Horal, autor mnoha horských průvodců po Evropě, fotograf, publicista a celkem nepříliš normální člověk. Za třicet let stačil projít pěšky více jak 80 zemí světa a svými přednáškami a články v mnoha magazínech zpestřuje (nebo možná ztrpčuje) život podobně postiženým.
Neobyčejně populární silnice Grossglockner Hochalpenstrasse v rakouských Alpách vede zdánlivě až do nebes. Vede do samého nitra Vysokých Taur až k impozantnímu ledovci Pasterze pod patou majestátního Grossglockneru, nejvyšší hory celého Rakouska.
Zážitky z ferat přestaly být doménou převážně alpských zemí a jejich počet stoupá i v zemích exotických. Zajištěné cesty vznikají stále častěji také ve zcela nečekaných destinacích od čtyřtisícových hor přes extrémně hluboké kaňony až po těleso vodního přiváděče.
Pravděpodobně nejznámějším, ale i jedním z nejděsivějších letišť na světě je asfaltová ploška uprostřed Himalájí. Letiště v Lukle má pouhých 500 m, a i přesto je nesmírně vytížené!
Bavški Grintavec je velmi výrazný vrchol, strmě spadající do údolí Trenta. Při výstupu popsanou trasou je třeba velké vytrvalosti, neboť výškový rozdíl je téměř 2000 m.
Třicet kilometrů dlouhá vápencová bariéra pohoří Serra del Cadí byla pro mne vždy nedostižnou výzvou. Spatřil jsem je mnohokrát při svých toulkách v Pyrenejích – osamělé, vzdálené a tak trochu tajemné hory.
Vysílen tisící reprízou Mrazíků, Smutných či Šíleně smutných princezen, s otlačeným zadkem a břichem nafouklým cukrovím a zbytky šupináčů se salátem upínám každoročně nedočkavě pozornost k datu 27. prosinec. To je přesně ten den, kdy utichnou všechny rodinné návštěvy a kdy již po několik let vyrážím s partou přátel do klenotnice hor – na Slovensko.
Nazvat nenápadnou holinu, která jen tak tak překonává hranici 1200 m Everestem, se může zdát příliš troufalým pokusem jak zpopularizovat tuto donedávna opomíjenou lokalitu při slovensko-polsko-moravské hranici. Velká Rača je však kulminací oblasti Kysuckých Beskyd, svérázného kraje kopanic, huňatých lesů, dřevěnic a drsných mužů a tak tento možná poněkud nadnesený výraz není až tak „mimo mísu“.
Hřeben Velké Fatry je bezesporu jedním z nejpopulárnějších horských terénu na Slovensku. Přechod hlavního hřebene, především pak tzv. liptovské větve hřebene je celoročně, tedy i v zimním období, zárukou hodnotného výkonu a dalekých výhledů přes celé Slovensko. Ale Velká Fatra to není jen hřeben. To je hned několik úžasných vrcholů, ležících mimo výseč hlavního hřebene. Především na revúcké, tedy západní straně pohoří najdeme pár lokalit, které nám svou krásnou osamělostí, barokně košatou skalní výzdobou a vynikajícími rozhledy dozajista vyrazí dech.