francouz se pokusil objevit již dřívě zmiňovaný jižní kontinent. Do své země se vrátitl s úspěchem. O několik desítek lett později se ukázalo, že objevil jen malý ledový ostrůvek.