Dvě cesty kolem světa podnikl ruský mořeplavec Golovnin. Ta první byla ovšem méně vydařená kvůli dvojímu zajetí, nejprve Brity a později Japonci.
Ruy de Sequiera byl významným evropským cestovatelem díky překročení rovníku. V Africe objevil Kamerunskou horu, ústí několika řek a prozkoumal pobřeží podél Guinejského zálivu.
Významným portugalským objevitelem byl Francisco Serrão, který objevil do té doby velmi hledané Moluky. Na svůj „objevitelský účet“ si však mohl připsat několik dalších indonéských ostrovů.
Několikrát se N.A. Severcov vydal do Střední Asie, aby tu mohl zkoumat zejména pohoří Ťan-šan. Na základě svých poznatků vytvořil Severcov geologickou mapu a obsáhlou vědeckou monografii tohoto pohoří.
E.H. Shackletona lze označit za opravdového bojovníka. Po řadě neúspěšných pokusů o dobytí jižního pólu, kdy musel čelit se svými muži divokým polárním podmínkám se nevzdal. Bohužel Shackletonova expedice zaznamela úspěch teprve až po jeho smrti.
G.H. Schapenham byl další z mnoha evropských mořeplavců, kteří se snažili dobýt americký kontinent a získat z něj co nejvíce možného bohatství.
Adolf Schlagintweit byl stejně jako všichni tři jeho bratrové cestovatel. Prozkoumal mnohá místa v Centrální Asii v Tibetu i v Indii. Kvůli podezření ze špionáže byl na svých cestých zajat a popraven.
R.H. Schomburgk pod záštitem britského impéria mapoval území Guyany, kde se svým mladším bratrem prozkoumal zejména tamní říční síť. Za své zásluhy si později vysloužil královnino uznání a vstoupil do diplomatických služeb.
Mořeplavec a zároveň lodní lékař W.C. Schouten patřil ke skupině objevitelů, kteří se snažili dobýt bájnou Jižní zemi.
G.A. Scheinfurtha provázela pověst jednoho z největších znalců severovýchodní Afriky. Jako první přinesl důkaz o existenci „trpasličích lidí“- Pygmejů. Objevil několik tamních řek a dokonce vydal knihu shrnující jeho africké zážitky.