Dobrodruh, po kterém bylo pojmenováno moře v Atlantiku – Weddelovo moře.
Velkou výpravu kozáků za obeplutím severního pobřeží Sibiře vedl Děžňov, celá jeho posádka ale skončila tragicky v opuštěné krajině.
Misionář Desideri putoval z Říma do Tibetu, aby tam navázal kontakty s místním vládcem a obnovil šíření křesťanství. Zároveň sám studoval tibetskou kulturu, lamáismus a tibetštinu.
Jeden ze třech objevitelů Čadského jezera byl Brit Denham. Ten jej také pečlivě prozkoumal, přeměřil a objevil jeho největší přítok, řeku Šari.
Neúspěšnou výpravu na severní pól vedel George de Long. Námořníci se ztratili v ledové krajině bez zásob a bez lodi. O smutném konci výpravy svědčí později nalezený deník.
Další z hledačů ztracené Franklinovy výpravy byl i kapitán Edwin de Haven. Ani on ale ztracené námořníky nedokázal najít.
Spolu se svým kolegou zkoumali nejen pevninu ale i oceán v okolí te nejsevernější Ameriky. Skončil však tragicky zabit Indiány.
Další z hledačů Severozápadního průjezdu byl pirát John Davis. Třikrát se vydal oním směrem, ale jeho cesty nebyly zvlášť úspěšné. Později se proto opět vrátil k přepadávání lodí.
Darwin sice podnikl jen jednu cestu, a to na lodi Beagle, ale ta bohatě stačila pro sesbírání důkazů pro vývojovou teorii. Vše pak popsal v knize O původu druhů.
Dvacátá léta minulého století byla v Rusku ve znamení polárnách letů. Mnoho letců se vydávalo na sever a překonávalo rekordy. Jedním z nich byl i Čkalov.