Velitel megalomanských výprav Američanů na jižní pól byl veterán a letec z druhé světové války Dufek.
Němec Drygalski se svou lodí zamrzl v jižních mořích. S kolegy si zde čas krátili přednáškami a přišli s teorií proudícího ledu.
Mladíčký Francouz zmapoval značnou část africké Sahary. Ve svých dvaačtyřiceti letech ale našel v této drsné oblasti smrt.
Dvouletou cestou po Arábii se zapsal anglický geolog do historie. přivezl mnoho poznatků z mnoha oblastí a vše zpracoval na vysoké beletristické úrovni.
Jižní Amerika se stala novým domovem Polského geologa. Zkoumal poušť Atacamu, Andy či Kordillery. Věnoval se také vyučování na místních univerzitách.
Brazílie, Paraguay a Uruguay byly hlavním působištěm českého misionáře. Založil zde základnu jezuitů a věnoval se etnografii a jazyku místních indiánů.
Méně slavný bratr Bartolomea Diase se zasloužil také o poznání pobřeží Afriky a jejího okolí.
Jak to skutečně bylo s Dinizem Diasem je dnes ve hvězdách, pravděpodobně se ale pokoušel o plavby kolem Afriky a doplul až na její nejzápadnější mys.
Celkem 2 300 nových kilometrů afrického pobřeží objevil Portugalec Dias. Poprvé také spatřil Mys Dobré naděje, u něhož o několik let později zahynul.
L. de Varthem díky své drzosti a vychytralosti pronikl na místa, o kterým se do té doby mohlo jiným Evropanům pouze zdát.. Díky svojí pomoci Portugalcům byl povýšen do rytířského stavu.