Wegener jako první položil základní kámen k myšlence, že všechna pevnina na Zemi dříve tvořila jeden souvislý povrch. Svůj život zasvětil poznání Grónska.
Dobrodruh s neoblomnou duší zdolal celou řadů horských vrcholů. Svými zkušenotmi přispěl i k pochopení horské nemoci.
Bohatý aristokrat Maxmilian Wied von Neuwied toužil po objevování a bádání. O své cestě po Americe dokonce vydal cestopisy, v kterých mimo jiné přispívá svými znalostmi o indiánské kultuře.
Námořník, který jako první pojmenoval šestý světadíl. Kvůli sporu o prvenství na Antarktidě se však dostal až před soud, kde nakonec musel odstoupit z aktivní služby.
Čirikov nejprve plul se svým kolegou Beringem, jejich lodě se ale v jednom mlžném dni rozdělili a oba pak pokračovali zvlášť. Beringova loď ale ztroskotala.
Plavba polárníka Čičagova na sever nabyla sice příliš úspěšná, ale otevřela dlouhou řadu dalších výprav se stejným cílem, a to objevit cestu Severním ledovým oceánem.
Sedm velkých diplomatických cest po desítkách zemí vykonal Číňan Čeng Che. Díky nim vytvořil i množství map, které jsou ale dochovány pouze jako kopie.
Na sever se vydávalo za cara Petra I. mnoho velkých expedic. Na několika z nich byl i ruský námořník Čeljuskin.
Číňané měli ve středověku mnoho nepřátel, které si bylo potřeba spřátelit. Tímto úkolem byl několikrát pověřen Čang Čchien.
Jeden z Poláků, kteři byli vyhnání na Sibiř. Czerski ale neztrácel čas a mapoval spolu se svou manželkou drsnou krajinu.