Německý obchodníck se poprvé dostal do Afriky ve Dvaceti letech, poté tam svými výpravami i ve službách německé koloniální zprávy strávil značnou část života.
Cestu podél Kamčatky na severozápad podnikl ruský námořník Fjodorov. Spolu se svým kolegou pravděpodobně první objevili Aljašku.
Poprvé se dostal do Afriky jako lékař výpravy. Později sám vedl expedice, objevoval nitro i pobřeží a mapoval dosud neznámé oblasti.
Německý přírodovědec a hlavně cestovatel po Nové Guineji aktivně prosazoval myšlenku její kolonizace svou rodnou zemí.
Pole působiště německého důstojníka bylo opravdu široké. Nejprve se účastnil výpravy do Pamíru, později na Antarktidu a během války zůstával ve Střední Asii.
Nejprve se neúspěšně pokoušel o dobytí severního pólu, poté americký cestovatel zamířil do Jižní Ameriky, kde procestoval 1600 kilometrů.
Pod španělskou vlajkou se plavil Juan Fernandez, když poprvé spatřil drobné ostrůvky, které dnes patří k Chile.
Opravdu málo toho ve středověku věděli Evropané o vnitrozemí Afriky. Odvážný cestovatel proto pronikl hlouběji do onoho tajemného kontinentu. Ze své druhé cesty se už ale nevrátil.
Portugalec Fernandes se na svých cestách dostal nejprve do Indie a později několikrát do Afriky, kde objevil místní zlaté doly.
Vědě oddaný G.W. Steller prozkoumal velkou část poloostrova Kamčatka. Vytvořil detailní geografický a přírodopisný popis této oblasti. Svým bádáním objevil mnoho nových živočichů a rostlin.