Francouz Garnier spolu se svou výpravou pronikal nejprve do Vietnamu, poté do Laosu a nakonec až za hranice Číny. I když jeho výpravy nepřinesly mnoho politických úspěchů, pro geografii byly převratné.
I do Ameriky se vydávali misionáři, aby zde šířili křesťanství. Jedním z nich byl i Španěl Garcés, který procestoval velkou část kontinentu a mezi domorodci našel svou smrt.
Po návrau Kolumba z Ameriky, poslali Portugalci Vasco de Gamu hledat cestu po moři do Indie. Nadaný mořeplavec byl úspěšný a do Evropy se vrátil jako hrdina. Jeho další cesta však již nebyla objevná, ale dobyvatleská. Později se dokonce stal indickým místokrálem.
Skylaxův významný přínos pro další cestovatele byl jeho osobně vypracovaný návod pro další námořníky, který byl významný dalších 2 tisíce let.
J. Smith byl průkopníkem cest po americkém Západě, kde hledal nová loviště pro svůj obchod s kožešinami.
J. Smith byl nadšeným organizátorem vznikající virginské osady. Během jeho života v Americe padl do zajetí Indiánů, z kterého se mu porařilo utéct. Po návratu zpět do Anglie napsal několik knih o jeho putování.
Britský obchodník, jenž objevil Jižní Shetlandy při své obchodní cestě.
F.I. Sojmonov byl carevnou vyslán do vyhnanství na Sibiř, kde se na truc usídlil i přes pozdější milost. Díky tomuto rozhodnutí se stal důležitým průzkumníkem v oblasti Sibiře a sibiřských toků.
Organizátor námořního spojení mezi poloostrovem a přístavem v Ochotsku. K. Sokolov byl jedním z mnoha ruských badatelů, kteří si snažili podrobit Kamčatku.
Španělský námořník, který se snažil najít tolik významný průliv spojující Atlantik s Pacifikem byl při svém objevování zabit tamními domorodci.