Evropský geolog, díky němuž nastala v Austrálii zlatá horečka.
Anglický kartograf a významný průzkumník Austrálie J.M. Stuart trpěl vážnou oční chorobou. I přes toto omezení dokázal přejít Austrálii od jihu k Arnhemské Zemi. Tato důležitá cesta dodnes nese jeho jméno.
Po stopách velehorských sopek v Jižní Americe se vydal německý badatel A. Stübel. Zkoumání tamních sopek mu zabralo téměř deset let.
C. Sturt svou pozornost zaměřil na kontinent Austrálie, kde se vydával po stopách tamních řek. Ve vnitrozemí se Sturt se snažil najít ukryté moře, marně.
Významný norský cestovatel, který se na severní pól nebál vydat na lyžích, saních nebo člunech. Během svého průzkumu v Severním ledovém oceánu se několikrát ocitl v pasti, ale ani to ho neodradilo v jeho dalším bádáním.
G.I. Šelechov měl zájem využít americký kontinent pro obchod. Po příjezdu na Aljašku zde zakládal obchodní kolonie, kde se snažil místní obyvatele učit pravoslaví a ruským zvykům.
Ruský dobrodružník, který dosáhl severního pólu na lyžích.
A.J. Tasman ze do historie mořeplavectví zapsal objevem, že Austrálie spolu s Novou Guineou a Tasmánií nejsou součástí dosud hledané Jižní země.
Jeden z nejvýznamnějších světových vulkanologů H. Tazieff se zasloužil a průzkum kráteru sopky Nyiragongo. Později se tento odborník díky svým zkušenostem stal komisařem pro předcházení přírodních katastrof.