Další z řad významných ruských polárníků M.V. Somov, který na Antarktodě postavil významné polární stanice
Polárník Fuchs se vyznamenal zejména jako vůdce výpravy, která v roce 1958 dokončila cestu napříč celou Antarktidou.
Po stopách bájné země Ciboli se vydal dobyvatel H. de Soto. V průběhu jeho bádání musel se svou výpravou překonat plno nesnází, stejně tak i tvrdý odpor místních obyvatel. Expedice se mu ale stala osudnou a jeho výprava ho pochovala u řeky Mississippi.
Domnělé nalezení zlata na severu Ameriky přineslo anglickému mořeplavci nejprve mnoho poct a bohatství. Až později se ukázalo, že kámen považovaný za drahý kov byl pouze pyrit. Frobisher si ale i přesto své místo na výsluní udržel.
M.A. Sousa byl prvním královským guvernérem v Brazílii, kde založil kolonie. Nejprve však musel vyhnat Franouze,kteří si dělali na Brazílii taktéž nárok.
Ruský diplomat sice nevyjednal obchodní styky s 4ínou, jak původně zamýšlel. Nicméně jeho zkoumání Zabajkalské oblasti přinesl Rusku mnohem větší přínos.
M. Spansberg pod ruskou vlajkou měl za úkol objevit novou cestu do Nového světa. Během patrání po této cestě stihl prozkoumat území Kamčatského poloostrova, japonského ostrova Honšú či zmapovat Kurilské ostrovy.
Průzkumník, který je spojován s objevem zdroje řeky Nilu a slavných afrických jezer. Díky své povaze se dostal na místa, o kterých se jiným cestovatelům mohlo jen zdát.
M.V. Staduchin byl zřejmě ten, kdo dal vzniknout legendě o rozsáhlém území v Severním ledovém oceáně.
Největším africkýcm cestovatelem pro Evropu a Spojené státy byl v tehdejší době H.M. Stanley. Z ubohého sirotka se stal úspěšný novinář a zpravodaj, který psal pro americké noviny. Díky svým zásluhám byl královnou povýšen do šlechtického stavu.