Se svým kolegou Carlem Eilsonem uskutečnil jako první průzkumný let nad oblastí Antarktidy. Severního pólu chtěl dobýt i ponorkou, to se mu kvůli špatnému stavu ponorky nepovedlo.
Wrangel, který byl povýšen až na admirála, se na sever pokusil se svou expedicí proniknout 4x. Neúspěšně. Až po dalšich dvacet let se to podařilo jinému polárníkovi, která vzdal hold Wrangelovi, a severskou oblast po něm pojmenoval.
Kapitán rakouské flotily byl pověřený rakouským arcivévodou, aby zmapoval oblasti v Pacifiku. Po dvouleté plavbě se Wüllerstorf-Urbair povýšená na kontraadmirála stal rakouským ministrem obchodu a národního hospodářství
Učitel z Čech, který mohl objevovat neobjevené jen o letních prázdninách. Jeho přínos zaznamenal zejména v oblasti geografie. Bohužel zůstal tento důležitý český objevitel prakticky zapomenut.
Důstojník britské armády v Indii, který byl jmenovám do funkce politického představitele v Kašmíru. Jeho touha proniknout do Tibetu se mu vyplnila, když roku 1904 porazil tibetskou armádu a donutil Tibeťany podrobit se Číně.
Vůdce expedice do vnitrozemí Aljašky. Na své cestě využíval saní, člunů nebo kajaků.
Mořeplvec, který dosáhl největšího úspěchu v 1. éřě portugalského pronikání.
Posrtugalský mořeplavec Castro zmapoval značnou část pobřeží indického oceánu.
Severní i Jižní Ameriku procestoval francouzský přírodovědec a později i diplomat. Jeho výprava dvakrát prošla napříč rovníkovou Amerikou.
Cartier se významně zasloužil o objevování Ameriky. Kromě řeky Svatého Vavřince zanesl na mapu například Magdalenino souostroví.